Öğrenci Blogları

İtü İmtek Nedir? Verimli Mühendislik Webinarı

İtü İmtek| İtü İmtek Nasıl Kuruldu?

2004 Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. Kuruluşundan beri düzenlediği konferanslar, çeşitli eğitimler, teknik geziler ve AR-GE takımlarıyla üyelerini mesleki ve sosyal alanda geliştirmeyi amaçlamıştır. 2019 yılında köklü bir değişikliğe giderek sadece İmalat Mühendisliği öğrencilerinin değil, üretime ilgi duyan ve profesyonel hayatını bu yönde devam ettirmek isteyen tüm öğrencilerin kulübü olmuştur.

İTÜ İmalat Teknolojileri Kulübü üretime ilgi duyan ve kariyerini bu yönde devam etmek ve bu yöntemle ülkesine katma değer sağlamak isteyen öğrencileri çatısının altında toplamayı amaçlar.

İtü İmtek| Teknik Gezilerimiz

Birçok sektörde özellikle otomotiv, beyaz eşya ve otomasyonla üretim yapan şirketlerde olmak üzere yılda birkaç kez üretim sahalarını bir rehber aracılığı ile görme ve merak ettiklerimizi sorma şansı yakalarız. Teknik gezi yaptığımız birkaç önemli fabrika: Vestel Manisa, Çorlu Coca-Cola, Ford Otosan.

İtü İmtek| Eğitimler

Özellikle kariyerimiz boyunca kullanacağımız önemli mühendislik programlarının genellikle sertifikalı şekilde eğitimlerini alma şansını buluruz ayrıca sosyal konularda da yılda birkaç kez söyleşiler düzenleyerek sosyal gelişimimizi de devam ettiririz. Geçen yıl düzenlediğimiz en önemli eğitim Autodesk önderliğinde 3 gün boyunca yaptığımız sertifikalı Fussion 360 eğitimi idi.

İtü i̇mtek| i̇tü

İtü İmtek|Konferanslar

Yalın üretim konferansı

Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz Yalın Üretim Konferansı bu konuda düzenlenen İLK ÖĞRENCİ ETKİNLİĞİ özelliğini taşımakta. Sektörden bu konuda duayen isimleri ağırladığımız bu etkinlikte mühendislik konusunda da birçok kazanım elde ettik. Bu şekilde özellikle üretim sektöründeki güncel konuları işliyor ve ilgi uyandıran ama unutulmuş konuları gün yüzüne çıkarma olanağı buluyoruz.

Kısaca Yalın Üretim

Yalın Üretim, ürün ve hizmet yaratma sürecini israflardan arındırıp sadeleştirerek sunulan değeri mükemmelleştirmek ve bu yolla firma karlılığını arttırmak amacını taşıyan kavram, sistem ve teknikler bütünüdür. Yalın düşüncede israf, bilinen anlamının ötesinde müşteri açısından bir değer oluşturmayan, müşterinin fazladan bedel ödemeyi kabul etmeyeceği her şeydir.

İtü İmtek|Arge Takımlarımız

EKLEMELİ İMALAT TAKIMIMIZ

İMTEK Eklemeli İmalat Takımı ilk olarak 2019 yılında İTÜ Makina Fakültesinde çalışmalarına başladı. Eklemeli imalat savunma sanayi, havacılık, otomotiv, inşaat, medikal, gıda sektörü ve daha birçok sektörde yer edinebilen multidisipliner bir üretim teknolojisidir. Eklemeli İmalat Takımı 3 boyutlu yazıcıların mekanik sistemleri, elektronik sistemleri ve kullanılan malzeme yapılarıyla ilgilenerek, eklemeli imalatın kullanıldığı bir çok disiplin üzerinde projeler geliştiriyor ve bu alanlarda yeni projeler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Şu ana kadar 3 yazıcı yapmış bulunmaktayız. Takım yapısı ise oldukça karma. Yıl içinde çok çeşitli bölümlerden öğrencileri ekibin  (Kimya, metalürji malzeme mühendisliği, makine mühendisliği, elektronik haberleşme mühendisliği) içinde topladık.

LAGARİ THRUST ROKET TAKIMI

Lagari Thrust Roket Takımı 2015 yılında İTÜ Uçak Uzay Fakültesinde kurulmuş, çalışma alanı sonda roketleri ve roket alt sistemleri olan, birçok farklı mühendislik disiplinlerine mensup öğrencilerin çalışmalarını sürdürdüğü bir proje takımıdır. Daha sonra Lagari, İmalat Teknolojileri Kulübünün bir parçası haline gelerek merkezini İTÜ Makina Fakültesi olarak değiştirmiştir. Lagari Thrust Roket Takımı kurulduğu tarihten itibaren Teknofest ve IREC yarışmalarına hazırlanmakta olup yurtiçinde İTÜ’yü, yurtdışında ise Türkiye’yi temsil etmektedir. Lagari ekibi, geliştirmekte oldukları özgün tasarımlar ve yazılımlar ile ilgili alanda kalıcı ürünler ortaya koymaya devam etmektedirler. Lagari Thrust Roket Takımı tüm bunlara ek olarak her sene düzenli üye alımı gerçekleştirip onları eğitme görevini de üstlenmektedir.

İtü i̇mtek|verimli mühendislik webinarı

İtü İmtek|Verimli Mühendislik Webinarı

İTÜ İmalat Teknolojileri Kulübü üretime ilgi duyan ve kariyerini bu yönde devam etmek ve bu yöntemle ülkesine katma değer sağlamak isteyen öğrencileri çatısının altında toplamayı amaçlar.

İstanbul Teknik Üniversitesi İmalat Teknolojileri Kulübü olarak 20 Kasım 2020 saat 17.00-19.00 arasında Yalın Enstitü ve TUSAŞ’ ın ana desteği ile gerçekleştireceğimiz Verimli Mühendislik Webinarına hepiniz davetlisiniz. Etkinliğimizi pandemi koşulları nedeniyle Zoom ve Youtube platformlarında eş zamanlı gerçekleştireceğiz. Etkinlik detayları için İtü imtek instagram sayfasını takipte kalabilirsiniz.

Katılım formuna giriş

İtü İmtek|Yayın Akışımız

YALÇIN İPBÜKEN (açılış konuşması 17.00- 17.15)

EROL YAKUT (Nasıl doğru mühendis olunur, Yalın hayat felsefesi 17.15-17.40)

ASST. PROF. TEKİNER KAYA(Mühendislik ve kariyer formasyonu 17.40-18.05)

CAN YÜKSELEN- EREN ARTAR (Teorik eğitimden geçen bireyler nasıl başarılı mühendis olur, malzemeye dokunmamanın açığı nasıl kapatılır 18.05-18.35)

TUSAŞ MELEK BİRSEN LATİFAOĞLU ( Yalın dönüşüm uygulamaları ,mühendislik hayatı 18.35 -19.05)

İlginizi Çekebilir: Eğitim Nasıl Daha Verimli Olur?

https://ogrencibloglari.net
makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version