içinde

Kapitalizmin ''Marketçilik'' Anlayışı

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Biraz farklılık olmasını istediğim bir konu ile sizlerleyim. Hayatın gözlemlerimiz sonucu çıkarımlarımız sonucu şekillenen bir süreç olduğu fikrindeyim. Bundan dolayı elimden geldiğince bu eylemi devam ettirmekteyim. Bu yazı da bunun bir sonucu diyebiliriz.
Walmart hepimizin aşina olduğu bir Amerikan market devi. En değerli şirketler arasında bulunmasıda bilinirliğini etkileyen öenmli unsurlardan. Yani anlayacağınız bu alanda en büyük ile aynı sektörde olan bir başka marka üzerinden konuyu devam ettirme planım mevcut. Safeway. Daha önce ABD’de bulunan okurlarımız için Safeway tanıdık gelecektir düşüncesindeyim. Bu market zincirlerini Migros, Carrefoursa vb. gibi düşünebilirsiniz. Boyutları, sundukları hizmet kaliteleri ve bu sektöre bakış açıları bambaşka. Tek ortak olan şey kar maksimizasyonu üzerine bir sistem işletmeleri. Yani çarklarının dönmesi bu temel ekonomik terime bağlı.

Walmart’ın sloganı ” Save money live better”. Yani ” Paran cebinde kalsın, daha iyi yaşa” şeklinde çevirebiliriz. Yani kendileri ürünleri daha uygun bir fiyata sattıklarını ve bu sayede insanların fazla bir harcama yapmadan daha iyi yaşayabileceklerini sloganlarının içine bir fikir olarak yaymışlar. Safeway’in sloganı ise ” Ingredients for life”. Yani ” Yaşam için malzemeler” olarak çevirebiliriz. Aynı sektörde bambaşka bakış açıları içeren iki farklı slogan.
Baktığınızda Walmart ürün yelpazesi ve müşteri çeşitliliği açısından açık ara önde. Hatta şöyle bile diyebiliriz: Kendileri piyasayı domine etme yolunda hızla ilerlemekte. Fakat ABD yasalarında tekel mümkün olan bir şey değil. Federal bir suç olarak büyük yaptırımları var. Bundan dolayı bu iki örnek market zincirinde olduğu gibi tüm sektörlerde şirketler rekabet ve uyum içinde bulunmak durumundalar.
Walmart ucuzluğu ile bilinirken, Safeway genel olarak yüksek çıta bir fiyat politikası izlemekte. Yeri gelmişken Amerikalıların hiçbir şey vermeden herşeyi almak vizyonunuda göz önünr getirdiğmizde rekabetin neden Walmart’ın lehine olduğunu anlamak zor değil.
Öte yandan Walmart bu kıtada çok sevilen bir marka değil. Fakat 24 saat açık olması ve gerçekten ucuz olması, aynı zamanda güçlü siyasal bağlantılarının olması bugün Walmart’ı Walmart yapan özellikler.

Unutmadan enteresan bir bilgiyi buraya eklemek istiyorum. Zamanında Tupperware markalı ürünleri mağazalarında satmak isteyen Walmart, olumsuz dönüşün akabinde Tupperware markasını bünyesine katarak bu sektörde ne kadar agresif olduğunu açık bir şekilde göstermiştir. Bu ve benzeri bazı şirket politikaları, markayı sevilen markalar listesinden giderek uzaklaştırmakta. Fakat kısa vadede bir değişim beklenmesi söz konusu değil.

İlginizi Çekebilir : Dropshipping : Anlayacağın dilden e-ticaret

Son olarak burada bahsetmek istediğim ezeli bir rekabet vb. bir şey değil. Burada daha çok aynı sistemin farklı elemanlarının nasıl birbirlerinin deyim yerindeyse kuyruklarına basmadan tüketim çağına hizmet edebileceklerini bir kez daha göstermek. Yolunuz düşerse bu iki market zincirini ziyaret etmenizi tavsiye eder ve tarafınızı ivedi bir şekilde seçmenizi isterim. Sevgiyle kalın.

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lastik Teknolojisi Baştan Aşağı Değişebilir - Havasız Lastikler

Lastik Teknolojisi Değişebilir – Havasız Lastikler

buda müzesi

TAYVAN BUDA MÜZESİ