Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Günümüz iş dünyasında sadece üniversite eğitimi ile edinilmiş akademik bilgilerin yeterli olmadığı kuşkusuz herkes için bilinen bir gerçektir. Peki bu iş dünyasında kariyer planlaması nedir? Nasıl Olmalıdır? Gelin birlikte inceleyelim..

Kariyer Planlaması Nedir| Peki hal böyle iken ne yapmalı, iş hayatında nasıl yer edinmeliyiz?

Kariyerinizle ilgili planlar yaparken özellikle uzmanlaşmak istediğiniz alan ile ilgili sürekli öğrenmeyi ve gelişimi hedeflemek gerekmektedir. Ömür boyu öğrenme modelini dikkate alıp sürekli yenilikleri takip ederek adım adım kariyer planlaması yapmak gerekmektedir.

Kariyer Planlaması Nedir?
Kariyer Planlaması Nedir?

Kariyer Planlaması

Şu anda 20 yaşında olduğunuz varsayalım. Bundan 50 yıl sonra, 70 yaşına geldiğinizde neler yapmak, neler yapmış olmak isterseniz? Bu öyle bir nokta olmalı ki geriye dönüp baktığınızda ” Keşke şunu da yapmış olsaydım veya şöyle yapmış olsaydım” dememelisiniz. Bireysel vizyonumuz bize yaşamımızın yarınına bugünden görüntülemenizi sağlar. Bu görüntü bize bireysel hedeflerimizi de verir. Bu hedefler doğrultusunda ise gerçekten hayalini kurduğumuz mesleklere ulaşır, o alanda ilerlemeler kat etmek için çabalarız.

Peki, karar insanlar açısından niçin bu kadar önemlidir? Çalışmaya neden ihtiyaç duyarız ve kariyer planlaması sadece çalışma yaşamında mı kapsar?

Kariyer ister çalışsın ister çalışmasın herkesi ilgilendiren bir kavram olarak düşünülmelidir. Meslek hayatımızın en büyük parçasını oluşturduğuna göre kariyer planlaması mesleğimizi hayatımızın içine katmamız da sağlayacak hayat planlaması olarak düşünülmelidir. Geleceği planlamak hedefleri belirlemek herkes için geçerlidir.

kendini tanı

Kendini tanımak neden bu kadar önemli?

Kariyer planlaması yaparken en önemli etken kendini tanıma’dır. “Bana kendinizden bahseder misiniz?” bu soru küçük bir soru gibi gelebilir ancak kendini tanımayan, yetkinliklerinin farkında olmayan birey kendini tanıtamayacağı gibi ne istediğinin, nasıl bir kariyer planlaması yapması gerektiğinin bilincinde olmayacaktır.

Kendini tanıma süreci öncelikle insanın iç dünyasıyla, başka bir deyişle kendisiyle iletişime geçmesidir. Bu süreç insanın yaşadığı duyguları, aklından geçen düşünceleri, canlı ve cansız her türlü varlığa gösterdiği tutum ve davranışlarını yargılamadan gözlemesini ve çözümlemesini gerektirmektedir. Augustinus’un çok güzel bir şekilde söylemiş olduğu gibi, “Bir insan kendisi için bir soru haline geldiği ve yalnızca kendisi için buna bir cevap aradığı zaman, hayatının akışını daha tam ve daha açık bir şekilde anlayabilmek için tıpkı bir harita gibi serecektir kendini gözlerinin önüne; kendini başkalarına değil her şeyden önce kendine anlatmaya, açıklamaya çalışacaktır.”

Kendini tanımayan bir kimse, dış dünyadaki olayların kendisini nasıl etkilediğini bilemez. Çünkü kendi iç dünyasında olup bitenleri tam algılayabilmiş değildir. Bu yüzden kendiniz hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, alacağınız kararlar da o denli isabetli olacaktır.

kişisel gelişim

Kendini geliştir, gelecek gelişiminde!

Kariyer planlamasında önemli hususlardan diğeri Yetenek ve başarıları belirlemektir. Yetenek, belirli bir eğitimden yararlanabilme gücüdür. Bireyin hangi eğitim programında başarılı olabileceğini, hangi mesleklerde başarılı olup mutlu olabileceğini gösterir.

Akademin yeteneği, okul derslerindeki başarının ya da başarısızlığının araştırılması, sözel ya da sayısal düşünme yeteneklerinden hangisinden başarılı olduğunun belirlenmesi gerekir. Bunun dışında cisimleri üç boyutlu görebilme, şekiller arasındaki benzerlik ve farklılıkları bulabilme gücü de araştırılması gereken yetenek alanıdır. Sayısal düşünme gücüne sahip olmayan bir insan bu alanda kariyer planı yaparsa ya da sözcükleri ustalıkla kullanamayan, zengin bir sözcük dağarcığına sahip olamayan bir kişi tamamen sözel bir alanda kariyer planı yaparsa bu alanda başarısız olacaktır. Bu nedenle kariyer planlaması yaparken yeteneklerinize, başarılarınıza, ilgi alanlarınıza dikkat etmek önemli hususlardır. Dikkat edersek iş yapmış olmuyor, her şeyi aşkla yapmış oluyoruz.

İlginizi Çekebilir : Verimli Zaman Yönetimi

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kariyer Planlaması Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.