Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kariyer süreçlerinin en heyecanlı ve stresli anları iş başvurusunda bulunulan anlardır. Kişiler ne kadar deneyimli olursa olsun, CV’leri sayfaları da doldursa bu durum hiç değişmez. Yeni bir iş başvurusunda bulunan kişilerin en çok merak ettikleri ve araştırdıkları konu iş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları konusudur. İster yeni mezun olmuş biri olun ister tecrübesi uzun yıllara dayanan biri iş başvurularında klasikleşmiş ve mutlaka sorulan bazı temel sorular vardır. Bu sorular arasında yalnızca işe ve başvuruda bulunulan pozisyona yönelik değil başvuruda bulunan kişileri tanımaya dair sorular da yer alır. Bu yazımızda iş başvurusu süreçlerinizde size yardımcı olacak iş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları konusuna yer verdik.

İş Başvurusunda Sorulan Sorular Nasıl Olmalı?

İş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları denildiğinde akla ilk olarak bazı klasik sorular gelir. Hepsinden önce iş başvurusunda sorulacak sorular başvuruda bulunan adayları doğru bir şekilde tanımaya yönelik olmalıdır. Başvuruda bulunulan pozisyon için en uygun adayı belirlemek için adaylara doğru sorular yönlendirilerek değerlendirilmelidir. Adaylara iş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kendinizden bahseder misiniz?
  • Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?
  • Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?
  • Zayıf ve güçlü yönleriniz nelerdir?
  • Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Kendinizden bahseder misiniz?

İş başvurularında sorulan sorular ve cevapları arasında ilk sırada yer alan ve en yaygın sorulardan biridir. Ucu son derece açık olan bu soruya verilecek cevap da bir hayli zordur. Bu soruya cevap verirken aşırı ayrıntıya kaçmadan net ifadelerle kendinizi tanıtarak başlayabilirsiniz. 

Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz? 

Başvuruda bulunulan pozisyon ve şirket hakkında yapacağınız küçük bir araştırma bu soruya yanıt vermenizi de kolaylaştıracaktır. Şirketi, yapısını, değerlerini ve isteklerini araştırmak daha bütünsel yaklaştığınızı gösterecek ve bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? 

İş verenler işe alacakları kişilerin temel motivasyonlarını öğrenmek, işe karşı bakış açılarını daha iyi görebilmek ve gerçekten bu işi isteyen ve başarılı olabilecek adayları diğerlerinden ayırmak için bu sorudan oldukça sık yararlanırlar.

Zayıf ve güçlü yönleriniz neler? 

İş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları için en sık karşımıza çıkan sorulardan biri de bu sorudur. Adayların güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olarak kendilerini tanımalarını, zor durumların üstesinden gelebilecek potansiyel gücün varlığını değerlendirebilmeleri ve işe uygun özelliklerin varlığını tespit edebilmeleri için sıklıkla sordukları sorular arasında yer alır. 

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

İş başvurularında adaylara yöneltilen en klasik sorulardan biri de “Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?” sorusudur. Bu soruya olabildiğince kişisel yanıt vermekten kaçının. Başarılı bir kariyer planından bahsederek bunu gerçekleştirmek için yeterli güce, donanıma ve inanca sahip olduğunuzu işvereninize göstermeye çalışın.

Tüm bu soruların yanında başvuruda bulunan adaylara işe alımın gerçekleşeceği pozisyonun getirilerine, şirketlerin vizyonlarına ve gelecek planlarına yönelik sorular da yöneltilebilir.

İş Başvurusunda Nasıl Cevaplar Vermelisiniz? 

İş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları konusunda adaylar sorulan sorulara verecekleri yanıtlar konusunda son derece heyecanlı olabiliyorlar. Peki, iş başvurusunda işverenlerin yöneltecekleri sorulara nasıl cevaplar verilmelidir? İş başvurusunda sorulan sorular temelde adayları tanımak ve işe uygunluklarını değerlendirmeye yönelik olarak sorulur. Bu nedenle sorulan sorulara etkili cevaplar vermek son derece önemlidir. Bu sorulara cevap verirken adayların verdikleri cevaplara olduğu kadar beden dilleri, jest ve mimiklerine de dikkat edilir. İş başvuru sürecinin başarılı bir şekilde ilerleyebilmesi için adayların işveren üzerinde kendine güvenen bir izlenim bırakması da önemli bir noktadır. İş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları konusunda sakinliğinizi korumanız, sorulara kısa, net ve anlaşılır cevaplar vermeniz sürecin daha sağlıklı ilerlemesine de yardımcı olacaktır. 

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler
İş Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

Hayallerinizdeki işe başlamak ve kariyerinizde yükselmek için iş başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. İş başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeteneklerin, ilgi alanlarının ve başarıların yer aldığı CV’leri en etkili şekilde, özenle hazırlamak,
  • CV hazırlarken önemli püf noktalara dikkat ederek, güncel fotoğrafa ve açıklayıcı bir ön yazıya yer vererek mümkün olan en doğru şekilde doldurmak,
  • İş görüşmesi için şirket hakkında ön araştırma yaparak görüşmeye en az 20 dakika erken gitmek,
  • Kıyafete, jest ve mimiklerin kullanımına dikkat etmek, 

İş başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken bu önemli noktaların dışında başvuruda bulunduğunuz pozisyonun size ve kişilik özelliklerinize uygun olmasına dikkat etmeniz de iş süreçlerinden alacağınız verimi en üst noktaya taşımanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonel İş Başvurusu İçin Bilmeniz Gerekenler

Profesyonel iş başvurusu için ilk ve en önemli nokta kişilerin kendilerini en doğru şekilde ifade etmesidir. İş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları konusunda kararlı ve kendinden emin bir duruş sergilemek hem profesyonelliği hem de işe uygunluğu gösterecektir. İş başvurusu sırasında samimi ve içten davranmak, karşı tarafa pozitif yaklaşmak da oldukça önemlidir. İş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları konusunda eleştirilere açık olmak da profesyonel bir iş başvurusu için önemli bir noktadır. İş başvurusu sırasında yönlendirilecek “eski işinizden neden ayrıldınız?” sorusuna eski işinizi kötüleyecek yanıtlar vermemek, işten ayrılma sebebinin kariyer hedefleri doğrultusunda gerçekleştiğini belirtmek de profesyonel bir iş başvurusu için bilinmesi gerekenler arasında yer alır. 

Kişiler için son derece heyecanlı olan bu sürecin en sağlıklı şekilde ilerlemesi için iş başvurusunda sorulan sorular ve cevapları hakkında detaylara yer verdik. Kariyer hedefleriniz doğrultusunda iş başvurusunda bulunurken bu noktaları göz önünde bulundurmak iş başvuru süreçlerinizi en sağlıklı şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. İyi okumalar dileriz. 

İlginizi Çekebilir: İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İş Başvurusunda Sorulan Sorular ve Cevapları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.