Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Uzay…Birçok filme konu olmuş, insanı büyüleyen, adeta bir kara delik gibi içine çeken o sınırsız boşluk. Elbette kişisel olarak herkes farklı bir tanım yapabilir. Fakat genel anlamda kabul edilen uzay tanımı;

Dünyanın ve dünya dışındaki tüm gök cisimlerinin de içinde yer aldığı sınırsız boşluk şeklindedir.

Bu yazımızda insanlığın uzay macerasını ele alacağız.

Şüphesiz biz insanları çok benzerimiz olan şempanzelerden ayıran en önemli özelliğimiz nerden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi merak etmektir, sorgulamak ve hatta sorgulamak üzerine sorgulamaktır. Hatta “Düşünüyorum, o halde varım.” diyerek varlığımızın anlamını bile düşünebilmemize bağlamaktır. Elbette insanın uzay macerasının başlamasında tek neden bunlar değildi. Devletlerarası politikalar da önemli ölçüde tetikleyici oldu.

İnsanlığın sınırlarını zorlayan bu sınırsız evren son yıllarda değil, yüzyıllardır insanlığın ilgisini cezbetmiştir.  Jules Verne’nin 1865 yılında yayımlanan “Ay’a yolculuk” kitabı baş yapıt niteliğindedir ve yıllar öncesinde uzay yolculuğunun hayal edildiği hatta detaylarıyla planlandığına ispat niteliğindedir. İnsanlık için bu bir anlam arayışıdır. Kendi varlığının anlamını bulma arayışı.

İnsanoğlunun İlk Uzay Yolculuğu
İnsanoğlunun İlk Uzay Yolculuğu

İnsanoğlunun İlk Uzay Yolculuğu

İnsanın uzay yolculuğu her ne kadar 1961’de astronot Yuri Gagarin ile başlamış olsa da1957’deuzaya gönderilenilk uydu Sputnik 1, yine 1957’de Sputnik 2 uzay aracıyla gönderilen ilk canlı olanköpek Layka ve hatta 1947 yılında uzay sınırını aşıp sonra da sağ salim dünyaya dönen meyve sinekleri bile bu yolculuğa giden önemli adımlar olarak görülebilir.

12 Nisan 1961’de Yuri Gagarin ile başlayan uzay çağı sebebiyle 12 Nisan tarihi “İnsanlı Uzay Yolculuğu Uluslararası Günü” olarak kutlanıyor. Elbette Yuri Gagarin’in başarılı bir şekilde dünyaya dönüşünden sonra insanlı uzay çalışmalarına ve uzay macerasına hız kesmeden devam edildi. Bu kez insanlık gözünü Dünya’nın biricik uydusu Ay’a çevirmişti. ABD tarafından üretilen 3 kişilik Apollo uzay mekiğiyle Frank Borman, James Lowell, William Anders 1968’te Ay yörüngesini 10 kez turlamayı başardı. Sonrasında 1969 yılında Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Micheal Collins Ay yüzeyine iniş yapmayı başardı ve Neil Armstrong Ay’a ayak basanilk insan olarak tarihe geçti.

Ardından Ay’a astronot gönderme çalışmaları devam etti.  Buzz Aldrinli Apollo 11 görevinden sonra Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17 gibi pek çok önemli görev gerçekleştirildi. Bunlar arasında Apollo 17 görevi o tarihten (1972) beri Ay’a insan gönderilmemesi yönünden ayrıca önem taşımaktadır. 1975 yılında ise Rus Soyuz 19 mekiği ile ABD Apollo mekiği uzayda birbirine kenetlendi. Bu kenetleniş bir anlamda uzayda söz sahibi iki ülkenin el sıkışması olarak düşünülebilir.

Bu heyecanlı uzay macerasına dahil olmak isteyen Çin, başarısız birkaç denemesinden sonra 2003 yılında başarılı oldu ve Taykonot Yang Liwei ile ilk insanlı uzay yolculuğunu yaparak uzay macerasına başlamış oldu. Ay yolculuğuna ara verilmesinin en önemli nedeni Ay dışındaki gök cisimlerine de özellikle kızıl gezegen Mars’a gitme düşüncesi gösterilebilir. Bir anlamda bu düşünce gerçekleştiriliyor diyebiliriz.

2020 yılında Mars’a iniş yapan INSIGHT aracı Mars’ı bize göstermişti. O tarihten itibaren de pek çok rover Mars için görevlendirildi. En önemlisi elbette insanlı Mars yolculuğu. Fakat bu o kadar kolay değil elbette. Çünkü Mars, Ay’a göre çok uzak ve bir insanın uzay yolculuğu şu anki teknolojiyle 1 yıl sürecek kadar bile uzun olabilir.

Atmosferi de yaşamaya uygun olmayan Mars için ciddi bir maliyet ve teknoloji gerekiyor.  NASA takvimine göre Mars’a ilk insanlı yolculuk 2035 yılında, SpaceX’e göreyse 2025 yılında gerçekleştirilebilecek. Kim bilir kızıl gezegende patates yetiştirdiğimiz günler belki yarın, belki yarından da yakındır. Özellikle uzay yolculuğundaki özelleşme bu yöndeki önemli adımlardan biridir. Nitekim 30 Mayıs 2020 22:22 tarihinde SpaceX özel şirketinin Falcon 9 roketiyle uzaya insan göndermesiyle biz de bu tarihi anlara şahitlik etmiş olduk.

İnsanlı Uzay Yolculuğunda Özel Şirketler
İnsanlı Uzay Yolculuğunda Özel Şirketler

İnsanlı Uzay Yolculuğunda Özel Şirketler

Günümüzde artık insanlar uzayda yolculuğu nasıl inşa ederiz diye düşünerek bu firmaları kurmuşlar. İnsanlı uzay yolculuğunda öncü olan özel şirketler;

 • Space X
 • Blue Origin
 • Virgin Galactic
 • Bigelow Aerospace
 • Space Perspective
 • Incredble Adventures
 • Moon Express
 • Gateway Foundation
 • Voyager
 • Orion Span
 • Obayashi Corp

Aslında uzay macerasının özelleşmesi bir yönden de insanlık için farklı bir kapı açtı diyebiliriz. Bu zamana kadar uzaya olan yolculukların tamamı alanında uzman astronot, taykonot, kozmonot gibi kişilerce gerçekleştirildi ve bu yolculukların tamamı bilimsel araştırma amacına yönelikti. Fakat artık sivil halkın da bilet alıp adeta tatile gider gibi Mars’a gidebileceği ve eşsiz bir uzay macerasına atılabileceği yönünde fikirler ortaya çıktı. Elbette ilk başlarda bu Mars yolculuğu hem çok zahmetli hem de pahalı olacaktır fakat teknolojide yaşanan gelişmeler ve uzay yarışında hızla artan firma sayısı sayesinde bu sorunların üstesinden gelinebilecektir.

Space X / Blue Origin

Şu an için en bilinen özel uzay şirketleri Elon Musk’ın SpaceX’i ve Jeff Bezos’un Blue Origin’i örnek gösterilebilir. Fakat dünya dışı insan yaşamıyla ilgili pek çok farklı proje yürütülüyor.

Örneğin NASA tarafından yürütülen Prototip Mars- Ay Serası(M-LGH) Projesi, uzaydaki insanların şişme seralar sayesinde besin ihtiyacının karşılanabilmesini hedefliyor. Astronotların yaşam destek üniteleriyle entegre şekilde çalışan bu sistem dışarı solunan CO2 gazını bitkiler için kullandırıyor.

Virgin Galactic

Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic şirketi de ticari uzay yolculuğuamacına hizmet etmektedir.

Herkese uzay açacak ve dünyayı temelden değiştirecek 21. yüzyıl uzay aracına öncülük etmeye kararlı yeni bir endüstrinin öncüsüyüz.

Sir Richard Branson, Kurucu – Virgin Galactic

Bigelow Aerospace

1999 yılında Robert Bigelow tarafından kurulan Bigelow Aerospace, genişletilebilir uzay istasyonu modüllerinin üretiminden ve geliştirilmesinden sorumlu bir ABD şirketidir.

Space Perspective

Adeta uçan balonla Kapodokya’yı izler gibi uzaydan dünyayı izleme olanağı sunacağını iddia eden ve dünyaya farklı bir persperktiften baktıran Space Perspective, bir uzay macerası şirketi.

Incredible Adventures

Incredible Adventures, adlı şirketse her ne kadar doğrudan uzay şirketi olmasa da inanılmaz maceralar yaşattığını ve bunlar arasında uzay yolculuğunun da olacağını söylüyor.

Moon Express

Silikon Vadisi çalışanları ve bazı uzay girişimcileri tarafından kurulan Moon Express, insanlık yararına Ay kaynaklarını keşfetme ve geliştirme misyonunu benimseyen ticari bir uzay şirketidir. Hükümet için de çalışmalar yapan Moon Express, NASA ile Lunar CATALYST projesi kapsamında ortaklık kurdu.

Gateway Foundation

İlk uzay limanını inşa etmek için kurulan Gateway Foundation, misyon olarak uzayı kolonileştirmeyi ve dünyanın her yerinden tüm insanları birbirine bağlamayı benimsemiş. Ayrıca uzay inşaat endüstrisinde önemli bir konumda yer alıyor.

Voyager

En önemli çalışmalarından biriyse şüphesiz adını uzayda ulaştığımız en uzak noktada yer alan Voyager’dan alan bir uzay oteli inşa etmek. Üstelik uzak bir tarih de değil 2025 yılında yapılabileceğini ve turistlerin ve araştırmacıların bu uzay otelinde birkaç hafta kalabileceği söyleniyor.

Orion Span

Orion Span Projesi iselüks bir otel olarak kullanılacak bir uzay istasyonu kurmayı hedefliyor. 2022 yılında fırlatılacak olan uzay istasyonunda 12 gecelik konaklama için 9.5 milyon dolar ödenmesi gerekecek. Kripto para ile de ödeme kabul edilen bu otel, 6 aylık tüm rezervasyonlarını doldurdu.

Obayashi Corp

Bir başka önemli şirket olan Obayashi Corp ise uzay asansörlerini 2050 yılına kadar inşa edebilmeyi planlıyor.

Bu içeriğimizde sizlere uzay macerası nedir, uzay macerasındaki özel şirketler kimlerdir? hakkında bilgilendirdik. Umarım beğenmişsinizdir. İyi okumalar..

İlginizi Çekebilir: Teleskop Nedir?

zehrasenasenturk makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İnsanlığın Uzay Macerası ve 8 Farklı Uzay Şirketi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.