Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

desktop-cherry.jpg

1) Ne İstediğini Gerçekten Bil

İşletmede ana dersler şunlardır: Pazarlama, İK, Yönetim, Finans, Muhasebe.
Bunlardan başka diğer dersler bu derslerin altındadır. Zaten derslere gireceksin ve az çok ne istediğine karar vereceksin
12449420-man-reading-a-book.jpg

2) Oku, Araştır

Hem kişisel gelişim, hem ders ve hem de istediğin alan için kaçınılmazdır. Bıkmadan usanmadan okumalısın ki yorumlama için elinde bir veri olsun. Eğer “x” alanında ilerde kariyer istiyorsanız, hem genel (Fortune), hem de spesifik (Marketing Turkey) gibi yazılı, yazısız eline geçen her türlü imkanı değerlendirmen gerek, şahsen benim operatörüm bana bu dergileri ücretsiz sağlıyor.
images (1).jpg

3) Yorumla

Elinde ki verileri yorumlamaya çalış, elbette çok iyi olmayabilir, amaç burada kendini geliştirmen için gerekli bunlar, gündemi takip et ve kendine göre dersler çıkar “burada neler oluyor, bize ne katkısı olacak” gibi sorular sor kendine. Belli başlı meta verileri düzenli olarak takip et(Enflasyon, İşsizlik vb.). Hocalarına danış, tabiri caizse kafalarını patlat çünkü üniversitede ne kadar patlatırsan o kadar az patlarsın ve kendinden emin olursun.
haber25.jpg

4) Staj Yap

Önceki yazılarımda dediğim gibi staj sana kendi aklında bana göre/bana göre değil ayrımını yapmanı sağlayacak bir program. Burada istediğin bir alan aslında nedir, ne yapılır yüzeysel olarak öğrenirsin, tavsiyem bir startup’ta yapman. O firmaların boş eleman tutma gibi bir lüksleri yoktur, girdiğin alanı hakkıyla öğrenir ve yan dallarda da bilgi sahibi olursun. Staj insana farklı bir bakış açısı sunar.
fotokopi-olma-farkli-ol.jpg

5) Başka Dallarda da Bilgi Sahibi Ol

Başka daldan kasıt, başka bölümlerden araştırma yap ve bir şeyler öğren. Dediğim gibi işletme sosyal bir ana bilim dalıdır. Sen sadece finansör ya da pazarlamacı ya da her neyse isteğin sadece bunu yaparak bir gerçek başarı elde edemezsin, diğer bölümlerden de yardımı gerekir. “Bir elin neyi var iki elin sesi var” bence buna çok güzel bir son oluşturduğunu söylüyorum…

Her konun bir şeyini, bir konun her şeyini bilin
Sakıp Sabancı

Hoşça kalın…

İlginizi Çekebilir : AKILLI KADINLARIN MARKALAŞMA REHBERİ

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: İşletme Bölümüne Geldim Hangi ABD’nı Seçmeliyim?
  • 30 Nisan 2019

    Tebrik ediyorum. Öpüyorum seni.

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.