içinde

İstanbul'un Metro Ağı Dünyayla Yarışabilir mi?

dünyanın en eski metrosu

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul’da ulaşımın zor olması sebebiyle farklı ulaşım araçları geliştirilmiştir. Bunlar otobüs hatları, metro ağı ve metrobüs gibi sıralanabilir. Ancak son zamanlarda metro hatlarına aşırı derecede ağırlık veriliyor. İstanbul’un metrosu kaç kilometre ve dünyayla yarışabilecek teknolojiye sahip mi? Trafiğin ne kadarını önlüyor, yararları neler? İlk metro hattı ne zaman kuruldu?

İstanbul’da Metro Ne Kadar Ön Planda?

Son zamanlarda metroya ne kadar önem verilse de henüz İstanbul’da metro sadece merkezi bölgeler ve yakın ilçelerde bulunmakta. Var olan metro hatlarından aktarma yapmak ya da bazı yerlere gitmek şuan için mümkün değil. Ancak İstanbul’un kalbi olan Eminönü, Mecidiyeköy, Kadıköy, Üsküdar, Şişli, Taksim gibi bölgelere neredeyse her yerden ulaşım mümkün. Bu açıdan baktığımızda 571 km mesafeye ulaşan bu hatlarda herhangi bir metro durağına ulaşmak sizi popüler yerlere götürecektir.

2018 yılına ait İstanbul Metro Haritası
2018 yılına ait İstanbul Metro Ağı Haritası (Haritadaki haline 7 durak daha eklenmiştir.)

Dünyanın En Eski Metrosuna Sahibiz

dünyanın en eski metrosu
Henüz yeni yeni metro çalışmaları yapılıyor olsa da İstanbul’da metro çalışmaları 1867 yılında başlamış ve ilk metro hattı 1875 yılında açılmıştır. Bu zamana kadar dünyada yapılmış olan metro hattı sadece birdir. İstanbul’da bulunan Taksim – Tünel Füniküler hattı dünyanın en eski ikinci yeraltı raylı sistem hattıdır.

Sürücüsüz Metro Hattımız Var

Her ne kadar hat sayısı ve ulaştığı noktalar kısıtlı olsa da çalışmalar yeni yapılıyor olduğu için en son teknoloji de bu hatlarda kullanılıyor. Şuan dünyada en çok metro çalışması yapılan yer İstanbul’dur. Bu bir açıdan baktığımızda gecikmiş bir proje olması olarak yorumlanabilir. Bir diğer açıdan ise en azından geleceğe yönelik bir yatırım yapıyoruz demektir. Şuanda İstanbul dünyanın çoğu ülkesinde bulunmayan sürücüsüz metro hattına sahiptir. Sürücüsüz metro nasıl çalışır yazısından bu hattın çalışma sistemini öğrenebilirsiniz.

  • Sürücüsüz metro sayesinde seferlerin sıklaştırılmasına ihtiyaç duyulduğu an makinist çağırma ihtiyacı duyulmaz. Anlık yoğunluklara anlık karşılık verilerek arz talep dengesi sağlanabilir. Örnek vermek gerekirse bir maç çıkışında stadda bulunan herkesin metroya gelmesi aşırı bir doluluğa sebep olacaktır. Sırf yarım saatlik bir yoğunluk için de daha fazla makinist bulundurmak hem verim açısından hem de mantık olarak iyi değildir.

Bu Kadar Uzunluk Yeterli mi?

istanbul metro hattı uzunluğu
Asıl konumuza geldiğimizde metro hatları yeterli mi diye sorduğumuzda hiç düşünmeden hayır cevabını verebiliriz. Belediye de bunun farkında olacak ki bu konuda epey çalışma ve plan yapmış. Üstte bulunan görsele baktığımızda dört yıla kadar İstanbul’daki metro hattının iki katına çıkarılması planlanmakta.

Metronun Avantajları Nelerdir?

Metro bu kadar maliyetli bir iş oluşturmasına karşın otobüse kıyasla onlarca avantajı bulunmaktadır.

  • Trafiğe takılmaz.
  • Stabil sefer sıklığına sahiptir. (Ortalama 5 dakikada bir yeni metro gelir.)
  • Daha fazla yolcu alır. (4-6-8 vagona sahiptir ancak otobüsler tek vagon boyundadır.)
  • Çevre dostudur. (Elektrikle çalışan araçlar doğaya karbon salınımı yapmaz.)

Okuduğunuz için teşekkürler…
 

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...
blank

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Tolga Kaan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüketim Çağı Ve Bize Kattıkları(!) #3

DUR DURAK BİLMEMEK