1. Girişimcilik
  2. Sosyal

İş Yaşamında ve Günlük Hayatta Zamanın Efendisi Olmanın 4 Yolu

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Uyaranları ve zamanı yönetirken nelere dikkat
etmeliyiz? Günlük hayatta uyaranlarımız neler? Bunlardan bahsetmek istiyorum biraz.
Daha önce zamanı yönetmek, işlerini yirmi dört saate sığdırmak adına farklı adımlar atmışsındır.
Farklı deney ve  gözlemlere yer vereceğim bu yazımda sevgili okurum.

  Zamanın bir yanılsama olduğunu düşünüyorum. Ne biz ona sahibiz ne de o bize. Doğaya ait olmak ise tüm yaşamın bir parçası. Baksana hayat nasıl bir dinamizm içinde!! Yağmurlar yağıyor, toprak besleniyor, meyve vererek şükranlarını sunuyor yaşama. Çok etkileyici değil mi? Doğa bu kadar
akış halinde peki sen neden duruyorsun? 

   Abrakadarbra… ☺ Aramice bir kelime “söylediğim gibi yaratacağım” demektir. Biraz iddialı olma zamanı artık. Sihirli bir değneğimiz  yok belki ama bu kelimeyi çokça kullanacağız. Hayatımızı düzene koymak adına.
Öncelikle zamanı ve uyaranları yönetebilmeliyiz. 

Zamanın Efendisi Olmanın 4 Yolu| Uyaranlar Nelerdir ?

Gün içi aniden gelen bildirimler  ve uzun süren telefon görüşmeleri,
    Çatkapı gelen misafirler ve hayır diyememe durumu,
    Gereksiz mailler ve  üyelikler…
   Bunun gibi nicesi birer uyarandır. Telefonunla geçirdiğin, sosyal mecralara ayırdığın vakitleri minimuma indirmelisin. Her gün belirli
vakitlerde bu platformlara vakit ayırmalısın. Biliyorsun ki çoğu uygulamada zaman limiti koyma seçeneği var. Buna sadık kalarak, farklı uygulamalardan bu hususta faydalanarak ve gün  içi arkadaşlarınla telefon konuşmaları yapma alışkanlığını yavaş yavaş bırakarak Zamanın Efendisi olma yolunda emin adımlar atabilirsin.

Şuan rahatlığını sürdüğümüz her şey bir zamanlar birilerinin döktüğü ter sayesinde elimizde. Sen de cinsiyetinle, yaşınla, kilon ile, boyun ile dünyadan çürüyerek gitmek mi istiyorsun? Yoksa fikir ve düşüncelerin, üretkenliğinle mi hatırlanmak istiyorsun?

Üşengeçlikten kurtulmak adına adımlar atmamız gerekiyor.  Bu üşengeçlik mevzusu ile ilgili bir şeyler  aktarmak istiyorum. Danimarka ve İsviçre, abi kardeş gibi iki ülke biliyorsun. Kültür bakımından da benzerler ama istatistiklere baktığımızda organ bağışı yapan kişilerin oranı Danimarka’da %96 iken, İsviçre’de çok düşük. Peki bunun sebebi ne olabilir?
“Danimarka da organ bağışı yapar mısınız” sorusuna evet ise yazınız, hayır ise nedeni yazınız diyorlar. Bu insanlar açıklama yapmaya üşendiği için, evet diyorlar!! Çok ilginç öyle değil mi?
İsviçre’de ise tam tersi herkes, açıklama gerekmediği için hayır diyor.

Sevdiklerini, hayallerini, başarılarını, daha birçok şeyi erteliyorsun, üşeniyorsun. İnsanlarda yüzde doksan altı oranla aktif olan ,haz keyif mekanizmanı kullanıyorsun sadece. Ruhunu eğitmiyorsun. Gelecek için bugünü yönetmen gerekiyor. Bir ilham kaynağına ihtiyacımız var. İlham kaynağı yok ise yenilik yoktur. ☺Merak duygunu körükleyecek bir hedeften bahsediyorum. Hayal kuracaksın, olabildiğine detaylı…

Zamanın Efendisi Olmanın 4 Yolu| Yapay Işıktan Uzak Dur ve Uykunu Düzenle

86.400 saniye veriliyor her sabah sana, muhteşem bir gün geçirmen için.. İki saat erken uyanıp günü yirmi altı saat yapmalısın. Hayatının üçte birini yatağa bahşederken mutlu musun?

Yapay Işık ve Melatonin Seviyesi Deneyi

Yapay ışıktan olabildiğince uzak durmalısın.
Colerado Üniversitesinde yapılan bir araştırmada yapay ışığa maruz kalan, kapalı alanlarda çalışan kişilerde biyoritim ve  dışsal gerçekliğin senkronize olamadığı; güneş ışığını bol alan kişilerde melatonin, uykuya dalmayı kolaylaştıran hormonun aktif olduğu hayatlarının, uykularının düzene girdiği izleniyor. 
 Boulder’den psikolog Kenneth Wright otuzlu yaşlarda sekiz kişiyle yapılan deney hakkında şöyle konuşuyor. “ Uyku güçlüğü olan kişilerle çalışmadık. Bireylerin normalde uyudukları uyku miktarı değişmedi. Sadece değişen uyku ve içsel saatlerimizi zamanıydı”. Melatonin seviyesi ve gün ışığı döngüsünün dengeye girmiş olması, vücuda kendini yeniden kutlama fırsatı sunuyor.

Yarın Bugünden Başlar

Uyumadan önce günü ve haftanı planlamak  zaman yönetimini kolaylaştıracak. Bu aşamada uyandığında daima sana en zor gelen işi ilk önce yapmalısın. Ritüellerine sadık kalman, günü ve haftayı planladığın gibi yaşaman sana yeni alışkanlıklar  katacak, kendine olan inancın ve özgüvenin bu sadakat ile paralel olarak artacak. 🙂 

Zamanın Efendisi Olmanın 4 Yolu| Minimal Yaşam ve Sırları

Minimalizmden bahsetmek istiyorum sana biraz da:
Minimalizm 1960’lı yıllarda bir sanat akımı olarak ortaya çıkmıştır ve bu akımın çıkış noktası, soyut dışavurumculuğun şekle ve duyguya verdiği aşırı öneme karşı tepki göstermek olmuştur. Çünkü minimalizmde, nesnenin nesne olma özelliğine dikkat çekme amacı güdülmektedir.
Minimalizm bir felsefedir. Hayatındaki gereksiz şeylerden arınarak odaklanmanın ve üretkenliğin, yalınlığın gücüne inanılır.

Bu düşünce yapısının hakim olduğu yaşamda hayatın fazlalıkları yoktur. Bunları eleyip, elindekini en verimli şekilde kullanmak vardır. Zamanı da
öyle. Boşa harcadığın zamanlar… Hayatındaki zaman ve enerji  sömürücü unsurlar, gereksiz işler,  sorumluluklar, eşyalar, kişiler… Ne varsa çıkarmak yaşamını sadeleştirecek. Sadelik zarafettir. Öyle değil mi? Arın, azalt, hafifle, verimliliğini maksimuma çıkar dostum.


“Kendi güneşimizi yapamayız, fakat durun, onu koşturabiliriz” der Marvell
17. Yy İngiliz şairlerinden Andrew Marvell. Onun da belirttiği gibi “Eğer yeterli zaman ve yerimiz olsaydı, her şey yapılabilirdi. “ Tabi ki her çabamızın, her eylemimizin üzerinde kol gezen bir ölümlülük durumu halihazırda. Zamanımızın sınırlı olduğunu bile bile onu boşa harcamak suç değil midir?

     Bazen yanlış yöne gittiğine dair kuşku bile duymadan aylarca çalıştığın oluyor. Sınavlara, projelere… Zaman sadece iş dünyasında yok. Sevdiğin kişilere de ayırdığın bir zaman var ve bu zamanın çokluğu değil, verimliliği mühim olan. Yarı zamanda çok iş için çabalayabilirsin. Yarı
zamanda daha kaliteli vakit geçirebilirsin sevdiklerinle..

Zamanın Efendisi Olmanın 4 Yolu| Scrum Tekniği

Scrum, kelime olarak rugby oyununda oluşturulan küçük ekiplere verilen isimdir. Amaç başlangıçta hayal edilen ve tasarlanana uyan bir ürünün, hızlı, ucuz ve kaliteli şekilde üretilmesidir. Yeni veya var olan projelerinde scrum tekniğinden faydalanarak denetimi, şeffaflığı ve zaman yönetimini kolayca sağlayabilirsin.

 Zamanını boşa harcamak yavaşça intihar etmektir

Scrum – Jeff Sutherland.

Sutherland’ın dediğin gibi; zaman sınırlı bir kaynaktır. Yapacağımız işi düzenli, belirli ve kısa bir  zaman içinde yapmak için bölerek yapmalıyız. Bir veya dört haftalık kısa hedeflerimiz olmalı. Bu Scrum  tekniği, iş yaşamı, ekip yönetimi ve projelerin üzerinde sana çok şey katacaktır. Konu dikkatini  çektiyse kitabı mutlaka okumalısın.

Tutkuyla ve kendini gerçekleştirme aşkıyla kal…

İlginizi Çekebilir: İnsan ‘Yansıttığı’ Kadar Hayatta

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İş Yaşamında ve Günlük Hayatta Zamanın Efendisi Olmanın 4 Yolu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.