Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

87 / 100

İletişimin Günahları

İletişim insanlığın var olmasıyla ihtiyaçtan doğan her türlü bilgi alışverişidir. Etkili iletişim, karşı tarafın hem sözel hem beden dilimizi kullanarak istenilen doğrultuda karar verme ve harekete geçmesini sağlayabilen bir iletişim biçimidir.

➽Karşı tarafa verilmek istenen bilgi akışının doğru biçimde gerçekleşmediği ,eksik veya yanlış olduğu durumlara iletişim kazası denmektedir ve hepimiz iletişim kazalarına çok açığız!

İletişim kazalarını minimuma indirmek için iletişim sırasında yapmamaya dikkat edilmesi gereken iletişimin bazı günahları vardır:

 • Baskın olmak
 • Yapıcı olmayan eleştiriler yapmak
 • Konuşmanın ekonomik olmaması (konuşmanın gereğinden fazla uzun olması)
 • Dengeli olmamak (karşı tarafa göre hareket etmemek)
İletişimin günahları
↟kitap önerisi: dost kazanma ve i̇nsanları etkileme sanatı

İletişimin Günahları | ZEKİ Metodu

Zeki metodu

İletişimde karşı tarafa problemi anlatabilmek için ZEKİ metodu kullanabiliriz. Aynı zamanda bir iletişimi yönetebilmenin de bazı püf noktaları vardır.

Bir şey anlatırken;

 • Anlaşılır olabilmek
 • Karşı tarafın bakış açısını değiştirebilmk
 • Konuyu karşı taraf için can alıcı hale getirebilmek.

yani özetle HİKAYELEŞTİREBİLMEK çok önemlidir. Konuşma içerisinde küçük anekdotlar, hikayeler anlatın.

İletişim sırasında sözler %10, ses tonu %30 ve beden dili %60 etkilidir.Karşı tarafa beden dilimiz ve ses tonumuzla söyledikleriyle ilgilendiğimizi belli etmemiz ve olası bir çatışmada “sen” değil, “biz”  veya “ben” dilini kullanarak ılımlı yaklaşmamız daha sağlıklı bir iletişim ortamı doğuracaktır. İletişimin temel anahtarı DİNLEMEKTİR, iletişimde iyi olmak çok konuşmaktan değil iyi(aktif) bir dinleyici olmaktan geçer.

İletişimin Günahları | Hiçbir Tartışma Kazanılmaz!

İletişim esnasında karşı tarafın iletişim metodunu ve normalini fark edebilmek iletişimi yönetebilmek adına son derece önemlidir. Konuşmalarımızın dallanıp budaklanmaması adına iletişimde kopukluk hissettiğimiz yerde aşağıdaki döngüyü kullanabiliriz.

Stratejik iletisim döngüsü
↑kurs önerisi: etkili i̇letişim yöntemleri -boğaziçi enstitüsü

Eleştiriyi nasıl ve ne zaman yapacağımızı bilmek konuşmada çok hayati bir meseledir ki bu konuda da eleştirinin yapılış amacına göre de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 • Asla zorlamamak lazım,
 • Direnç gösterince sakinliği korumak gerekiyor,
 • Asla karşı tarafı yok saymamalıyız,
 • Niyetimizin kötü olmadığını yani uzlaşmacı olduğumuzu göstermeliyiz,
 • Sen dili suçlayıcıdır, kullanmamakta fayda var.

Konuşma boyunca karşı tarafın hatalarını fark edip dillendirmek ve kalan iyi noktaları görmekten kaçmak konuşmayı saldıran ve savunan taraf olarak iki tarafa bölüp konudan uzaklaştıracaktır. Rahatsız olduğumuz ve değişmesini istediğimiz şeyler için karşı tarafı suçlayıp savunma moduna geçirmeden, o kişiye neden böyle yaptığını sorup onu empatiye yönlendirebilir ve sandviç metodu dediğimiz yöntemle karşı tarafın alınmasını engelleyebiliriz.

Iltifat ve eleştiri dengesi

İletişim hakkında alacağımız dersler hayat boyu devam edecektir. Çünkü biz insanlar birbirimizden çok farklı olduğumuz için var olan/olabilecek iletişim kombinasyonları da birbirinden çok farklı olacaktır. Yazımı şu sözlerle bitirmek istiyorum;

➹Karşımızdaki insanın nasıl konuştuğunu kontrol edemeyiz ama o insana vereceğimiz tepkiyi kontrol edebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Teknoloji Bağımlılığı

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İletişimin Günahları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Translate

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler