Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

İç mimarlık nedir den önce mimarlığın ne olduğuna bir bakalım..

Mimarlık okuduğunuzu ya da mimarlık yaptığınızı belirttiğinizde her yerde sorulan bir soru vardır: ‘İç mi dış mı?’. Bu soruya söylenmesi gereken ilk cevap ‘Dış mimarlık şeklinde bir meslek yoktur.’ olmalıdır. Dış kelimesinden kurtulduğunuzu sandığınız anda, üstüne bastıra bastıra ‘Mimarlık okuyorum.’ deseniz de inatla ‘İç mimarlık mı?’ diye sorarlar. Peki bitmek bilmeyen bu iç mimarlık nedir? İç mimar kimdir?

İç Mimarlık Nedir?

İç mimarlık, mimari mekanların yapısal, fonksiyonel ve estetik yönden konfor koşullarını optimum şekilde tasarlayarak üreten meslek dalıdır. Tasarımlarda mekan ve kullanıcı arasındaki etkileşim esas alınmaktadır. Bu etkileşimin olumlu düzeyde devam edebilmesi için aydınlatma, ısıtma, çevresel etkenler, yapısal sistemler şeklinde başlıklarda toplanan koşulların sağlanması gerekmektedir.

İç Mimar Kimdir?

Günümüzde ‘İç Mimarlık’ ya da ‘İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı’ adlı lisans bölümlerinden mezun olunduktan sonra iç mimarlık unvanına sahip olunmaktadır. İç mimarlar, iç mekanların en iyi şekilde tasarlanmasından sorumludur. Ayrıca mekanlarda oluşabilecek her türlü soruna çözüm üreterek konfor gereksinimlerini sağlamaları gerekmektedir. Malzeme ve renk seçimleri ile yaşam kalitesini arttıran tasarımlar yaparak estetik kaygıyı da bünyelerinde barındırmaktadırlar. İç mimarlar ilgi alanlarına göre meslekte farklı pozisyonlarda yer almaktadır.

İç Mimarlık Eğitimi

Türkiye’de iç mimarlık eğitimi ilk olarak 1925 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde başlamıştır. Eğitimin içerikleri okuldan okula değişiklik gösterse de, eğitimin temeli hep aynıdır. 4 yıllık lisans eğitiminin içinde mimarlık tarihi, aydınlatma, akustik, temel tasarım, malzeme ve proje derslerine rastlayabilirsiniz. Proje derslerinde birinci sınıftan itibaren temel ilke, kullanıcının mekanla olan ilişkisini destekleyen tasarımlar yapmaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar destekli programların kullanımı da bu meslekte önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle teknik çizim için Autocad’in yanında görselleştirme programlarının önemi de iç mimarlık için oldukça önemlidir. Genellikle 3DMax, Revit, SketchUp, Rhinoceros, Lumion, Cinema 4D, SolidWorks gibi programlar kullanılmaktadır. İç mimarlık eğitimi tamamladıktan sonra mimarlık ofislerinde ya da akademik hayatta çalışmanın yanında ürün tasarımları, vitrin tasarımları, yat tasarımları, mağaza tasarımları gibi alanlarda da uzmanlaşılabilir.  

İç Mimarlık Öğrencileri İçin Kitap Önerileri

mimarlık 101
mimarlık 101

Mimarlık 101

Birinci sınıfa başladığınız ilk an her şey size çok yabancı gelecektir. Bu kitap, işte tam da o an okunması gereken bir kitaptır. İçerisinde uygarlıkların mimarlık tarihinden, mimari akımlara kadar uzanan yoğun bir anlatımı vardır. Malzeme kullanımları, yapılar, ünlü mimarlar, sürdürülebilir tasarımlar ve daha nicesine değinen bu el kılavuzu yeni başlayanlar için oldukça eğitici olacaktır.

iç mimarlıkta malzeme ve detay

İç Mimarlıkta Malzeme ve Detay

Genco Berkin tarafından hazırlanan bu kitap birçok malzemenin detayını kapsamaktadır. Zemin, duvar, tavan, mobilya ve iç mimari öğeler şeklinde kategorize edilen kitapta detaylar görseller ile desteklenmiştir. Açık ve anlaşılır bir dili vardır. Özellikle malzeme üzerine ilginiz varsa kesinlikle incelemeniz gerekiyor.

Neufret Yapı Tasarımı
Neufret Yapı Tasarımı

Neufert Yapı Tasarımı

Bedenin mekanla olan ilişkisinde ölçeğin yeri yadsınamaz bir boyuttadır. Neufert, ince ince işlenmiş detayları ile eğitim hayatınızda size çok yardımcı olacak bir kılavuzdur. Bu kitap, özellikle teknik çizim ve proje derslerinizin başkahramanı olacaktır. Her okuyuşunuzda bambaşka bilgiler bulacaksınız.

Mimarlık ve kopma
Mimarlık ve kopma

Mimarlık ve Kopma

Bernard Tschumi’nin 1994 yılında kaleme aldığı ‘Mimarlık ve Kopma’ adlı kitap 2018 yılında Türkçeye çevrilmiştir. Kitap mimarlığın kavramsal dünyasında gezinmektedir. Mimarlığın şiddetini, zevkini, sınırlarını ve olaylarla olan ilişkisini ağır bir dille ele alan bu kitabı anlamak başta zor gibi gelmektedir. Ancak birkaç kere üzerinden geçildiğinde, zihninizin derinliklerine işlenerek mimarlık anlayışınıza yepyeni bir bakış açısı getirmektedir.

İlginizi Çekebilir: Mimari Akımlar Nedir?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İç Mimarlık Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.