İşletme Bölümüne Geldim Hangi ABD'nı Seçmeliyim?

 23 toplam görüntüleme,  1 bugün görüntüleme

desktop-cherry.jpg

1) Ne İstediğini Gerçekten Bil

İşletmede ana dersler şunlardır: Pazarlama, İK, Yönetim, Finans, Muhasebe.
Bunlardan başka diğer dersler bu derslerin altındadır. Zaten derslere gireceksin ve az çok ne istediğine karar vereceksin
12449420-man-reading-a-book.jpg

2) Oku, Araştır

Hem kişisel gelişim, hem ders ve hem de istediğin alan için kaçınılmazdır. Bıkmadan usanmadan okumalısın ki yorumlama için elinde bir veri olsun. Eğer “x” alanında ilerde kariyer istiyorsanız, hem genel (Fortune), hem de spesifik (Marketing Turkey) gibi yazılı, yazısız eline geçen her türlü imkanı değerlendirmen gerek, şahsen benim operatörüm bana bu dergileri ücretsiz sağlıyor.
images (1).jpg

3) Yorumla

Elinde ki verileri yorumlamaya çalış, elbette çok iyi olmayabilir, amaç burada kendini geliştirmen için gerekli bunlar, gündemi takip et ve kendine göre dersler çıkar “burada neler oluyor, bize ne katkısı olacak” gibi sorular sor kendine. Belli başlı meta verileri düzenli olarak takip et(Enflasyon, İşsizlik vb.). Hocalarına danış, tabiri caizse kafalarını patlat çünkü üniversitede ne kadar patlatırsan o kadar az patlarsın ve kendinden emin olursun.
haber25.jpg

4) Staj Yap

Önceki yazılarımda dediğim gibi staj sana kendi aklında bana göre/bana göre değil ayrımını yapmanı sağlayacak bir program. Burada istediğin bir alan aslında nedir, ne yapılır yüzeysel olarak öğrenirsin, tavsiyem bir startup’ta yapman. O firmaların boş eleman tutma gibi bir lüksleri yoktur, girdiğin alanı hakkıyla öğrenir ve yan dallarda da bilgi sahibi olursun. Staj insana farklı bir bakış açısı sunar.
fotokopi-olma-farkli-ol.jpg

5) Başka Dallarda da Bilgi Sahibi Ol

Başka daldan kasıt, başka bölümlerden araştırma yap ve bir şeyler öğren. Dediğim gibi işletme sosyal bir ana bilim dalıdır. Sen sadece finansör ya da pazarlamacı ya da her neyse isteğin sadece bunu yaparak bir gerçek başarı elde edemezsin, diğer bölümlerden de yardımı gerekir. “Bir elin neyi var iki elin sesi var” bence buna çok güzel bir son oluşturduğunu söylüyorum…

Her konun bir şeyini, bir konun her şeyini bilin
Sakıp Sabancı

Hoşça kalın…

ibrahimaydogdu

Ogrenci Blogları Kurucusu

1
Kimler Neler Demiş?

  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hasan AYDOĞDU
Ziyaretçi
Hasan AYDOĞDU

Tebrik ediyorum. Öpüyorum seni.

Başa dön
%d blogcu bunu beğendi: