Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar, bu yazımda çoğumuzun ‘Vecihi‘ ismi diyince Yeşilçam’ın başyapıtlarından Gülen Gözler filmindeki Şener Şen’in canlandırdığı Vecihi rolü ile bağdaştırdığımız ama bu ismin altında yatan gerçek Vecihi Hürkuş kimdir? Neler yapmıştır? Bunlardan bahsedeceğim.

Gençlik Çağında Cephelerden Cephelere Vecihi Hürkuş

Vecihi Hürkuş, 16 yaşında Balkan Harbine katıldı. Burada uçakları yakından gözlemleme şansı yakaladı ve çok etkilendi. Savaş sonrasında pilotluk eğitimini almak istedi ancak yaşı küçük olduğu için Tayyare Mektebine kabul edilmedi. Ama makinistlik eğitimini almayı başardı. Bağdat Cephesine uçak makinisti olarak gönderildi ve o cephede ne yazık ki yaralandı. İstanbul’a dönmek zorunda kaldı. İstanbul’a döndükten sonra Tayyarecilik Mektebine girmeye hak kazandı. Bu eğitiminin ardından Kafkas Cephesi’ne savaş pilotu olarak gönderildi. 21 yaşında Kafkas Cephesi’nde bir Rus uçağını düşürdü.

Böylece ilk düşman uçağı düşüren pilot olarak adını Türk Tarihine yazdırmış oldu. Sonrasında devam eden savaşlarda bu sefer de Hürkuş’un uçağı Ruslar tarafından vurulur ve Vecihi Hürkuş esir düşer. Ancak Azeri Türklerinin yardımıyla kurtulmayı başarır ve ülkesine döner. Döndükten sonra Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı’na katılır. İstihbarat, keşif ve müdahalelerde çok büyük destek sağlar. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşlarını gerçekleştirir. Savaşın ardından İstiklal Madalyası alır.

İlk Askeri ve Sivil Yerli Uçağı Askeri ve Sivil Yerli Uçağı Üreticisi Vecihi Hürkuş
İlk Askeri ve Sivil Yerli Uçağı Askeri ve Sivil Yerli Uçağı Üreticisi

İlk Uçuş Okulunu Kim Kurdu?

İlk Askeri ve Sivil Yerli Uçağı Askeri ve Sivil Yerli Uçağı Üreticisi Vecihi Hürkuş

Savaştan sonra kendi üretimi olan Vecihi K-6 adını verdiği uçağını 1925 yılında tek başına 29 yaşında yapar. Bu uçak Türkiye’nin ilk yerli askeri uçağıdır. Vecihi Hürkuş, uçabilirlik izni için bazı kurumlara başvurur ancak tayyarenin teknik özelliklerine bakabilecek kişi bulunamadığı için uçabilirlik sertifikası verilmez. Ancak Vecihi Hürkuş izin olmamasına rağmen uçağı uçurmaya karar verir ve uçurur.

Başarılı bir uçuşun ardından Vecihi Hürkuş izin olmaması gerekçesiyle hapishaneye atılır. Bu olayın sonrasında Vecihi Hürkuş askerlik görevini bırakıp Türk Hava Kurumundan istifa eder.

Bazı özel şirketlerde pilotluk yaptıktan sonra Vecihi K-14 adını verdiği kendi uçağını yapar. Ama yeniden uçabilirlik sertifikası sorunuyla karşılaşır. Bu sefer devlet, Vecihi Hürkuş’a uçak üretiminde gelişmiş olan Çekoslavakya’ya gitmesini ve sertifika almasını söyler. Çekoslavakya’da Vecihi Hürkuş ve uçağı büyük ilgi görür. Halka açık gösteriler düzenlenir. Uçağın dünya standartlarına uygun olduğu tespit edilir ve Vecihi Hürkuş’a birçok ödül verilir. Sonrasında ülkesine uçağıyla birlikte döner ve Anadolu’da birçok gösteri uçuşları düzenler.

Türkiye’de üretilen ilk uçağın adı nedir?

Vecihi Hürkuş, 1932 yılında havacılık alanında gelişimin devamını sağlamak için Sivil Havacılık Okulunu kurar. Sabiha Gökçen de bu okula kayıt olan öğrenciler arasındadır. Bu okulda Vecihi Hürkuş ve öğrencileri Vecihi K-15 ve K-16 adlarında iki yeni uçak üretirler. Fakat bu okulun verdiği diplomalar ülkemizde geçersiz sayılır ve maddi yetersizliklerden ötürü okul kapanmak zorunda kalır.

Türkiye’de üretilen ilk yerli uçak Vecihi K-15’dir.

İlk Yerli Uçak Ne Zaman Yapıldı?

28 Ocak 1925’te ilk yerli uçak Vecihi K-15 Seydiköy/ İzmir’de yapılmıştır.

Olanaksızlar İçerisinde Vecihi Hürkuş

Atatürk, Türkkuşu projesi adında yerli bir uçak üretilmesini istemektedir ve Hürkuş’a destek vererek Almanya’ya uçak mühendisliği okuluna gönderir. Bu okulu 2 yıl içerisinde bitirdikten sonra Türkiye’ye geri döner ama umduğu gibi olmaz. Mustafa Kemal Atatürk öleli 1 sene olmuştur ve uçak projesi henüz sonlanmamıştır. Buna ek olarak Vecihi Hürkuş’un Almanya’dan aldığı diploma ”2 yılda uçak mühendisi olunmaz” denilip geçersiz sayılır. Vecihi Hürkuş tüm bu yaşananlardan sonra bir de acı bir kayıp yaşar. Kızı paraşütle atlamaya çalışırken paraşütü açılmaz ve ölür.

Vecihi Hürkuş, işlerine uzun bir süre arar verir ve 10 yıl havacılıkla uğraşmaz. Ancak sonrasında tutkusuna engel olamayıp yeniden döner ve 1954 yılında Hürkuş Hava Yollarını kurar. Türkiye içerisinde pek çok yere uçuşlar gerçekleştirir. Fakat yine bazı olumsuz durumlarla karşılaşır. Uçakları tahrip edilir, borçlandırılır ve tüm uçaklarına el konulur. Hayatının geri kalanında maddi olarak büyük sıkıntılar yaşar. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ”Apollo 11” adındaki ilk uzay uçuşunu gerçekleştirirken ömrünü Türk Havacılığı için adayan ve onun için büyük fedakarlıklarda bulunan Vecihi Hürkuş, sefalet içerisinde geçen yıllardan sonra 16 Temmuz 1969’da vefat eder.

Bu yazı vesilesiyle sahip çıkamayıp değerini bilemediğimiz önemli isimlerden birini size anlatmak ve kısaca hikayesinden bahsetmek istedim. Umarım tekrardan Vecihi Hürkuşlar yetiştirebiliriz ve bu sefer geçmişte düştüğümüz hatalara düşmeyip, ülkemizin ve havacılık sektörümüzün gelişmesini sağlayabiliriz.

İlginizi Çekebilir: 6 Maddede Dünya Kriz Tarihi

Dogukan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İlklerin Adamı Vecihi Hürkuş Kimdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.