içinde ,

Kara Delik Nedir? Neden Önemlidir?

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kara Delik nedir?

einstein
Kara Delik nedir| Einstein

İnsanoğlu teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok alanda yeni keşifler veya icatlar yapmıştır. Özellikle de uçsuz bucaksız ve içerisinde birçok gizem barındıran uzayda yaşam konusunda da birçok çalışmalar yapmış ve halen yapmaktadır. Peki biz insanlar kafamızdaki uzay ile ilgili kafamızda soru işaretlerine cevap bulabildik mi? Orasını tam olarak bilmiyoruz. Örneğin, üzerinden 4-5 ay gibi bir sürenin geçmesine rağmen hala en çok tartışılan konulardan biri olan Kara Deliğin fotoğrafının çekilmesi hala sıcak konulardan biri olarak yerini koruyor. Bazı komple teorilerine göre henüz kara deliğin fotoğrafı çekilmiş değil.
Ünlü Alman fizikçi Albert Einstein’ın öne sürdüğü ve bilim dünyasında çığır açan Genel Görelilik Kuramı’na göre, uzaydaki kara deliklerin varlığı kaçınılmaz bir gerçek. Uzayda bulunan büyük kütleli cisimler bildiğiniz gibi uzay zaman düzleminde bir bükülmeye yol açar. Bu durum ise uzayda büyük ve derin deliklerin oluşmasına sebep olur. Bu derin delikler ise zamanla bu kuramı destekleyen bilim adamları tarafından kara delik olarak adlandırılmıştır. Bununla birlikte kara deliklerin varlığına dair birçok bilimsel açıklamalar mevcuttur. Peki bu kadar bilimsel açıklamanın yapılmasına rağmen hala neden bu tür bilimsel keşiflere inancımız tam olarak yok?

Kara Delik nedir| Kara deliğin varlığı konusunda şüphelerimiz mi var? 

Dünyanın yedi farklı yerine yerleştirilen büyük teleskoplar yardımıyla fotoğrafı çekilen Kara Deliği görür görmez hemen insanların bu konudaki yorumlarını merak etmiştim. Hatta bazı bilimsel dergilerin bu haber ile yazılan yazılarda dergi yazarlarının bile objektif bakış açısında biraz uzakta kalarak yorum yaptığını gördüm. Bana göre sonucu doğru olsun ya da olmasın nesnel ve mantıksal kaynaklara dayanarak bir teori üretmek bile büyük bir başarıyken, bu konuda yeterli bilgisi olmayan insanların böyle çirkin yorumları yapması beni üzen noktalardan biriydi.

Kara Delik nedir| Peki ya gerçekten Kara Delik yoksa?

Peki ya gerçekten Kara Delik yoksa? Kandırıldığımız takdirde ne yapacağımızı hiç düşündük mü? Cevabınız evet ise büyük ihtimalle bilime değer vermiş insanlardan birisiniz. Uzay çok büyük bir boşluk ve içinde birçok gizem barındırıyor. Eğer kara delik denilen geniş çukurlar yoksa onun yerinde elbet bir şey vardır diye düşüneceksinizdir, ben şahsen öyle düşünüyorum. Aslında bakarsanız nötronun keşfi de böyle olmuştur. 1920’li yıllarda elektronun ve protonun varlığından çoğu kişi emindi. Lakin bazı bilim adamları atomun çekirdeğinde, protonun yanı başında, yükü olmayan bazı taneciklerin olduğu varsayımında bulundu.
James Chadwick ise bunlardan biriydi. Yaptığı birçok çalışmayla nötronların varlığını kanıtlayamayan Chadwick, insanların tepki göstermesine yol açtı. Lakin 1932 yılında Chadwick protonların, atomdaki nötr parçacıklara çarptığını gözlemlemiş ve bu taneciklere Chadwick tanecikleri adını vermiştir. Zamanla adı nötron olarak değişmiştir. Aradan 12 yıl geçtikten sonra nötronun varlığına itiraz edenler bu deneyler sonucunda varlığını kabul etmişler gibi gözüküyor ama bu kara deliğin olup olmadığına dair tartışmaların daha birçok 12 yıl daha sürecek gibi gözüküyor.

Kara Delik nedir| Bundan sonra ne olacak? 

Bilim felsefe gibi kümülatif bir dal değildir kuşkusuz. Bilimde çoğu zaman yeni buluşlar veya gelişmeler eski olanları tahtında eder anlayışı hakimdir. İnsanoğlu yüzyıllardır atomun yapısından evrenin en uzak yerlerine kadar birçok hipoteze bilimsel bir şekilde yaklaşmak veya açıklama gereği duymuştur. Kara deliklerin varlığının ispatlaması ise bu şekilde olmalıdır. Belki bundan 5-10 yıl sonra kara delikleri gözlemleme fırsatımız olacak ya da kara deliklerin olmadığını onun yerine başka unsurların olduğunu benimseyeceğiz.
Şimdilik size medeniyetimizin çektiği kara delik fotoğraflarıyla mutlu günler. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir: Veri Bilimi Nedir? Önerilen Diller ve Kurslar Nelerdir?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın En Etkileyici 20 Mimari Yapısı

Öz eleştiri sonucu: Özgüven