içinde

İtalya’da Erasmus Yapmanız İçin 6 Neden

Whatsapp image 2020 09 22 at 9. 58. 32 am

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

89 / 100

Ciao a tutti…

Merhabalar, Öğrenci Blogları’ndaki ilk yazımda size 6 madde ile neden İtalya’da Erasmus yapmanız gerektiğini anlatacağım.

İtalya’da Erasmus | İtalyanlar

Akdeniz’in güzel insanları İtalyanlar, çok sıcakkanlı bir millet. İtalya’da erasmus için Türklerin tam istediği ortam. Misafirperverler, aynı zamanda çok eğlenceliler. Giyimlerine çok dikkat ederler, mutlaka güzel kokulu bir parfüm kullanılırlar. Ayrıca çok yardımsever insanlardır, kibar bir şekilde yardım istediğinizde mutlaka size yardımcı olacaklardır. Ama bazen İngilizce sorduğunuz sorular milliyetçi İtalyanlardan sizi yanıtsız bırakacaktır.

Irk ayrımı yaptıklarına şahit olmadım ama milliyetçilerdir. Alışverişlerinde genelde İtalyan markalarını tercih ederler. İletişime önem verirler. En çok kullandıkları kelimelerden bazıları şunlardır;

Ciao!: Merhaba! her kapı açan sihirli bir anahtar.

Buongiorno: Günaydın!- İyi Günler! sadece sabah değil gün içinde de kullanabilirsiniz.

Grazei: Teşekkür ederim! çok kibar bir millet oldukları için teşekkür ifadeleri sıklıkla kullanırlar.

Prego: Rica ederim! size teşekkür eden biri için kullanılır.

Kelimelerden daha büyülü bir şey daha varsa o da güzel bir gülümsemedir.

İtalya’da Erasmus | İtalyan Mutfağı

İtalya’da yok böyle bir şey diyeceğiniz birçok lezzetle baş başa kalıcaksınız. Hangi şehrinde olursanız olun güne başlarken kruvasanın yanına cappuccino eşlik edecek. Pizzaların kraliçesi olan Margherita ve çeşit çeşit pizzaya doyamayacaksınız. Pesto ve Bolonez soslu makarnalarla kendinizden geçeceksiniz. Dondurmalarını yemek için bile tekrar İtalya’ya gitmek isteyeceksiniz. Ama sakın pizzaya ketçap ,mayonez sıkıpda İtalyanlarla aranızı bozmayın.

Birde bunları yemeden dönmeyin.

Cannoli: Sicilya tatlısı olarakta bilinen İtalya’nın her yerinde bulabileceğiniz nefis tatlı.

Sfogliatella: İçi çikolata dolgulu Napoli’nin ünlü tatlısını da her festivalde bulabilirsiniz.

Pasta Con le Vongole: Midye ile hazırlanmış Spagetti İtalyanların özel lezzetlerinden bir tanesi.

Emilia Cremeria: En çok sevilen enfes dondurma. İtalya’daki her dondurmacı çok iyi ama Emilia mükemmel.

İtalyan mutfağı
İtalyan mutfağı

İtalya’da Erasmus | Müzeler

İtalya’nın sokaklarında gezinirken kendinizi açıkhava müzesinde gibi hissediceksiniz. Ünlü meydanlara çıkan dar sokaklar, devasa heykellerin bulunduğu büyük meydanlar, eski dokusunu koruyan tarihi binalar ile İtalya’da kendinizi orta çağda yaşıyor gibi hissedebilirsiniz.

Çok fazla müzesi olan İtalya için müzeler ülkesi de diyebiliriz. Bu müzeleri her ayın ilk pazarı da ücretsiz gezme imkanı var. Kiliseleri de müzeleri kadar iddialı içeride özel bir tören olmaması halinde gezebilirsiniz.

İtalya'da müzeler
İtalya’da müzeler

İtalya’da Erasmus | Şehirler

İtalya’nın her şehri cenneten bir köşe gibi. Her şehrinde farklı bir mevsim ,farklı bir bahar var. Milano moda ve tarzın şehri iken, Roma aşkın ve aşıkları şehri. Cinque Terra’nın her koyunda cenneti anımsarken, Venedik ile hayal alemine dalıyorsunuz. Floransa’da rönesansı tekrar yaşıyorken , Bologna‘da kominitizm renkleriyle kayboluyorsunuz. Ferrara’da bisiklet sürerken , Modena’da opera dinliyorsunuz.

İtalya’da eramus yapmak eğer sizin için ” tarihi yerler, resim gibi sehirler ve enfes yemeklerse doğru yerdesiniz..

İtalya'da erasmus | şehirler
İtalya’da erasmus | şehirler

İtalya’da Erasmus | Ulaşım

İtalya’da erasmus.. Hoş geldiniz ve seyahat etmek istiyorsunuz. İtalya’da ulaşım çok kolay. Ülkenin her tarafına trenle ulaşabilirsiniz. Tren hem konforlu hem de ucuz bir yolculuk sunuyor. Ayrıca uluslararası uçuşlara sahip havalimanlarıyla da kolaylıkla Avrupa’daki diğer ülkelere uçakla seyahat edebilirsiniz. Türkiye uçuşu için en çok Bologna Havalimanı tercih ediliyor. Buradaki shuttle sizi şehrin merkezindeki tren istasyonuna götürüyor. Tren istasyonunda da Floransa, Milano ve Venedik’e gidebilirsiniz.

Whatsapp image 2020 09 22 at 10. 43. 05 am

İtalya’da Erasmus | Dil

İngilizce öğrenmek için anadili İngilizce olan ülkeleri seçmenizi önerebilirim. İtalya’da insanlar günlük hayatta kendi dillerini kullanmayı tercih ediyorlar. Farklı ülkelerin vatandaşlarının olduğu bir ortamda olsa biraz İngilizce konuşup sonra tekrar İtalyanca konuşmaya başlıyorlar.

Bu İtalyancanızı hızlı geliştirebilir. Fakat İngilizce öğrenmek isterseniz İngilizce gruplarına katılmanız size daha fazla katkı sağlar. Erasmus Student Network(ESN) ise mutlaka katılmanız gereken bir Erasmus grubu. Haftanın 5 günü düzenlediği etkinlikler sayesinde pek çok farklı ülkeden arkadaş edinmenizi sağlayacak ve İngilizcenizi inanılmaz derecede geliştirecektir.

Yukarıdaki maddeler benim İtalya’da Erasmus sürecimde dikkatimi çeken noktalardan bazıları ,eğer daha fazla bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dublin’de Erasmus ve Yaşam

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Ceren CAKIR tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muhabbet-kusu3-

Minik Tüylü Oburlar: Muhabbet Kuşları

Folie a deux öğrenci blogları

Folie a Deux: Paylaşılmış Psikotik Bozukluk