Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

76 / 100

Kitaplarla Tanışmam

İyi bir okurun gözünden okumak..

Okuyabilmek diyorum, hayatta ki en güzel şey en anlamlı yetenek olabilir mi? Hele bir de iyi bir okur gözünden okumak..  Şahsen ben öyle olduğunu düşünüyorum, yeni yazarlar, yeni hayatlar, yeni insanlar…

Oldukça küçük yaşlarda başladım okumaya. Yok öyle düşündüğünüz gibi 1.sınıfta alfabeyi öğrenmenin ardından okuma eylemini gerçekleştiriyor olabilmek değil söylediğim. Sanırım kitaplarla tanışmak demek daha yerinde olur. İlk hatırladığım birinin elime tutuşturduğu ve çok eski bir basım olan Leyla ile Mecnun. Tabii ki öyle ağır bir dili olan kitabı anlamamın imkanı yok. Öylesine okumuşum yazanları demek de yersiz olur, seneler geçti ama hala hatırlıyorum bazı anları, sanki kafamda fotoğraflanmış gibi, Leyla’nın babasının gaddarlığı, Mecnunla birbirlerine asla kavuşamamaları…

Çok geçmeden iki kitabım daha olmuştu, babamın iş dönüşü aldığı kitaplar: Beş Küçük Kardeş ve Define Adası. Bunlardan Beş Küçük Kardeş beni kitapların dünyasına çeken ilk kitaptı. Beş çocuğuna tek başına yetebilen bir anne, yoksulluklarına rağmen çok mutlu olan bir aile… Bayan Pepper (anneleri) gözümde koca bir kahramandı artık. Böylelikle iyi bir okur gözünden okumak, kitapların dünyası daha çekici gelmeye başlamıştı gözüme. Hele bir de benim gibi içine kapanık ve az insan çok huzur kafasındaysanız, bu dünyaya girmek çok zor olmasa gerek.

İyi bir okur gözünden okumak
İyi bir okur gözünden okur olmanın kazandırdıkları

İyi bir Okur Gözünden Okur Olmanın Kazandırdıkları

Okumak genel kültürünüzü zenginleştirir, paragraf sorularında sizi öne geçirir gibi kazanımlarını saymayacağım ben, kendim ne için okuduysam ve beni okumaya iten şeyler neyse onlardan bahsedeceğim.

Yeni dünya diyorum ama öylesine söylediğim bir şey değil bu, yeni kitaplar benim için hep yeni dünyalar oldu. Günlük hayat bazen o kadar rutindir ki, insan yeni şeyler ister ve bunun için aranır. İşte tam o anlarda bir kitap kapağı sizin için yeni bir dünyanın kapısı oluverir. Onlarca karakterle tanışır, yüzlerce yere gidersiniz. Düşünebiliyor musunuz, yerinizden kalkmadan yeni insanlarla tanışmak ve aynı zamanda gezmek her an elimizin altında. Sanırım bu benim gibi yerinden kalkmaya üşenen pek çok insan için harika bir fırsat olsa gerek. Her bir karakter size yeni bir bakış açısı kazandırır. “Mutluluk yaşadığın hayat tarzında değil, hayata bakış tarzındadır.” der Tolstoy. Ne de güzel özetlemiş söylemeye çalıştığım şeyi.

Ne kadar empati kurabilen biri olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Yapılan birçok araştırmada çıkan sonuçlara göre, kitap okuyan insanların empati yeteneğinin çok daha gelişmiş olduğu görünüyor. Empati dediğimiz kavram aslında o kadar önemlidir ki, bulunduğumuz zamanda insanların duyarsız, anlayışsız ve bencil olmaları tam olarak bundan yoksun olmalarından kaynaklanır. Empati kurabilmenin tek üzücü yanı var galiba, o da bazı şeylerin size asla sürpriz olmaması.

Gelelim uyumadan önce kitap okuma alışkanlığımıza. Uyku öncesi okumanın stres seviyesini düşürdüğünü ve daha rahat uyumanızı sağladığını biliyor muydunuz? Bu yüzdendir ki yatağınıza bir kitapla girdiğinizde daha çabuk uykunuz gelir. Çoğu okurun ‘şu bölüm bitsin öyle yatayım’ düşüncesi vardır, en azından benim için durum böyle. Fakat bölüm sonuna gelemeden sayfada ki yazıların karışması, kitabın elinizden yavaş yavaş kaymaya başlaması, sürekli kendinizi toparlamaya çalışmanız, aynı paragrafa tekrar tekrar başlamak… Kesinlikle hepinizin başına gelen ve uyku öncesi kendi kendimize yaptığımız en güzel uykuya direnme sancılarıdır bunlar.

O kadar çoktur ki kitapların üstümüzde ki etkileri, bunlar ne bir yazıya sığar ne de sayfalarca yazılan yazılardan anlar okur olmayanlar. Biraz da gözümüzün önünde olan okurlardan bahsedeyim size. Adını çokça duyduğumuz bu önemli insanlar için kitapların öneminden bahsedelim.

İyi bir okur olabilmek için öncelikle ilk işimiz: İyi bir Okurun Gözünden Okumak olmalı…

 Bill Gates’i hepiniz tanırsınız. Peki onu genelde büyük ve dolu bir çantayla dolaştığını biliyor muydunuz? İyi bir okur gözünden okumak ifadesini kullanarak söylüyorum ki, evet, tahmin ettiğiniz gibi kitaplarla dolu bir çanta. Tam bir kitap kurdu olan, okuduğu kitaplardan notlar alıp kişisel blogunda paylaşan Bill Gates herkesin kitap okumak için kendine özel bir zaman ayırmasını tavsiye ediyor. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da bir kitap kurdu. Hatta Amazon kurulduğunda büyük bir perakendeci değil, yalnızca online kitap mağazasıydı. Dünyanın en zengin insanı olan Bezos 2007 yılında da Kindle isimli elektronik kitap okuma cihazını piyasaya sürmesiyle çok büyük bir çıkış yakaladı. Görüyoruz ki pek çok başarılı insanın hayatında kitapların yeri çok büyük. Düşünelim o halde, bu kadar önemli insan kitaplara bu kadar değer verdiğine göre bildikleri bir şey vardır herhalde.

Bill Gates ve Warren Buffet.. Bunlar sıkı bir dost ayrıca sıkı bir kitap kurdudur.. Bunları özel ve ayrı kılan ise  iyi bir okurun gözünden okumak kelimesinin altını doldurabilmeleridir..

 “Ben çocukken yoksuldum. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım.

                                                                                 Mustafa Kemal ATATÜRK

Ve yine harika bir okur olan  Barış Özcan‘ın aşağıdaki videosunu izleyerek dünyanın en zengin insanlarının kitaplarla derdi ne görebilirsiniz.

Umarım bir gün hepiniz iyi bir okurun gözünden okur olmanın faydasını ve kazanımlarını elde edersiniz..

İlginizi Çekebilir: İşletme Öğrencilerine 10 Kitap Tavsiyesi

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İyi Bir Okurun Gözünden Okumak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Translate

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler