Öğrenci Blogları

İnovasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Kısaca İnovasyon Nedir?

Sizce inovasyon nedir? Birtakım süslü cümlelerin biraraya gelişimi ya da pazarlamacıların algı yönetimi mi?  Aslında gerçek İnovasyon ‘nun kelime anlamı yenilik ve yenilenme anlamına gelir. En basit tanımıyla inovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. İlerleyen günümüz dünyası farklı ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara farklı çözümler gerektirir. Ve tabi ki ilerleyen teknoloji sayesinde geçmişte çözülemeyen sorunlar ve ihtiyaçlara da cevap olurlar.

Bunlar hepsi inovasyon sayesindedir. Bu fikirlerin hayata geçirilmesi ve ortaya ürün, hizmet veya iş yapış yöntemlerinin çıkarılmasıyla ve ardından bu ürün ve hizmetlerin satılmaya veya iş yapış yöntemlerinin uygulanmaya başlanmasıyla inovasyon yapılmış olur.

Eğer izlemeyi seviyorsanız, Ufuk Batum’un Girişimcilik ve İnovasyon içeriğini izleyebilirsiniz..

 İnovasyon Türleri ve Örnekleri

İnovasyon Türleri 3’e ayrılır

Ürün İnovasyonu Nedir?

Bakıldığı zaman inovasyonun pek çok türü vardır. Bunlardan ilki ürün inovasyonudur. Örnek olarak İPhone’ u verebiliriz. Apple, İphone ile ürün inovasyonu gerçekleştirmiş ve rakiplere fark atarak dünyanın en başarılı şirketlerinden biri haline gelmiştir.

İphone, telefondan ötesidir. Jobs, İphone lansmanında ‘telefonu yeniden icat ettik’ sözünü kullanmıştır. İphone , akıllı telefon kavramını ortaya çıkarmıştır. Dokunmatik ekranı, kullanıcı kolaylığı, uygulama servisleri ile müşterisinin beklentilerinin ötesine geçmiştir. İnternet kullanımını kolaylaştırmış, dünyanın değişmesine katkı sağlamıştır. Apple’ın reklamcısı Ken Seagal İphone için ” İphone bir telefon değildir, telefon özelliği olan bir bilgisayardır” diyor.

Apple,  İphone’u 2007’de piyasa sürmüştür. 2006 Telefon piyasasının hakimi %36 pazar payı ile Nokia idi. İphone inovatif bir ürünle, oyunun kurallarını değiştirdiğinde, Nokia, bir kaybedene dönüştü. Ve pazardan silindi. Daha ilginci, Apple, Nokia’nın rakipleri arasında görünmüyordu. Rakip olarak görünmeyen bir şirketin, sektörün dinamiklerini değiştirmesi ancak inovasyonla mümkündür.

Pazarlamada İnovasyon Nedir?

Diğer bir inovasyon türümüz pazarlama inovasyonudur. Buna verebilceğimiz en iyi örnekse Starbucks. Starbucks CEO’ su Howard Schultz” Amacımız, insanların ev ve işlerinden sonra 3. Noktası olmak” diyor. Starbucks, kendini kahve satan bir yer olarak sunmuyor.

İnovasyon nedir| starbucks

Mesela, Starbucks duvarlarında, “Starbucks paylaşım gezegenidir. Siz ve Starbucks, kahveden fazlasıdır. “ yazar. Çünkü Starbucks’taki tüm süreçler, başarıyla kurgulanmış pazarlama harikalarıdır. Baristalar, kahve yapanları daha değerli ve uzman haline getirmiş. İnsanların kahve yapım sürecine ilgisini arttırmış, kahve sunumunu standardın dışına çıkarmıştır. Bardağınızın üstüne adınızın yazılması, kişiselleştirme ve müşteriyi özel hissettirmeye ait, önemli bir ritüeldir.

Rahat koltuklar, fondaki müzikler, duvarlardaki görsellerin hepsi, bir kültürün parçasıdır. Ve özünde Starbucks’ı rakiplerinden ayıran, onu farklı bir yere koymanızı sağlayan pazarlama unsurlarıdır. Pazarlama inovasyonu yaparak, markayı farklı bir yere taşımıştır.

Deneyim İnovasyonu Nedir?

Üçüncü inovasyon türümüz deneyim inovasyonudur. Netflix, deneyim inovasyonu için başarılı örneklerden biridir. Netflix, üyelik sistemi ile çalışır. Belirli bir aylık ücret ödeyerek, filmler, diziler, belgeseller izleyebilirsiniz. Netflix, 50 milyar doların üstünde bir değere sahip, 150 milyondan fazla üyeye sahip bir şirkettir.

Özünde, insanların televizyon izleme deneyimini değiştirmiştir. Televizyon izliyorum sözü, yerini Netflix izliyoruma bırakmaktadır. Her yıl 10 milyardan fazla parayı kendi içerikleri için harcayan Netflix, sadece televizyon değil sinema endüstrisini de değiştiren önemli bir inovasyon örneğidir.

Bunlar gibi birçok farklı inovasyon türleri mevcuttur.. Aşağıda 2 inovasyon türü daha göreeceksiniz..

Sürekli İnovasyon Nedir?

Sürdürülebilir inovasyon, yapılan geliştirmelerin düzenlenerek yani zamana göre geliştirilerek yapılmasına denir. Sürdürülebilir inovasyonda ki amaç her anlamda özellikle know-how alanında dışa bağımlılığı azaltmak.

Çarpıcı İnovasyon Nedir?

Çarpıcı inovasyon pazarı yıkıcı güçle değiştirebilmektir. Örneğin koskoca CD dağıtım firmaları Netflix’in karşısında büyük bir güç kaybetti ve adeta yok oldu. Çarpıcı inovasyon ana fikre ekstra inovasyon ekleyebilmek.

İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

İnovasyon Neden Önemlidir ?

İnovasyonun şirketler için birçok faydası vardır. Markalar aynı şeyleri yaparak, farklı sonuçlar alamazlar. Burada inovasyon devreye girer. Oyunun şeklini değiştirir. Bazen birçok oyuncunun saf dışı kalmasını sağlar. İnovatif ürün veya hizmet geliştiren şirketler, önemli bir güç elde ederler. Hakimiyetleri artar.

İnovasyonun özünde katma değer yaratmak vardır. Katma değer üretebilen şirketler rakiplerine göre daha avantajlı hale gelirler. İnsanlar inovatif ürünlere daha fazla parayı daha kolay öderler. Bu durum şirketin, inovatif olmayan rakiplerine oranla daha fazla kazanmasını sağlar. Şirketin kar miktarını arttırır.

Bir şirket inovatif bir çalışma yaptığında rakiplerinin önüne geçen bir hamle yapmış olur. Bu onun yaratıcı ve yenilikçi olduğunu gösteren önemli bir göstergedir.  Bu durum bu şirketin başka insanlarca benimsenmesini kolaylaştırır. İnsanların o şirkete duyduğu saygı artar.

İlginizi Çekebilir: Kendi ”Silikon” Vadimizi Kurmaya Ne Kadar Yakınız?

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version