içinde

Huawei ve Google Savaşının Sebebi Neydi?

Huawei ve Google Savaşının Sebebi Neydi

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Geçtiğimiz haftalarda Google, Android uygulamalarını ve sistemini Huawei’ye kullandırmayacağını duyurmuştu ve neredeyse tüm Amerikan firmaları onu destekler şekilde Huawei’yle çalışmayacaklarını duyurmuştu. Huawei ise gayet sakin şekilde çalışmaya devam etmişti. Bugün Amerika tarafından Huawei’ye hiçbir yaptırım uygulanmayacağı duyuruldu. Ancak savaşın ateşi körüklenmişti ve Huawei kendi sistemlerini geliştirmek için çalışmalara başlamıştı.

Sorun Nerede Başladı?

Her şey Huawei’nin öngörülenden hızlı şekilde yükselerek büyük bir Amerikan firması olan Apple’ı geçmesiyle başladı. Ardından Amerikan hükumeti piyasa hakimiyetini sağlamak için agresif bir hamle sergileyerek kendi ülkesindeki firmaları Huawei’yle işbirliklerini sonlandırmaya zorladı. Yani sorunun ticari hatta mantıklı bir sebebi bile yoktu. Tamamen siyasiydi.

Ancak piyasaya baktığımızda bu yaptırımdan hiçbir telefonun etkilenmediğini gördük çünkü var olan telefonlar üzerinde bir değişiklik yapılması mümkün değildi. Konuyla ilgili yasaktan sonra Huawei incelemesi yazısına bakabilirsiniz.

Savaşın Sonucu Ne Oldu?

Huawei’yle çalışmama kararı alan tüm firmalar bu kararlarından geri adım attılar ve yaptırımlardan vazgeçtiklerini duyurdular. Ancak şuan Huawei’nin ne yapacağı belirsiz. Kendi hazırladığı işletim sistemini yayına alır ve Google’a karşı rakip olarak piyasaya sürerse Google bu olaydan inanılmaz derecede zararlı çıkacaktır. iOS ve Android piyasanın kesin hakimiyken üçüncü bir ortak çıkma ihtimali ikisi için de olumsuz bir durum olacak.
Savaşın Sonucu Ne Oldu
Dünya devi şirketlerin sürekli karar değiştirmesi pek mümkün değil ancak olur da bir gün Google ile Huawei arasında tekrar problem çıkarsa diye işletim sistemini hazırlayıp sadece kendi ülkesinde kullanması da mümkün olabilir. Bunun bir diğer örneği de Google’ın Çin’de yasak olup ülkenin tamamının Baidu kullanmasıdır. Böyle bir girişim, devletin Android yasağı uygulaması durumunda büyük bir pazar hakimiyetine sahip olacaktır.
Şuan için böyle bir ihtimal tabiki yok ancak ihtimaller üzerinden tahmin yapmak dışında geleceği bilme imkanımız yok. Huawei’nin yakaladığı çıkışın mükemmel olduğu ve böyle devam ederse pek çok rakibini piyasadan sileceği gözle görülür bir durumdur. Bu olayla en çok ilgisi olup da en sessiz kalan Apple’ın Eylül ayında yapacağı fuarda eşsiz bir model çıkararak piyasaya kendini tekrar kanıtlaması gerekiyor.

Tolga Kaan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankacılıkta Şubeler Hala Gerekli Mi

Bankacılıkta Şubeler Hala Gerekli Mi?

Türkiye Turizmi vs Dünya Turizmi