Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

İş hayatında kendini geliştirme ve başarılı olmak herkesin isteyebileceği bir durumdur. İş yerinizde kariyeriniz devam ettikçe kendinizi geliştirmek adına atacağınız adımlar sizi başarıya götüren en önemli yol olacaktır. İş dünyasının hızla artan rekabet ortamı çoğu yeni mezunu son derece korkutmaktadır. Bu rekabet ortamında başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için en etkili yol kendini geliştirmektir. Bu nedenle çoğu yeni mezun iş dünyasına atılmaya başladığında iş hayatında kendini geliştirme yolları arayışına başlar. İş dünyasında en iyi olmayı hedefleyen ve kariyerine odaklanan kişiler iş hayatında kendini geliştirme konusuna sıkı sıkı bağlıdırlar.  Öncelikle kendini geliştirme yolculuğunun uzun süren ve sonu olmayan bir yolculuk olduğunu söylemekte fayda var. Her insanın kendini değerli hissetmesi ve profesyonel kariyerini devam ettirebilmesi için birtakım becerilere sahip olması ve bunları iş süreçlerinde etkin bir şekilde kullanabilmesi gerekir. 

Bu yazımızda iş hayatında kendini geliştirme yolculuğu hakkında bilmeniz gereken 6 kriteri derledik. İşte iş hayatında kendini geliştirme yolları!

Kişisel Farkındalığın Önemi

İş hayatında kendini geliştirme yolculuğunun ilk adımı kişisel farkındalıkla başlar. Hayatın diğer tüm alanlarında olduğu gibi iş dünyasında da kişisel farkındalığı yüksek kişiler diğerlerinden pozitif anlamda bir adım öne çıkar. Kişisel farkındalığa sahip olan kişiler; ayakları yere sağlam basan, özgüvenleri yüksek kişilerdir. Herkesten önce kendileri hakkında oturup düşünme olgunluğuna sahip olan bu kişiler yapıcı eleştirilere açıktır. Kişisel farkındalığı yüksek kişiler kendilerini çok iyi tanırlar, ne isteyip istemediklerini ve hangi yoldan ilerleyeceklerini net bir şekilde belirleyebilirler. Bu sayede iş hayatında kendini geliştirme konusunda da son derece sağlam adımlarla ilerlerler. 

İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İletişim; kişiler arası duygu, düşünce ve bilgi alışverişi olarak tanımlanabilir. Yalnızca iletişim becerileri gelişmiş kişiler kendilerini net bir şekilde ifade edebilirler. İş hayatında kendini geliştirme çabası ve isteği olan kişiler işe ilk olarak iletişim becerilerini geliştirerek başlayabilirler. Bir iş yerinde çalışan kişilerin iletişim becerileri ve kendilerini ifade etme yetenekleri ne kadar gelişmişse oradaki başarı oranı da o kadar yüksek olacaktır. İletişim sürecinin doğru bir şekilde yönetilmesi, kişiler arasında iletişimin sağlıklı ilerlemesini sağlayabileceği gibi, çalışma ortamı içerisinde kopukluk yaşanması durumunu da engeller ve bir bütünlük sağlar. Kısacası iş hayatındaki iletişim becerilerini geliştirme noktasında iyi bir iletişimci olmak, kariyer hayatınızın ve iş hayatında kendini geliştirme yolculuğunuzun çok daha rahat ve başarılı bir şekilde ilerlemesi için son derece önemlidir.

Empati Kurmayı Öğrenin

Empati; başka bir kişinin ne yaşadığını duygusal olarak anlama yeteneğini kapsayan bir beceridir. Günlük hayatımızda olduğu gibi iş hayatında kendini geliştirme konusunda empati, son derece önemli bir konumdadır. Bu yetenek tüm yaşamda olduğu gibi iş dünyasında da samimi ve gerçek iş ilişkileri oluşturma, başarılı iletişim kurma, iyi şirket kültürü oluşturma gibi birçok fayda sağlayabilir. Empati, iş verenlerin de son derece önemsediği ve dikkat ettiği konulardan biridir. Etkili iletişimin temelinde de yer alan empati becerilerinin gelişmiş olması kurumsal iletişimi olumsuz etkileyecek faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Kendinizi ve İş Arkadaşlarınızı Motive Etmenin Önemi

İnsan sosyal bir varlıktır ve çevresindeki değişikliklerden etkilenir. Zaman zaman iş verimi ve konsantrasyonu düşebilir. Böyle durumlarda motivasyona ihtiyaç duyabilir. Kişilerin iş süreçlerini başarılı bir şekilde devam ettirebilmesini ve iş hayatında kendini geliştirme konusunda emin adımlarla ilerlemesi kendini ve iş arkadaşlarını motive etmesiyle ilişkilidir. İş dünyasında, işletmelerin, büyük ya da küçük ölçekli girişimlerin başarısı çalışanların motivasyonu ile doğru orantılı olarak ilerler. Motivasyon, çalışan üretkenliğinin artmasına yol açar ve şirketin daha yüksek performans elde etmesini sağlar. 

İş dünyasında kişilerin kendisini ve çalışma arkadaşlarını motive etmesi iş verimliliğinin artmasını sağlayacaktır. Bu sayede kişiler iş hayatında kendini geliştirme basamaklarını daha etkili bir şekilde aşacaktır.

Değişime Açık Olun
Değişime Açık Olun

Değişime Açık Olun

Çoğu kişi için yaşadığı rutinin dışına çıkmak ve değişime açık olmak son derece zorlayıcıdır. Fakat dünya değişmeye devam ederken iş süreçlerinde de değişime açık olmamak kaçınılmazdır. Değişimin her evresinde karşılaşılan her yeni durum kendinizi geliştirmeniz için bir fırsattır. 

İş hayatında kendini geliştirme konusunun temelinde değişime açık olmak yer alır. İş ortamının hızla değişen yeniliklerine kolayca adapte olmak değişime açık olmakla başlar. Teknolojideki hızlı gelişim ve globalleşen yeni dünyada farklı meslek gruplarının birbirleri ile iç içe geçtiğini görüyoruz. Bu gelişmelere açık olmak iş dünyasında sizi bir adım öne taşıyacaktır. İş alanında fark yaratmak, değer üretmek, özgün olmak ve kariyerinizde sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız değişime ve yeniliğe açık olmanız gerekmektedir. Bu sayede hem çevrenize hem de kendi içsel süreçlerinize bambaşka bir pencereden bakma fırsatı bulabilirsiniz. 

Liderlik Becerilerinizi Geliştirin

Liderler, içinde bulunduğu grubun amaçlarını belirleyen ve bu amaçların gerçekleşebilmesi için gruba yön veren kişilerdir. Günümüz iş hayatında ihtiyaç duyulan yöneticilik becerilerinden çok liderlik becerileridir. Bazı kişiler liderliğin doğuştan gelen bir özellik olduğuna inanırken bazı kişiler tıpkı diğer beceriler gibi liderlik becerilerinin de geliştirilebileceğini savunur. İş hayatında kendini geliştirme yolculuğu liderlik becerilenin geliştirilmesi ve aktif olarak kullanılmasından geçer. Liderlikte güçlü becerilere sahip, ekip çalışmasına yatkın, onlara ilham vermeyi ve işbirliğine teşvik etmeyi bilen profesyoneller iş hayatında kendini geliştirme yolculuklarında emin adımlarla ilerleyeceklerdir. 

Aldığınız unvanda, çalışmaya hak kazandığınız bir pozisyonda, kendinizi ve işinizi geliştirmeden yol almak pek mümkün değildir. İş hayatında kendini geliştirme yolculuğunuzda bu çok önemli 6 kritere dikkat ederek başarıyı yakalayabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

İlginizi Çekebilir: Girişimcilik Türleri Nelerdir?

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İş Hayatında Kendini Geliştirmek için Bilmeniz Gereken 6 Kriter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.