içinde ,

İçinizdeki Mor İneği Serbest Bırakın

Evet! Şimdi bu paragrafları okuyan siz kıymetli okuyucularımın bu başlık ne anlama geliyor,mor inekte kim,neden mor inek,neden farklı bir renk değil de mor dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin sizi çok fazla meraklandırmadan içinizdeki bir karakter olan mor ineği size açıklayacağım.

Mor İnek, Seth Godin’in kitabına konu olmuş bir karakterdir. Bahsi geçen bu karakter kitapta farklılığı temsil etmektedir. Mor İnek olabilmek için öncelikle benzerliğin içerisindeki farklılığınızı bulmanız gerekmektedir. Bunu da yapabilmek için istekli olmanız ön şarttır.

İnek? Mor? Ne alaka?

Şimdi de sizlere mor ineğin neden mor renk olduğundan bahsetmek istiyorum. Bahsi geçen kitapta pazarlamaya yönelik bir takım bilgiler verilmektedir ve herkesin bildiği üzere pazarlama,4 adet pazarlama karmasından oluşmaktadır. Bunlar: ürün(product), fiyat(price), tutundurma(promotion), yer(place)’dir. Gördüğünüz gibi buradaki 4P’ler bizim mor ineğimizin çıkış noktası olmuştur.

Nasıl mı? Hemen açıklıyorum. Bildiğiniz üzere İngilizcede purple mor renk anlamına geliyor, kitabın yazarı da pazarlamanın 4P’sine ayak uydurmak adına farklılaşmanın sembolik karakterine Purple Cow ismini vermiş.

mor inek

 Neden Mor İneğimi Keşfetmeliyim?

Farkındaysanız artık dijitalleşiyoruz ve her şey olağan akışından farklı bir seyir izliyor.Bizler de bu olağan dışı durumla başa çıkmak ve hayatta kalabilmek için farklılıklarımızın farkına varmalı ve mor ineğimizi ortaya çıkarmalıyız. Mor İnek farklılığın karakteridir,onu keşfine çıkarsanız kendinizi olmadığınız yerlerde, hayal bile edemeyeceğiniz konumlarda bulursunuz ancak şunu da belirtmek  isterim ki her birey içinde yer alan mor ineğin farkında değildir ve onu ortaya çıkarmak için elinden geleni yapmamaktadır.

Eee ne işime yaracak ki?

Burada size söylediklerim oldukça saçma veya gereksiz gelebilir ancak eğer içinizdeki mor ineğe ulaşıp, sizinle aynı statüde olan diğerlerinden farklılaşırsanız ne demek istediğimi o zaman anlayacaksınız. Unutmayın bebekler bile öncelikle emekler sonrasına yürümeye başlar. Siz de içinizdeki mor ineğinize doğru keşfe çıktığınızda çok zorlanacaksınız,yeri gelecek emekleyeceksiniz yeri gelecek düşeceksiniz ama sonuç olarak ona ulaşacaksanız. Ben de bu yollardan geçtim ve kendi mor ineğime ulaştım . Eğer bu satırları sonuna kadar okumanızı sağlayabildiysem evet başarmışım ve doğru yoldayım demektir.

Ben mor ineğimi buldum ve farklılaştım sıra sende 🙂

İlginizi Çekebilir: GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA

Bu yazı güzel ve kolay teslim formu ile oluşturulmuştur. Yazınızı oluşturun!

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korkmaktan Korkma!

Nöro Pazarlama Nedir?