Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Inbound Pazarlama Nedir?

Inbound pazarlama, sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinize içerikler üreterek hedef kitlenizi belirli segmentlere ayırarak daha verimli yönetebilirsiniz. Burada yapılacak en önemli şeylerden biri de yeniden pazarlama (remarketing). Böylece müşterilerinizi belirli personalar ve belirli koşullar dahilinde daha sıkı bir segmentte tutarak yönetebilir ve hem marka bilinirliğini, hem de satışlarınızı artırabilirsiniz.

Inbound Pazarlamanın 4 Aşaması

 • Dikkat Çek
 • İlgiyi Koru
 • Değerlendir
 • Dönüştür
Inbound Pazarlama| Dikkat Çek
Inbound Pazarlama| Dikkat Çek

Dikkat Çek

Bir ürün geliştiriyorsunuz peki kim sizin bir şey geliştirdiğinizi biliyor? Google’da toplamda 600 M blog var. Peki siz kendinizi bu sistemde nereye entegre edecek ve nasıl öne çıkaracaksınız?

Hedef kitlenizin dikkatini bir reklam, İnstagram gönderisi ya da bir blog ile çekebilirsiniz. Eğer içerik pazarlamasını etkin olarak kullanmıyorsanız işinizi bir hayli verimsiz yapıyorsunuz demektir. Zira Hubspot verilerine göre blog içerik üreten bir sitenin üretmeyene göre 13 kat daha fazla dönüşümü olduğu söyleniyor.

Nasıl Daha İyi Dikkat Çekebilirsiniz?

 • Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Gibi ürününüzü açıklayan bilgi sayfaları
 • Müşteri yorumlarını sitenizde göstererek
 • Marka vaadiniz ile gündemi kullanarak farklılaşarak
 • Ürününüz ya da hikayenizi anlatan / bağdaştıran webinarlar düzenleyerek
Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Gibi Ürününüzü Açıklayan Bilgi Sayfaları
 • Siz kimsiniz? Hikayeniz Nedir?
 • Kullanıcılar sizlerden ürettiğiniz ürünleri neden alsınlar?
 • Hadi ki aldılar, nasıl kullanacaklar?

Bu tip sorulara cevap verebilirseniz kullanıcılar hem sizin ürününüzü alabilir, hem de neden aldığını bildiği için hem çevresine tanıtabilir ve buna binaen de marka bilinirliği ve bağlığı artabilir.

Müşteri Yorumlarını Gösterme

Müşteri yorumları, tüketici için hem olmazsa olmaz bir unsur, hem de güvenilirliği artırıcı bir unsurdur. Gerilla pazarlama örneği olarak “yorum yapana %15 indirim” gibi bir e posta pazarlaması yapmak, hem sizin marka bilinirliğini güçlendirecek hem de verdiğiniz indirim kodu sayesinde yeniden pazarlama yaparak dönüşüm oranlarınızı geliştirebileceksiniz.

Marka Vaadiniz ile Gündemi Kullanarak Farklılaşmak

Yaptığınız tüm pazarlama araçlarında farklılaşmanız gerekmekte ki sizleri görsünler, beğensinler. Her gün milyonlarca post, story atılıyor. Kendinizi farklılaştırıp, konumlandırmanızı doğru yapmazsanız sizin canınızı epey bi yakabilir.

Ürününüz ya da Hikayenizi Anlatan / Bağdaştıran Webinarlar Düzenlemek

Bu yapmanızın sebebi ise marka konumlandırmanızı geliştirmek olacaktır. Sizin üstlendiğiniz bir organizasyonda ipler sizin elinizde olacağı için alanınızda daha rahat büyüyebilir ve markanızı daha sağlam hissettirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Webrazzi Summit’i örnek verebiliriz.

İlgiyi Koru
Inbound Pazarlama| İlgiyi Koru

İlgiyi Koru

Siz şimdi kullanıcılarınızın dikkatini çektiniz, ardından belirli teknikleri kullanarak dönüşüm hunisine soktunuz. İlgiyi 3 maddeyi kullanarak koruyabilirsiniz;

 • Potansiyel müşteri değerlendirmek
 • E-mail pazarlaması yapmak
 • Kapalı döngü raporlarını analiz etmek

Potansiyel Müşterileri Değerlendirmek

Belirli teknikleri kullanarak bir müşteri veri havuzu oluşturdunuz. Peki şimdi bu potansiyel müşterilerin kaçı sizinle çalışmak isteyebilir? Tek tek görüşmek yerine analizlere bağlı kalarak belirli segmentlere böldüğünüz gruplara, pre sales pitch yani satış öncesi sunumu yapabilir ve müşterilerinize müşteri katabilirsiniz.

E-mail Pazarlaması Yapmak

Nedeni çok basit. Segmentlere özel mailler ile bırakın siz satışı değil, satışlar sizi bulsun. E-mail pazarlama, özellikle e-ticaret ile ilgilenen şirketlerin 1 numaralı yandaşıdır desek yalan olmaz.

Kapalı Döngü Raporlarını Analiz Etmek

Bu kadar çabaladınız ama acaba ne kadar verimli oldu? Yaptığınız A/B testleri ile bunları anlayabilirsiniz. Kapalı döngü raporları, sizlere yaptığınız işlerin dönüşümü hakkında detaylı bilgi verebileceği için boşa çabalamaya gerek yok. Analizi yapın ve büyümenizi seyredin.

 Inbound Pazarlama| Değerlendir
Inbound Pazarlama| Değerlendir

Değerlendir

Peki şimdi abonelik bazlı bir iş yapıyorsanız MRR (Monthly Recurring Revenue) yani aylık tekrarlayan gelirler elde etmek ya da tek tek satış yapan bir firmaysanız kişi başı satış tutarını geliştirmeniz gerekmekte.

Kişiye Özel Çağrılar

Bu tamamen kişiye özel olmalıdır. Nedeni ise kullanıcı kendini özel hissedebileceği için marka bağlılığı da artacak ve daha çok satın alım yapabilecektir. Kişiye özel çağrı otomasyonuna örnek One Signal verilebilir.

Pazarlama Otomasyonlarını Verimli Kullanmak

Bu sayede kullanıcının bağlılığını geliştirebilir ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Otomasyona örnek olarak “Hoş geldiniz, satın alındı ya da kişiye özel günler” gibi belirli önemli günlerde sürekli olarak kendinizi hatırlatabilir ve dönüşümlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

Inbound Pazarlama| Dönüştür
Inbound Pazarlama| Dönüştür

Dönüştür

Elde ettiğiniz verileri nasıl kullanıyorsunuz? İnstagram’dan reklam verdiniz ya da blog yazdınız ve belirli süreler geçti. Peki dönüşüm oranı yani KPI ne?

Size bilgilerini veren kullanıcıya siz ne değer önerisi sundunuz? Sunduğunuz değer önerisini gören kişilerin;

 • Yüzde kaçı sizinle iletişime geçti?
 • Yüzde kaçı e-mail listenize abone oldular?
 • Yüzde kaçı sitenizden bir ürün aldı?

Call To Action (Harekete Geçir)

Call to action, güzel bir FOMO örneğidir. Eğer bir şeyler kaçırdığını düşündürtmek istiyor ve dönüşüm sağlamasını istiyorsanız CTA sizin için biçilmez kaftan. Her firmanın kendi sektörüne uygun bir şekilde CTA yapması gerekmektedir.

Dönüşüm olmazsa gelişim de olmaz. Burada önemli şeylerden biri de, verilerinizi kendi marka vaadinizle iyice harmanlayıp potansiyel müşteri ve kullanıcılarınıza sunmanız.

Varış Sayfaları

Varış sayfaları CTA’lerin ardında oluşan sonuç sayfalarıdır. Bu “sipariş alındı, mail listesine girildi, ödeme alındı” gibi kullanıcıların yaptıklarına dair aldıkları doğrulamadır.

Bu içeriğimde sizlere Inbound pazarlama nedir? Inbound pazarlama çeşitleri/türleri nelerdir? gibi bir çok konuya değindim. İçeriğimi sevdiyseniz arkadaşlarınıza da bu içeriği paylaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir: Katılım Pazarlaması Nedir?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Inbound Pazarlama Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.