içinde ,

Kağıt Uçak Gelişiyor – DRONE

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere her gün gelişen ancak adını uzun süredir duymadığımız ve belirli sebeplerden dolayı uzun süredir ortalıkta görünmeyen drone teknolojisinden bahsedeceğim. Aslına bakarsanız hepimiz bir drone yaptık ve uçurduk fakat bunun farkında değiliz. Kağıt uçakları bir drone çeşidi olarak sayabiliriz. Binlerce farklı çeşitte yapılabilen bu kağıt uçakların ütopik bir şekilde gelişmiş hali şuan ki dronelar oluyor.
çocuk adam.jpg
Uzaktan kumanda ile hareket ettirilen cihazların ilki ise Nikola Tesla’nın bir bilim fuarında insansız bir şekilde radyo frekansı kullanarak hareket ettirdiği gemi prototipi gösteriliyor ancak o yıllarda bilim fuarına katılan insanlar bunun bir telekinezi yöntemi olduğunu düşünmüş hatta içinde küçük bir maymun olduğunu söyleyenler bile çıkmış. Günümüzde ise kumandalar ile yönettiğimiz dronların saatlerce hava da kaldığına şahit olabiliyoruz. Çok farklı kategoriler de binlerce drone var, bileklik olarak kullanılan dronlardan tutun 150.000 liraya tarım işlerinde kullanılabilen dronlara kadar her çeşit drone bulmak mümkün. Birçok teknolojik ürün gibi drone da ilk zamanlar askeri amaçla üretilmiş olup daha sonra halka açılmıştır.

Drone Nedir| Drone Çeşitleri Nelerdir?

1940’lı yıllarda CIA tarafından üretilen dronlar sadece 1 dakika havada kalabiliyordu bugün ise 4 saat 20 dakika rekoru bulunmakta. Elbette günler ilerledikçe teknoloji gelişiyor ve bu süre belki 5 sene sonra bizlere komik gelebilecek. Günümüz de bulunan dronlar  Quadcopter(4 Kanat), Hexacopter(6 kanat), Octacopter (8 kanat) şeklinde sıralanıyor.

Quadcopter

Genellikle hobi amaçlı olarak kullanılan çalışma mantığını öğrenmek, drone liginde yarışmak, fotoğraf veya video çekmek için kullanılan drone çeşididir.

Hexacopter

Daha profesyonel insanların hobi olarak kullandığı veya birçok askeri alanda kullanılan drone çeşidi olarak geçiyor.

Octacopter

Tamamen profesyonellere yönelik hatta ticari yönden de kullanılabilen bu dronlar 100 kilograma kadar çıkan ağırlıkları var ve taşıyabildikleri en ağır yük 300 kilograma ulaşabilmekte tarım sektöründe ilaçlama olarak ve Amazon’un yeni projesinde kurye olarak kullanılabilen drone çeşididir.

KULLANIM ALANLARI

Sağlık

Yeni geliştirilmekte olan projeye göre drone ambulanslar olacak. Kalp krizi gibi acil müdahale gerektiren durumlarda drone yola çıkacak ve üstündeki cihazlar ile hastaya elektro şok uygulayabilecek. Halen çok yeni olan bu proje henüz kullanılmış değil ancak yoğun trafiği olan şehirler için geliştirilebilecek olan bir proje.
adacık.jpg

Spor

Kayak,rafting,sörf gibi sporlarla ilgileniyorsanız dronlar ile çok güzel videolar hazırlayabilirsiniz.Kişiyi takip edebilme özelliği artık bir çok drone da bulunmakta.Bu sayede siz kayak yaparken sizi 30 m üstünüzden takip edip çok güzel görüntüler elde edebiliyorsunuz.

Tarım

Günümüzde eskisi kadar çiftçi bulunmamakta ve büyük şirketler tarım sektörüne girdiler. Yüzlerce belki binlerce hektarlık alanlara ekim yapılıyor ve tabii ki bu iş için işçiye ihtiyaç duyuyorlar. Dronlar bu işe de el atıyorlar ve ilaçlama gibi bir çok bitki bakım işini tek bir kişi ve bir drone ile binlerce hektarlık alanda ki bitkilere bakılabiliyor.

Kargo

Yukarıda da bahsettiğim gibi Amazon yakın zamanda kargolarını dronlar aracılığı ile yapmayı planlıyor ve bu proje için milyonlarca dolar harcıyor.
şehirler.jpg
Haritalama: Dronelar bu sektörün vazgeçilmezi olacak diyebiliriz.Çok kısa bir sürede yüksek çözünürlüklü kameralar ile çok büyük alanların yer bilgilerine ulaşabileceğiz.

DRONE EHLİYETİ

no drone zone
Dronların çok yaygın kullanılması artık birçok güvenlik problemini beraberinde getirmekte. Çıktığı ilk zamanlar hiçbir yasası ve kullanım alanı bulunmayan bu dronlar özel hayatı ihlal ettiler. Bunun önüne geçmek için artık her yerde drone kullanmak yasal değil üstüne üstelik drone ehliyeti bulunmayanların drone kullanması yasak.Ehliyeti olmadan drone uçuranlara ise 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.2 çeşit ehliyeri bulunmakta bunlar İHA-0 ve İHA-1.
İHA-0 :0-4 Kg ağırlığındaki dronlar için geçerli olan bir ehliyet.
İHA-1:0-25 Kg ağırlığındaki dronlar için geçerli bir ehliyet.
Bu ehliyetleri alabilmek için tabii ki bir miktar ücret ödeniyor. 800-1500 arasında değişen bu ücret drone ehliyeti veren kuruma ödeniyor.

ZİRVE

2018 de Intel firmasının gerçekleştirmiş olduğu drone gösterisi ise bu işe son noktayı koymuş gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir : GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜNİVERSİTE NASIL YAŞANIR? (2) – BİRİNCİ SINIF

FED Nedir?