Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kağıdın Dijitalleşmesi| Geçmişten Günümüze Kağıdın Dönüşümü

İnsanoğlu Kağıdı icat etmeden önce yazma ihtiyacını gerek kil tabletlerle gerek taş duvarlarla gidermeye çalıştı fakat hem taşıması kolay ve hafif hem de maaliyeti az olan bir malzeme gerekliydi tüm arayışlar sonucunda papirüs,parşömen gibi nesneleri buldular yazmak için bu da yetmedi ve sonunda günümüzde selülozdan yapılan beyaz a4 kağıtlarını ve saman kağıtlarını ürettiler peki yetti mi dersiniz ? Tabi ki hayır!

papirüs

HER ŞEY DİJİTALLEŞİYOR

Bilgisayar devrimi dünya tarihinde yaşanan en sesli devrimdir, komik olan onun etkilerini hala küçümsememiz.

Herman Kahl

Herman Kahl’ında dediği gibi bilgisayarın ve yazılımların gelişimi o kadar hızlı oldu ki hayatımızdaki birçok şeyi dijitalleştirdi ve dijitalleştirmeye devam ediyor. Mesela E-Book diye bir kavram hayatımıza girdi.

Kağıdın Dijitalleşmesi| PEKİ NEDİR BU E-BOOK?

Bir e-kitap veya elektronik kitap olarak Türkçeye çevrilen E-Book bir kitabın dijital biçimidir. Kişisel bir bilgisayarda (PC), cep telefonunda veya kişisel dijital asistanda (PDA) bir e-kitap okumak için, özel bir yazılım uygulaması gereklidir (örn. Stanza).bu özel yazılımı kurduktan sonra istediğiniz kitabı yükleyip okuyabilirsiniz. Tabi bilgisayarda, tabletlerde, telefonlarda kullanılan LCD ekranlar kitap  okumak için ne derece güvenli diye soranları duyar gibiyim ,elbette bu LCD ekranlardan yayılan mavi ışık dolayısı ile bu ekranlara uzun süre bakmak göz sağlığı açısından oldukça tehlikeli ve yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları dijital ekranlardan kitap okurken, insanların satır başına önemli ölçüde fazla odaklanmaya çalıştığını keşfettiler ve bu durumu okuma hızını yüzde 20 oranında azaltan bir durum olarak nitelendirdiler.

PEKİ BU DURUMA YÖNELİK ÇALIŞMALAR NELERDİR ?

Günümüzde bu duruma yönelik mavi ışığı filtre eden uygulamalar geliştirilse de gözleri yormayan ve okuma hızını azaltmayan bir ekran yapmanın zamanı gelmişti ilgili ekran paneli üreten şirketler araştırmalara başladılar ve bunun sonucunda gözlere önemsenmeyecek kadar az zararı bulunan  E-İnk adı verilen ekranı icat ettiler. Tıpkı basılı kağıt gibi görünen bu ekranlar oldukça çığır açan teknolojinin eseriydi.

Kağıdın Dijitalleşmesi| E-İnk TEKNOLOJİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

E-Mürekkep teknolojisi LCD ekranlara göre daha yüksek güç verimliliğine sahiptir, bu da  pil ömrünü uzatır ayrıca batarya ağırlığını ve kalınlığını da azaltır.

KAĞIDA BASILMIŞ KİTAPTAN FARKI VAR MI ?

E-KİTAP

E-okuyucularda okuma deneyimini basılı kağıt kitaplardan ayıran birçok faktör vardır. Aygıtın boyutu, ölçeklenebilir yazı tipi boyutu ve yeni e-mürekkep teknolojisi, ekranı basılı kağıtdan okumaktan farklı kılar. E-mürekkep teknolojisiyle birlikte ekran kalitesindeki ilerlemelerin bu cihazlardan okumayı giderek kabul edilebilir hale getirdiği görülüyor. Buna ek olarak, hafiflik ve küçük boyutlara sahip olunması avantajlarıdır. Önceki çalışmalar, e-mürekkep ekranı olmayan bir e-okuyucu üzerinde okumanın, baskı üzerinde okumaktan çok daha fazla görsel yorgunluğa neden olduğunu göstermiştir. E-mürekkep ekranlı e-okuyucuların okuma yeteneği değerlendirildiğinde Kindle e-ink okuyucu ve basılı kitap arasındaki okuma hızında hiçbir fark görülememektedir . Bu sonuç, e-mürekkep teknolojisinin okuma baskısına benzer bir okuma performansına  sahip olduğunu göstermektedir.

GELİN HEP BERABER BU TEKNOLOJİNİN NASIL İŞLEDİĞİNE BAKALIM

E-mürekkebin temel unsurları, insan saçı ile karşılaştırılabilecek kadar küçük bir çapa sahip küçük mikrokapsüllerdir. Her bir mikrokapsül, pozitif yüklü beyaz partiküller ve berrak bir sıvı içine asılmış negatif yüklü siyah partiküller içerir. Bir elektrik alan uygulandığında, beyaz parçacıklar mikrokapsülün tepesine hareket eder ve burada kullanıcı tarafından görülebilir hale gelir. Bu, yüzeyin o noktada beyaz görünmesini sağlar.Aynı zamanda, siyah parçacıklar görünmeyen mikrokapsüllerin altına doğru hareket eder. Elektrik alanını tersine çevirirsek, siyah parçacıklar kapsülün üstünde görünür, bu da yüzeyin o noktada karanlık görünmesini sağlar. Gördüğünüz gibi sistemin çalışma mantığı bu şekildedir.

White black grey

Kağıdın Dijitalleşmesi| SONUÇ

Yapılan çalışmalara bakılırsa E-mürekkep teknolojisi basılı kağıttan farkı kalmaması , ince , hafif ve taşınması kolay olması nedeniyle gelecek zamanda kütüphanelerdeki raflarda duran basılı kitapların yerini alacak gibi.

İlginizi Çekebilir: Yapay zeka ile tasarım mümkün mü ?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kağıdın Dijitalleşmesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.