içinde

KASA HER ZAMAN KAZANIR mı?

The Big Short

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Beyin yakan bir filme ne dersiniz? Üniversite hayatımda gördüğüm finans ve finansa bağlı derslerin ne kadar gerekli olduğunu gösteren bu filmi ilk izleyişimde tam anlayamamıştım ama bir sonraki izleyişimde hiç unutamayacağım bilgiler ver tecrübeler edindim. Size de tavsiyem bu filmi bir defadan fazla izlemeniz.
Film kadrosu tam bir şampiyonlar ligi gibi :D. Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Selena Gomez, Margot Robbie, Melissa Leo ve daha niceleri…
Filmin konusu kısaca dünya ekonomisi hakkında belli bir bilgi seviyesine sahip, ancak bankacılık sektöründe yer almayan 4 kişi, 2000’li yılların ortasında yaşanan büyük ekonomik krizi önceden sezerler. Ancak gerek bankalar, gerekse hükumetler bu durumu ısrarla görmezden gelmeye devam etmektedir. Oluşan bu büyük açığı ancak her şeylerini kaybetmeyi göze alacak kadar cesur olanlar, risk almaktan korkmayanlar değerlendirebilecektir. Sonunda ya batacak, ya da muazzam paralar kazanacaklardır.
kasa-her-zaman-kazanır
Filmde ele alınan ekonomik kriz; kabaca mortgage ve diğer alanlardaki kredilerin birleştirilip önce yatırım bankalarına oradan da yatırımcılara satılması, böylece çok büyük miktarda riskli krediler yaratılıp yüksek kazançlar elde edilmesine dayanıyor. Kısacası krizin bir ucunda dolandırıcılık yapıp alt gelirlilerin cebindeki parayı çalan yatırımcılar, diğer ucunda ise bütün olanlardan habersiz, sıradan insanlar bulunuyor. Film ise bu iki uç noktanın ortasında yer alan karakterleri anlatmayı seçiyor. Karakterlerimiz hem ekonomik krizi öngörüp önlemlerini almak, hem de kriz konusunda daha üstte yer alan kişileri uyarmakla uğraşıyorlar. Fakat bir noktadan sonra krizi önlemek bir yana; insanların zaten iyi-kötü bu krizden haberdar oldukları ve pozisyonlarını değiştirmedikleri ortaya çıkıyor.
ABD’de yaşanan ve tüm dünyayı etkileyen 2008 krizini anlatan Büyük Açık; sonuçlarını hala hissettiğimiz krize olan cesur bakışı, krize neden olan kurum ve isimleri açıklamaktan çekinmeyen senaryosu ve yaratıcı görsel tercihleriyle izlenmeye değer bir yapım. Günün sonunda “Kasa Her Zaman Kazanır” mottosunun geçerli olduğunu göstermesi umut kırıcı olsa da izleyiciyi yeni krizlerin kapıda olduğu konusunda uyarmaktan da geri kalmıyor.

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

ulasalgan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iletişim

Pazarlamanın Yapı Taşı: Marka

düşünce gücü

Bir De Böyle Düşünün