Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kara Delik Nedir?

einstein

İnsanoğlu teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok alanda yeni keşifler veya icatlar yapmıştır. Özellikle de uçsuz bucaksız ve içerisinde birçok gizem barındıran uzayda yaşam konusunda da birçok çalışmalar yapmış ve halen yapmaktadır. Peki biz insanlar kafamızdaki uzay ile ilgili kafamızda soru işaretlerine cevap bulabildik mi? Orasını tam olarak bilmiyoruz. Örneğin, üzerinden 4-5 ay gibi bir sürenin geçmesine rağmen hala en çok tartışılan konulardan biri olan Kara Deliğin fotoğrafının çekilmesi hala sıcak konulardan biri olarak yerini koruyor. Bazı komple teorilerine göre henüz kara deliğin fotoğrafı çekilmiş değil.

Ünlü Alman fizikçi Albert Einstein’ın öne sürdüğü ve bilim dünyasında çığır açan Genel Görelilik Kuramı’na göre, uzaydaki kara deliklerin varlığı kaçınılmaz bir gerçek. Uzayda bulunan büyük kütleli cisimler bildiğiniz gibi uzay zaman düzleminde bir bükülmeye yol açar. Bu durum ise uzayda büyük ve derin deliklerin oluşmasına sebep olur. Bu derin delikler ise zamanla bu kuramı destekleyen bilim adamları tarafından kara delik olarak adlandırılmıştır.

Bununla birlikte kara deliklerin varlığına dair birçok bilimsel açıklamalar mevcuttur. Peki bu kadar bilimsel açıklamanın yapılmasına rağmen hala neden bu tür bilimsel keşiflere inancımız tam olarak yok?

Kara Delik Tarihçesi

Kara delikler ilk kez 18. yüzyıl sonunda, Newton’un evrensel kütle çekim yasasıyla ortaya çıkmıştır. akat o dönemde bu cisimlerin tam olarak var olup olmadıkları bilinmiyordu. Einstein’dan sonra  Karl Schwarzschild tarafından yine kara deliklerin varlığını içeren bir çözüm yayınlandı. Oununla beraber kara delikleri üzerine ilk genel çalışmalar 1960’lı yıllara dayanır ve kara deliklerin ilk gözlemi 1971’de Uhuru uydusu tarafından yapılmıştır.

Kara deliğin varlığı konusunda şüphelerimiz mi var? 

Kara delik nedir anladıysak..

Dünyanın yedi farklı yerine yerleştirilen büyük teleskoplar yardımıyla fotoğrafı çekilen Kara Deliği görür görmez hemen insanların bu konudaki yorumlarını merak etmiştim. Hatta bazı bilimsel dergilerin bu haber ile yazılan yazılarda dergi yazarlarının bile objektif bakış açısında biraz uzakta kalarak yorum yaptığını gördüm. Bana göre sonucu doğru olsun ya da olmasın nesnel ve mantıksal kaynaklara dayanarak bir teori üretmek bile büyük bir başarıyken, bu konuda yeterli bilgisi olmayan insanların böyle çirkin yorumları yapması beni üzen noktalardan biriydi.

Boyutlarına Göre Kara Delikler

Yıldızsal Kara Delikler

Ölmekte olan bir yıldız Güneş’ten oldukça fazla ağırsa, çekirdeğindeki tepkime ve yoğunluk artar ve kara delik haline ulaşır. Yıldızsal kara delik büyük yıldız kalıntısının çekimsel olarak içe çökmesiyle oluşur.

Dev Kara Delikler

Dev kara delikler, yıldızsal kara deliklere oranla neredeyse birkaç milyar güneş kütlesine sahip cisimlerdir ve galaksilerin merkezinde bulunurlar. Galaksimiz Samanyolu’da dev kara delik içerir ve bu kara deliğe yakın yıldızlar kütle çekim nedeniyle oldukça hızlı hareket ederler.

Orta Kara Delikler

Orta kara delikler diğerlerine göre yeni keşfedilmiş olup, kütleleri 100 güneş kitlesi ile 10.000 güneş kütlesi aralığında farklılık gösterir.

İlksel Kara Delikler

Mikro kara delikler veya kuantum kara delikleri olarak da adlandırılan  ilksel kara deliklerin boyutu oldukça küçüktür. İlksel adını “Big Bang” sonrası oluştukları düşünüldüğü için almışladır.  Bu kara deliklerin kütleleri, yoğunları ve dağılımları henüz tam anlamıyla bilinmemektedir.

Kara Deliklerin Kütle Büyüklüğü

Kara delikler yukarıda da bahsedildiği gibi farklı boyutlardadır.  Bazı bilim insanları en küçük kara deliğin bir atom kadar küçük olduğunu düşünmektedir. Fakat böyle bile olsa kara delikler oldukça büyük kütlelere sahiptir.

Kütle tanım itibariyle bir nesnedeki madde miktarıdır. Bu doğrultuda en büyük kara delikler “süper kütleli” kara deliklerdir. Bizim galaksimizde süper kütleli kara delik bulunmaktadır ve Sagittarius A ismiyle bilinir.  Ama yalnızca bizim galaksimizde değil, bilim insanlarının araştırmalarına göre her büyük galaksinin merkezinde süper kütleleri bir kara delik bulunmaktadır.

Peki ya Gerçekten Kara Delik Yoksa?

kara delik
kara delik

Peki ya gerçekten kara delik yoksa? Kandırıldığımız takdirde ne yapacağımızı hiç düşündük mü? Cevabınız evet ise büyük ihtimalle bilime değer vermiş insanlardan birisiniz. Uzay çok büyük bir boşluk ve içinde birçok gizem barındırıyor. Eğer kara delik denilen geniş çukurlar yoksa onun yerinde elbet bir şey vardır diye düşüneceksinizdir, ben şahsen öyle düşünüyorum. Aslında bakarsanız nötronun keşfi de böyle olmuştur. 1920’li yıllarda elektronun ve protonun varlığından çoğu kişi emindi. Lakin bazı bilim adamları atomun çekirdeğinde, protonun yanı başında, yükü olmayan bazı taneciklerin olduğu varsayımında bulundu.

James Chadwick ise bunlardan biriydi. Yaptığı birçok çalışmayla nötronların varlığını kanıtlayamayan Chadwick, insanların tepki göstermesine yol açtı. Lakin 1932 yılında Chadwick protonların, atomdaki nötr parçacıklara çarptığını gözlemlemiş ve bu taneciklere Chadwick tanecikleri adını vermiştir. Zamanla adı nötron olarak değişmiştir. Aradan 12 yıl geçtikten sonra nötronun varlığına itiraz edenler bu deneyler sonucunda varlığını kabul etmişler gibi gözüküyor ama bu kara deliğin olup olmadığına dair tartışmaların daha birçok 12 yıl daha sürecek gibi gözüküyor.

Bir Kara Delik Dünya’ya Zarar Verebilir mi?

Kara delikler uzayda gezemez. Bu yüzden yıldızları veya gezegenleri içine çekemez. Dünya’nın kara deliğin içine düşmeyeceği gibi Güneş sistemine çok yakın bir kara delik yoktur. Öyle bile olsa Dünya kara deliğin içine giremez. Kara delikler güneş ile aynı çekim kuvvetine sahip olsa Dünya nasıl ki Güneş’in etrafında dönüyorsa, kara deliğin etrafında da aynı şekilde döner.

Kara Deliğe Çekilen Bir İnsana Ne Olur?

İngiliz kozmolog ve astrofizikçi Martin Rees’e göre kara deliğe çekilen bir insanın yaşama şansı yoktur ve bir insana neler olacağını açıklayan bir terim ortaya atmıştır. Spagettileşme olarak adlandırdığı bu terime göre, kara deliğin maruz kalan kısmınız adeta bir spagetti gibi uzadıkça uzuyor, parçalanıyor ve atom altı parçacıklarınıza kadar ayrılıp uzun bir çizgi haline geliyor.

Yaşama şansınız olmasa da spagettileşmeden yani parçalanmaktan kurtulmak mümkündür. Fakat bunun neredeyse Güneş Sistemi’miz kadar devasa büyüklükte bir karadelik gerekmektedir. Bu durumda kara deliğin merkezine kadar parçalanmadan seyahat etmek mümkündür.

Bundan sonra ne olacak? 

Bilim felsefe gibi kümülatif bir dal değildir kuşkusuz. Bilimde çoğu zaman yeni buluşlar veya gelişmeler eski olanları tahtında eder anlayışı hakimdir. İnsanoğlu yüzyıllardır atomun yapısından evrenin en uzak yerlerine kadar birçok hipoteze bilimsel bir şekilde yaklaşmak veya açıklama gereği duymuştur. Kara deliklerin varlığının ispatlaması ise bu şekilde olmalıdır. Belki bundan 5-10 yıl sonra kara delikleri gözlemleme fırsatımız olacak ya da kara deliklerin olmadığını onun yerine başka unsurların olduğunu benimseyeceğiz.

Şimdilik size medeniyetimizin çektiği kara delik nedir kara deliklerin boyutları nelerdir sizler anlatmaya çalıştım. Mutlu günler. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir: Kendi Sonumuzu mu Getiriyoruz?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kara Delik Nedir? Neden Önemlidir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.