Huawei ve Google Savaşı Başlıyor #3

Selamlar, bu yazımda sizlere Huawei ve Google arasındaki savaş başlangıcından bahsedeceğim. En başta pazar durumlarını görelim.

Huawei Pazar Payı;

huawei pazar payı.jpeg

53232tısı.PNG

IDC.PNG

Görüldüğü üzere pazarın %15,8 ile pazarda 2.sıra ile, yılda ort. 75-100 milyon adet akıllı telefon satışı bulunmaktadır ve hızlı bir şekilde büyümektedir.

Huawei’nin bu denli yükselme nedeni,

Aynı tasarım,Yüksek fiyat.

Apple, Samsung, Sony, LG vb. firmaların sektörde yaptıkları “aman canım kimse yok işlemciyi artırır, pil ömrünü biraz uzatır sana ekstradan 100-200 $ daha pahalı satarız, ne de olsa bizden başka üretici yok” diyerek insanları keriz yerine koymak.

Huawei bunu yapmadı ve sektörde ucuz telefon sattı, amirali bile. Şimdi düşünün Huawei P30 Pro Türkiye satış fiyatı 6.500-7.000 TL civarı ama;

  • Apple iPhone XS MAX 11.000-12.000 TL
  • Samsung S10  8.500-10.000 TL
  • XIAOMİ Mi 3 6.000-7.000 TL

Hal böyle olunca ve insanlar eskisi kadar kazanamayınca( 5 yıl önce dolar 2.2-2.6 arası olduğu ve şimdi ise 6.00-6.05 civarı olduğundan mütevellit, değer anlamda 3 kat fakirleştik), elimize aldığımız 200 TL’nin reel değeri 81-82 TL civarında yani 119-120 lira uçtu gitti.

Huawei türkiye pazarı.jpg

Gelin bir de Google tarafına bakalım

1.jpg

Görüldüğü üzere ağır bir hakimiyeti olan Google’ın Türkiye pazarındaki payı ise %89-91 civarında. Türkiye’de ki Huawei markalı telefonlar ortalama 2 milyon adet.

Acaba ne olacak?

Huawei Pazar payını koruyabilecek mi ya da pazar payını kaptıracak mı?

Eğer bu sıkıntıdan da kurtulursa, Huawei nispeten bağımsızlaşır ve onu engelleme olasılığınız düşer.

Şimdi gelin bir de ticaret savaşları açısından bakalım olaya;

Huawei ile ilgili ortaklığını en büyük işlemci firmalarından ikisi Intel ve Qualcomm da bırakması tamamıyla ABD- ÇİN ticaret savaşı ürünüdür.  ABD, Çine 2$ ürün satarken Çin ABD’ye 3$ satış yapmaktadır ve bundan dolayı kilo başına ortalama 1$ açık vermektedir. Çin uzun yıllar kopyalama tekniği ile neredeyse her ürünün nasıl yapıldığını görmesi ve bundan dolayı da “boynuz kulağı geçmesin” diye tedirginleşiyor ABD’de. Eğer Çin kendi işlemcisini üretip/kullanıp iyi pazarlarsa ABD’de de ki bazı firmaların ağır bir maliyete katlanmış olması kaçınılmaz olacaktır ve hatta bazı büyükler bile iflas edebilir. Nitekim Rusya-Türkiye-Çin dostluğu bulunduğu için bu ülkeler dünyadaki nüfusun %25-30 arası bir payı olduğu için ABD sıkıntılı günler geçirebilir ya da üretim maliyeti artacağı için kâr oranı düşer ve bu da yine ABD’nin aleyhinedir.

Aslında burada şu ölçülecek. Ne kadar Amerikan markalı ürünlerine bağlılığımız var?

Acaba Huawei’ye ne olacak ve nasıl bir üretim ve tedarik planını devreye sokacaklar?

91

Bu içeriği beğendiniz mi?

Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

ibrahim aydoğdu

Merhabalar, ben Öğrenci Blogları Kurucusu. Burada genellikle bölümüm olan işletme bölümü hakkında kendimce yorum yapmaya çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz. Gazi - İşletme

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön
Tüm yazılar Öğrenci Bloglarına aittir. İzinsiz paylaşılamaz. 2019&Öğrenci Blogları
%d blogcu bunu beğendi: