Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kariyer maratonu; Bitiş çizgisini göremediğiniz bir koşudur. Sürekli ilerlemek zorunda olduğunuz ama ne zaman biteceğini bilemeyeceğiniz bir süreçtir. Maratonda ilk sıradayken en alt sıralara düşebilir, aynı zamanda en alt sıradan da ilk sıralara yükselebilirsiniz. Bu süreçte iç ve dış çevreniz sizi etkileyecek iki unsurdur. Hadi bu unsurların ne olduğuna bakalım.

1) İç çevre

Bu maratondaki sizinle beraber olan diğer koşuculardır. Eğer yavaşlarsanız arkadan gelen koşucular sizin önünüze geçer.

2) Dış çevre

Maratonun dışından size de-moral ve moral konuşmalar yapan seyircilerdir. Sizin bir fikriniz varsa ona eleştiri yapmaktan asla çekinmezler. Sizin yapmanız gereken psikolojik olarak bu eleştirilere hazır olmanızdır. Aynı zamanda dış çevre, iç çevreyle olan ilişkinizi kesin şekilde etkiler.

kariyer maratonunda ayakta kalmak /emre can karaca
Eliud Kipchoge uzun mesafe koşucusu

START ALMAK

Bir koşuda iyi start almak çok önemlidir. İyi bir starttan kasıt kariyer maratonunda ilerlemek için hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi hazır hissetmeniz demektir. Bunun öncesinde hangi maraton koşusunda koşacağınıza karar vermek gerekir.

Başarı merdivenlerini hızla tırmanmak kadar merdivenin doğru bir duvara dayalı olup olmadığı da önemlidir.

plan
Plan

PLANLI OLMAK

İlerleyen kariyer maratonunda hızınızı ve enerjinizi kontrol etmeniz gerekir. Bunun için hemen hemen her yaptığınız iş planlı olmalı. Yoğun iş hayatınızda yapılacak işler şeklinde takvim oluşturulabilir veya not tutarak işlerin akışını sağlayabilirsiniz.

motivasyon
Motivasyon bulutunun içindekiler

MOTİVASYON

Motivasyon bu işin vitamin ilacı gibi. Eğer motivasyon bulutunun içini iyi bir şekilde doldurursanız motivasyon yağmuru elde edebilirsiniz. Başarı, güven, performans vs. dışında “kendinizi nerede, nasıl, ne şekilde iyi hissederseniz?” işinize odaklanmanızı ve motivasyon bulutunuzu beslemenizi sağlar. Motivasyon sözleri paylaşan siteler kaynak elde etmemizi sağlar. Bu siteleri takip ederek işinize daha çok odaklanır ve bağlı kalırsınız. Girişimci kafası bu sitelere örnek gösterilebilir.

10.000 saat kuralı

10.000 SAAT KURALI

Bir işte uzman olmanız sizi alanınızda terfi almanız demektir diyebiliriz. Peki nasıl uzmanlaşacağız? 10.000 saat kuralı uzmanlaşma konusunda en iyi yöntemlerden biridir. Peki 10.000 saat kuralı nedir? 10.000 saat kuralı Malcolm Gladwell’in ilk olarak 2008 yılında basılan “Outliers” adlı kitabında başarıyı getirdiğini öne sürdüğü etkendir. Temel olarak kural, bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması gerektiğini söyler.

Healthy food

BESLENME

Bu saydıklarımızın dışında dengeli ve sağlıklı beslenme bizi maratonda fiziksel ve psikolojik olarak ayakta tutar. Eğer sağlığınız yerinde olmazsa sizi kariyer maratonunda ciddi anlamda yavaşlatır ve hatta motivasyonunuzu düşürür. Sağlık bakanlığının sayfasına tıklayarak beslenme hakkında doğru bilgileri elde edebilirsiniz.

Başarının altın anahtarı sağlıklı beslenmektir

ÖZET

Kariyer maratonunda ayakta kalmak için birçok unsurlardan temel başlıklardan bahsettik. Ne olursa olsun bu maratonda tek başınasınız ve elde ettiğiniz başarılarda – başarısızlıklarda sizin eseriniz olacaktır. En önemlisi, kariyer maratonunu iyi – kötü anılar biriktirerek daha anlamlı zorlu ama bir o kadar güzel bir koşu olarak sonlandırın ve arkaya dönüp baktığınızda keşkeleriniz olmasın.
Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Değerli görüşlerinizi ve sorularınızı sosyal medya hesabım üzerinden iletebilirsiniz.
Yazar : Emre Can Karaca
Instagram hesabım: Emrecannnkaraca

İlginizi Çekebilir: Her Anlamda Gelişim için 15 İnstagram Kanalı

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: KARİYER MARATONUNDA AYAKTA KALMAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.