içinde

İşsizlik

işsizlik1

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

İşsizlik sonuçları (Aralık’18): İşsizlik % 13,50 , geçen yıla göre 1 milyon 11 bin artarak, 4 milyon 302 bin oldu.

Genç İşsizlik ne alemde?

Genç işsizlik (15-24): %24,50, yani her 4  gençten biri işsiz. Bu da demek oluyor ki, ülkenin finansal olarak çökmesi demek. Çünkü eğer bu denli fazla işsizlik hem devlete sosyal ve mali açıdan hem de insana psikolojik açıdan zararlıdır.

Zararı şu ; Gençler yasa dışı olaylara karışıyor ve gençlik giderse gelecek dönem(20 yıl sonra)  kalifiye çalışan açığı tavan yapacak ve devlet hem bunları besleyecek hem de sosyal ve mali bir getiri elde edemeyecek, ve halk daha fazla yaptırım(vergi) ile karşı karşıya kalacak.

işsizlik1

Elimizdeki çalışanı ne kadar verimli olarak çalıştırabiliyoruz?

İş gücü kullanım oranı: %52,40 yani iki kişiden biri iş gücünde kullanılamıyor. Bunun sonucunda gayri safi yurt içi hasıla düşüyor ya da istenilen seviyede artış gösteremiyor. Türkiye’de işsizlerin % 2,84’ü  iş bulma ümidini kaybetmiş, yani pasif bu kişiden verim alınamıyor ve ülke ekonomisine değer katmıyor. Eğer işsizlere yeteri kadar iş alanı yaratılırsa, işveren – çalışan – devlet, kazançlı çıkar. İşveren daha çok istihdam yaratır, işini büyütür ve hem değer katar, hem de daha fazla kurumlar vergisi ödeyerek devlete finansal olarak rahatlık sağlar, bu da her şeyi etkiler. Örneğin Türkiye’de işsizliğin %5 indiğini varsayalım.

İşsizliğin sadece çalışana zararı yok!

Ortalama 1,5 milyon insan iş sahibi olacak, bu da daha fazla gelir vergisi ve kurumlar vergisi olacak, ayrı yeten ülkelerin kredi puanları yükselecek ve döviz kuru baskısını azaltacak, sadece işsizliğe göre kredi puanları artmaz ya da kur baskısı düşmez, ama etkili olacağı kesindir. İhracat sadece kilo başına 1,39 $. Almanya’nın kilo başı ihraç fiyatı 4,10 $.

issizlik ve oy

Eğer işsizlik sorunu çözülürse, insanlar daha rahat alışveriş yapacak ve ülkede sıcak (cash) para sıkıntısı olmayacak, şu an ülkemizde tasarruf yapan kesim oranı %13,60 iken %38,10 seviyelerine çıktı. Yani her 1 TL’nin sadece 0,30 TL’si harcanıyor, bu da demek oluyor ki 0,70 TL yastık altı. Bu hem devlet açısından, hem piyasa açısından,  hem de tüketici açısından kötü bir durum. Devlet elinde yeteri kadar likiti olmadığı için çeşitli ürünlere zam geliyor. Devletin burada alması gereken aksiyon, naçizane önerim, alamadığı kurumlar vergisini alıp, özele destek ve devletin özelle ortaklık yapıp yeni iş sahaları yaratmalarıdır, yoksa işsiz hem devlete değer katmayıp ülke ekonomisine faydası olmuyor, hem de elde edeceği gelirden kendisini mahrum bırakıyor.

dijitalvergi

Ülkemizde yeni vergiler gelmektedir. Dijital vergi vs. gibi bir çok vergi geldi. Hadi bakalım hadi hayırlısı.

Vergiler ne alemde? Nasıl vergilendiriliyoruz?

Dolaylı vergi % 71, % 29 doğrudan vergi. Bu da demek oluyor ki, kurumlar vergisinin bir kısmının alınmadığı gerçeğini acı bir şekilde ortaya çıkarıyor. Dolaylı vergi, alınan ürün içindeki vergidir (KDV, ÖTV, MTV). İşsizlik ile ilgili yapılan anket ve çalışmalarda 2 ya da 3. sırada en çok endişelenilen bir durum. (“Türkiye’nin en büyük sıkıntısı nedir?” sorusuna cevaben 1. Terör). Gençler ülkede iş bulamayınca kahveye gidiyor ve safi yük oluyor, çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet anlayışı ile yönetilmektedir. İnsanlar hastalandıklarında ücretsiz tedavi olabilirler, ama bunun devlete bir maliyeti vardır. Amacımızın “üniversite kazandı, mühendis oldu, YGS- TYT’de ilk 1000’e girdi” gibi saçma ve boş kalıplarla doldurmak yerine “acaba bu ülke için nasıl bir değer yaratırım?” sorusu olmalıdır. Gençler iş bulamazsa ülkenin hayat damarları yok olur. Gençlerimiz yarınımızdır, bunlara sahip çıkalım…

[wpdiscuz-feedback id=”0hg2vztqyo” question=”Siz kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz” opened=”0″]İşsizlere ya da okuyan arkadaşlarıma son sözüm[/wpdiscuz-feedback], “ne iş olursa yaparız” yerine, sevdiğiniz bir alanda uzmanlaşın ve “ … alanda iş arıyorum” diye söyleyin. Hem kendiniz, hem devletiniz, hem de işletmeniz açısından değer yaratabilirseniz o zaman vatansever, yurttaş olursunuz…

Hoşça kalın ….

İlginizi Çekebilir : Geçmişten Günümüze Türkiye: Anlayacağın Dilden Ekonomi

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

girişimcilik

Girişimci Kavramı nedir? Kimlere denir?

enflasyon

Enflasyon