Öğrenci Blogları

İngiltere’de Yurtdışı Eğitim (Geniş Rehber)

İngilterede Okumak

İngiltere’de Yurtdışı Eğitim Planı Yapmak için Nereden Başlamalıyım?

Ben de kendimi bildim bileli çevremdeki çoğu kişi gibi dünyayı gezme hayalleri kurardım. Farklı yerleri keşfetmek, farklı kültürleri tanımak hep çok ilgimi çekiyordu. Lisenin ortalarına yakın, kendimi dil okulu arayışında buldum. Hem farklı bir kültür tanıyacak hem de eğitimim konusunda yeni kazançlar sağlayacaktım. İngiltere’de yurtdışı eğitimi sizlerle.
Üniversitenin ilk yılı olan hazırlık yılımda, okulu erken bitirecek olmanın da getirdiği avantaj ile sürekli yurtdışı eğitim fuarlarını ve yurtdışı danışmanlık firmalarını ziyaret ettim. 2-3 ay süren araştırmadan sonra, kafamdaki ülkeleri ve dil okullarını bir süzgeçten geçirerek, İngiltere’nin şirin sahil kasabası olan Bournemouth’a gitme kararı aldım. Dil okuluna kaydımı yaptırdım ve en büyük hayalimi gerçekleştirmek üzere çok güzel bir adım atmış oldum.

Peki ben bu yolun başında ne düşünüyordum? Ne gibi soru işaretlerim vardı?

İngiltere’de Dil Okuluna Gitmek|Hangi Okula Gitmeliyim?

Yurtdışında dil eğitimi almak istiyorsanız öncelikle internette derin bir araştırma yapmanız gerek. Öncelikle kendinize hangi ülkeye gitmek istediğinizi ve ne kadar süre kalmak istediğinizi sormalısınız. Kısa süreli (2-8 hafta) bir dil eğitimi için 14-15 saatlik bir uçak yolculuğu ile Amerika kıtasına gitmek mi, yoksa 4 saatlik bir uçak yolculuğu ile Birleşmiş Krallık ülkelerine gitmek mi? Bu, kişinin daha önceki yurtdışı deneyimlerini ve bir ortama adapte olabilme kolaylığını göz önünde bulundurarak verebileceği bir karardır. Sonuçta farklı bir ortama adapte olmak, ortamın yabancılığına göre zaman alacaktır. Bu kararda Amerikan kültürünün, İngiliz kültürüne göre bize daha yabancı olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Hangi okula gideceğinize karar vermek için ise, internete sadece “Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı” yazdığınızda yüzlerce sonuç çıktığını göreceksiniz. Çıkan siteleri inceleyerek, en güvendiğiniz şirketler ile görüşüp fikir alabilirsiniz. Bilirkişiler ile görüştükçe ne istediğinize daha net karar verebilir ve bu sayede kafanızda daha net beklentilere sahip olabilirsiniz.

İngiltere’de yurtdışı eğitim| i̇ngiltere’de dil okulu

İngiltere’de Dil Okuluna Ne Zaman Gidebilirim?

Dil okullarına genelde öğrenciler, okulları yaz tatiline girdiği zaman gider. Ben nisan ayında gittiğimde yaz ayına nazaran daha tenhaydı. Buna rağmen her ülkeden insanla tanıştım ve kültürlerini tanıdım.

İngiltere’de Yurtdışı Eğitim’de Ne kadar kalmalıyım?

Dil okullarına 2 haftalığına da 52 haftalığına da gidenler var. Halihazırda İngilizce seviyenizi ve elde etmek istediğiniz İngilizce seviyesini belirlediğinizde “ne kadar kalmalıyım?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz. 2 haftalık bir dil eğitiminden kişinin elde edeceği maksimum kazanç, birkaç yerel söyleme kulak aşinası olmak olacaktır. Ancak bu 52 hafta kalan bir insanın İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabileceği anlamına gelmiyor. Orda sürekli Türk arkadaşlar edinir ve Türkçe konuşursanız, İngilizcenizin daha da gerileme ihtimali dahi olabilir. Benim gördüğüm kadarıyla Uzak Doğu Ülkelerinden gelen öğrenciler genellikle en az 6 aylık bir eğitim için geliyorlar. Avrupa’dan gelenler ise daha kısa süreleri tercih ediyorlar.

İngiltere’de yurtdışı eğitim| i̇ngiltere’de konaklama

İngiltere’de Konaklamamı nasıl ayarlayacağım?

Çoğu dil okulunun, okula yakın yaşayan yerel aileler ile anlaşması oluyor. Buna ek olarak, yalnız kalmayı tercih edebilecek öğrenciler için özel öğrenci yurtları da var. Aile yanı konaklama genelde yemek içerir ancak öğrenci yurdunda yemeğinizi kendiniz karşılarsınız.

Aile evinde kalmanın en güzel yanı ise, gittiğiniz ülkenin kültürünü ve yaşama şekillerini çok daha yakından tanıyabilir ve buna ek olarak kaldığınız süre boyunca onlarla iletişim halinde olacağınız için dil konusunda kendinizi çok daha fazla geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

İngiltere’de Sahil Kenarı Bir Şehir: Bournemouth

Bournemouth, İngiltere’nin güneyinde yer alan ve uzun sahiliyle bilinen bir kasabadır. Pek çok dil okulu öğrencisinin tercih ettiği ve öğrenci nüfusunun fazla olduğu bir şehirdir.

Canınız sıkıldığında parklarında arkadaşlarınızla oturup sohbet edebilir, sahillerinde yürüyebilir, güneşlenebilirsiniz. Küçük bir şehir olduğu için ulaşım süreleri de kısadır.

Gece hayatı öğrenci nüfusundan dolayı çok canlıdır ve birçok gece kulübüne ev sahipliği yapar Bournemouth.

Hem eğlenmek, hem yeşil ve mavinin en güzel hallerini görmek hem de dil eğitimi almak isteyenler için bu sakin ama eğlenceli şehir mükemmele yakın.

İngiltere’de Dil Okulu Ne Kadara Mâl Olur?

Okulların ve ülkelerin fiyatları döviz kuruna göre değişir. İsmi çok duyulmuş bir okul yüksek ihtimalle diğerlerine göre daha pahalı bir fiyat verecektir. Buna rağmen, isminin duyulmuş olması, o okulu “en iyi” yapmaz. Bu yüzden farklı okullardan, kalmak istediğiniz sürece göre fiyat alıp karşılaştırabilirsiniz. Daha net olması açısından, ben Sterlin 7.50-8 civarında iken 6 haftalık okuluma konaklama dahil 15-20 bin TL civarı ödemiştim. Buna ek olarak vize ücreti, uçak masrafları ve cep harçlığı var. Eğer gezmeyi düşünüyorsanız, gezeceğiniz şehirleri araştırmanızı öneririm. Başkent Londra’yı, sahil kasabası Bournemouth gibi ucuz zannetmek yapılabilecek en büyük hatalardan biri olabilir!

Herkese güzel seyahatler!

İlginizi Çekebilir: İtalya’da Erasmus Yapmanız İçin 6 Neden

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version