Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bir bebeğin hayatının henüz ilk yıllarında kuracağı ilişkilerin uzun vadede diğer insanlar ile kuracağı ilişkiler üzerinde derin bir etkiye sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu içeriğimiz kaçıngan bağlanma hakkında olacak.

Bağlanma kuramına göre her bebek dünyaya bakıma muhtaç bir şekilde gözlerini açar ve başta hayatta kalmak için birine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılayacak olan kişi birçoğumuz için anne figürüdür. Çocukların erken yaşlarda bu figür ile geliştirdiği bağlanma temelli ilişkilerinde ne kadar çok sevildiği, değerli hissettirildiği, önemsendiği gibi nitelikler kişinin ’benlik temsilleri’ni oluşturmaktadır. Yani, çocukluk dönemlerimizde öğrendiğimiz ‘sevgi dili’ hayatımız boyunca attığımız her adımda bizi takip eder.

Bu dönemde öğrendiğimiz öğretiler ilerleyen hayatımızda ilişkiler bağlamında genellikle iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlar; güvenli bağlanma ve güvensiz bağlanma şeklindedir. Güvensiz bağlanma da kendi arasında üçe ayrılmaktadır. Kaçıngan Bağlanma Stili adını verdiğimiz ve bu yazıda incelediğimiz stil bunlardan yalnızca birisidir.

 • ‘’İnsanlarla yakınlaşmaktan biraz rahatsız olurum.’’
 • ‘’İnsanlara tamamen güvenmek ve güvenerek yaşamak zor.’’
 • ‘’Birisi bana çok yaklaştığı zaman gerilirim.’’
 • ‘’Genellikle insanlar onlara daha yakın olmamı ister.’’

Yukarıda verilen cümleler size tanıdık geliyorsa ve ilişkilerinizde sıkça karşılaştığınız problemlere veya çevrenizdeki insanlardan gelen yorumlara benziyorsa Kaçıngan Bağlanma Stiline sahip bir birey olduğunuzu söyleyebiliriz.

Kaçıngan Bağlanma Stilini Anlamak

 • Kaçıngan Bağlanma alışkanlığı kazanmış kişiler çocukluğunda ona bakım veren kişiyi yok sayma eğilimi göstermektedirler. Çocuk, bağlandığı kişiye bir yakınlık ihtiyacı hissetmez. Yakın ilişkiden kaçınır. Bu kaçınma hali, kişinin yetişkinlik dönemlerinde, ikili ilişkilerinde de ortaya çıkar.
 • Kişi ilerleyen yaşlarında da yakın ilişkiler kurmakta oldukça zorlanır. İlişki anlamında duygusal bir yatırım yapmaktan kendilerini soyutlar ve ayrılık söz konusu olduğunda pek fazla olumsuz duygu hissetmez. Bu kişiler, çevrelerindeki insanlar ile iletişim kopukluğu yaşar, duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edemezler.
 • Kaçıngan Bağlanma Stiline sahip olan çocuklar büyüyüp geliştikçe, genellikle dışarıdan ‘dışa dönük’ ve ‘bağımsız’ olarak görünürler.
 • Kendilerini yatıştırıcı tekniklere büyük ölçüde güvenirler. Böylece duygularını bastırmaya devam edebilirler.
 • Dışarıya bağlanmaktan ve dışarıdan destek aramaktan büyük ölçüde kaçınırlar.

Bu tarz kişiler kendileriyle bağ kurmak isteyen diğer insanlar ile bağlantı kurmakta zorlanırlar. Başkalarıyla zaman geçirmekten hoşlanabilirler ancak hayatlarında başkalarına ihtiyaç duymadıkları veya ihtiyaç duymamaları gerektiği duygusu nedeniyle yakınlıktan kaçınma dürtüsüne sahip olurlar.

Kaçıngan Bağlanma Stilinin Temeli
Kaçıngan Bağlanma Stilinin Temeli

Kaçıngan Bağlanma Stilinin Temeli: Erken Dönemlerde Atılan Tohumlar ve Benlik Temsilleri

Kaçıngan bağlanma stiline sahip insanların hayatında ‘bakıcı’ rolünü üstlenen, yani kişinin bebeklik ve çocukluk döneminde onun ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olan kişi büyük önem taşımaktadır.

Ağlayan bir çocuk düşünelim! Eğer ağlayan çocuğun yatıştırılması ‘bakıcı’ rolü üstlenen kişi tarafından sağlanmıyorsa, ihtiyacı olan durumlarda bebeğe ilgi ve şefkat verilmiyorsa çocuk bunu fark edip kabullenir ve kendini yatıştırma yöntemleri geliştirir. Veya ağlayan çocuğa sırf ağladığı için ceza veriliyorsa, çocuk duygularını bastırma yoluna gider.

İhtiyaçlarının karşılanmayacağı yargısı bu çocukların beyninde yerleşir ve böylece bu çocuklar yetişkinlik dönemlerinde ve ikili ilişkilerinde kendilerini korumak adına diğer insanlardan uzaklaşır. İhtiyaçlarını kendi kendine yok etme çabası içine girer. Ancak, tamamen yok edemez. Başarılı bir şekilde ihtiyaçlarını bastırır. Kimseye ihtiyaç duymadan yaşayabileceğine inanır. Duygusal yıkım yaşamamak adına tüm beklentisini çevreden keser. Tüm bu düşünceler kişinin bilinçaltında oluşur.

Tüm bunların yanı sıra kaçıngan bağlanma stiline sahip olan insanlar da zaman zaman ikili ilişki kurabilirler. Ancak karşı tarafla yakınlaştıkça duyguları ile nasıl baş edeceğini kestiremez. Böylece hissettiği duygulardan rahatsız olur. Bu rahatsızlık sonucu karşı tarafı ‘yapışkan’ olarak tanımlar ve ondan uzaklaşmak ister.

Aslında Onları Tanıyoruz!

Kaçıngan bağlanma stili en çok karşılaşılan türlerin başında gelmektedir. İster yakın çevremizde ister kendimizde ister izlediğimiz diziler ve filmlerde, okuduğumuz kitaplarda, dinlediğimiz şarkılarda… Aslında Kaçıngan Bağlanma Stiline sahip insanlarla her an karşılaşıyoruz. Örneğin ‘How I Met Your Mother’ dizisinde oldukça sevilen Robin karakteri klasik bir kaçıngan bağlanma stili geliştirmiş bireye örnek olarak gösterilebilir. Ya da ülkemizde ‘Issız Adam’ filmindeki Alper, gerek annesiyle olan diyalogları gerek kadınlarla olan ilişkisi Kaçıngan Bağlanma Stiline sahip modern Türk erkeği formunda karşımıza çıkar.

Kaçıngan Bağlanma Stili Önlenebilir mi?

Eğer bu konuda farkındalığa sahip bir bireyseniz ve bu konu gerçekten de çözülmesini istediğiniz bir sorun haline geldiyse hayatınızda. Evet mümkün! Çocukluk yaralarınızın geride kaldığını anlamak da ilk adımı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Neden Çocuklar için Oyunlar Önemlidir?

Oyku Celik makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: 4 Adımda Bağlanma Şekillerimiz: Kaçıngan Bağlanma Nedir?
 • 16 Mart 2021

  Çok yararlı bir araştırma olmuş, benim gibi olduğunu bildiğim insanları düşünmek sanırım bir bencillikle içimi rahatlattı. Kendim de aradığım ve bulamadığım bir sorunun gün yüzüne çıkması ve üstelik bunun giderilebileceğinin mümkün olduğunu görmek beni mutlu etti. Elinize sağlık, fikrinize sağlık! 🙂

  Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.