Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kimi zaman 20 yaş altı kısıtlamasına denk geldiğiniz için, kimi zaman da sağlığınızı düşündüğünüz için evden çıkamadınız. Bu psikoloji ile hastalık virüs demeden, maskelerle; yılmadan yıkılmadan sınavlara girdiniz. Sonunda sonuçlar açıklandı ve istenilen üniversiteler tercih listesine yazıldı. Şimdi sırada tercihlerin açıklanması var. Peki ya Kastamonu Üniversitesi’ne tercihlerinde yer verenler ve orayı kazananlar… Evet, bu yazı sizin için. Bu yazımda içinde bulunduğum Kastamonu Üniversitesi hakkında genel bilgileri, öğrencilik ve sosyal çevre ile ilgili açıklamaları, Kastamonu otogarından Kastamonu Üniversitesi’ne ulaşımı, Kastamonu’daki yurtları ve okula göre konumlarını özet şeklinde bulabilirsiniz. Bu arada Kastamonu Üniversitesi’ne hoş geldiniz demeyi de kendime bir görev bilirim.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ | Genel bilgiler

2006 yılında kurulan bu üniversitesinin içinde bir sürü fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu buluyor. Bunların net sayısını sıradan bir sitede rahatlıkla bulabilirsiniz. Geçmişte Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden ayrılarak oluşmuş bu üniversitenin Tıp Fakültesi Kastamonu’da bulunmuyor. Yani adı: Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi. Ancak Kastamonu’da değil. Kastamonu Devlet Hastanesi’nin hemen yanına yaptırılmış kocaman bir tabelada Tıp Fakültesi yazıyor. Kocaman yıkık camlardan oluşmuş, büyük binaların da aslında Tıp öğrencileri için ayrıldığını görebiliyorsunuz. Ancak bina maalesef kullanılmıyor. Buna detaylıca neden yer verdiğimi bilmiyorum, belki de ben ilk sınıftayken çok şaşırdığım içindir.

Çarşıda eskiden yapılmış muhteşem görünümüyle Rektörlük binasını görmeniz mümkün. Ancak şu anda rektörlük de çoğu kampüs de çarşıda değil, Kuzeykent mahallesinde yer alıyor. Eğitim Fakültesi ise çarşıda bulunuyor.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ | Öğrencilik ve Sosyal Çevre

Her üniversitede olmasına rağmen yine de üniversitelerin çevresindeki cafelerden bahsediyorlar. Madem öyle, ben de yazayım. Kuzeykent Kampüsü’ne yakın yerde İstiklal Çarşısı adı ile içinde çiğ köfteci, A-101, cafe, fotoğrafçı yer alan bir yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kuzeykent Kampüsü’ne yürüme mesafesinde İş Merkezi denilen bir yer var. Orada istemediğiniz kadar cafe bulabilirsiniz. Oranın daha da ilerisinde daha çok abilerin zengin amcaların takıldığı Henry Jones yer alıyor.

Ancak benim Kastamonu Üniversitesi’nde yapmayı en çok sevdiğim şey, o Karadeniz ormanlarını gezmek. Muhteşem bir yeşilliğe sahip olan Kastamonu, kamp olsun, hiking olsun, treeking olsun birçok farklı deneyime ev sahipliği yapıyor. Eğer bu tarz şeylere ilgi duyuyorsanız okuldan bağımsız yürütülen ve başkanlığını Dr. Alp Arslan’ın yaptığı Kadask Kulübü etkinliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca Kastamonulu insanlara rastlarsanız, onlarla sohbet etmeyi çok seveceksiniz. Benden söylemesi.

Küçük bir hatırlatma daha. Şehrin denize kıyısı var ancak şehir merkezi ve kampüsün denize uzaklığı 2 saat sürüyor. Yani yüzme hayalleri ile mayo falan götürmeyin.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ | Kastamonu Üniversitesi’ne Ulaşım

Kendi şehirlerinizden Kastamonu Üniversitesi otogarına geldiniz diyelim. Otogardan üniversiteye nasıl giderim diyorsunuz. O kadar basit ki. Şehir, yüzey alanı olarak olmasa da içindeki insan sayısı olarak küçük bir şehir. Bu yüzden ulaşım çok kolay. Ulaşımlar için paso, akbil tarzı şeyler yok. Bozuk para kullanılıyor. Sadece otobüsler var, dolmuşlar şehirden ilçelere götürüyor. Hatırladığım kadarıyla öğrenci 2 Tl idi.

Şimdi, şehirlerarası otobüsten inin. Ve otogara girmeden otogarı karşınıza alıp sağa doğru yürüyün. Otobüs duraklarını karşınızda göreceksiniz. Çarşı ve Kuzeykent olarak iki farklı durak yer alıyor. Kuzeykent durağında bekleyin. Süt otobüsü çok dolandırıyor. Bence ona binmeyin. Diğer otobüslerden birine binebilirsiniz. Otobüs sizi direk okulun içine götürecektir.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ | Kastamonu’daki Yurtlar

Gelin size güzel bir haber vereyim. Özellikle de okula gelecek kız öğrencilere. Kuzeykent kampüsüne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan 18 katlı iki blok halinde bir kız yurdu mevcut. Yani şu kadarını söyleyeyim, o kadar kapasite var ki sınıfımdaki birkaç öğrenci hariç tüm kız öğrencilere ilk yıldan yurt çıkmıştı. Ayrıca çok yakın olsa bile, bu yurdun önünden okula ücretsiz ring servisi mevcut(Kastamonu’daki Yurt farkı 🙂 )

Onun yanı sıra 20 dk yürüme mesafesi ile beşer katlı iki blok halinde, kocaman bir bahçesi olan başka bir kız yurdu daha var. Erkek öğrenciler biz ne yapacağız demesinler. Onlara da daha yapılalı bir yıl olan ve kampüse 17-18 dakika uzaklıkta ikinci bir yurttan bahsetmek istiyorum. Kalan arkadaşlarım çok memnunlar.

Kastamonu’daki yurtlar evlerden daha ucuzdur(Çoğu ilde olduğu gibi)

Evde kalmayı da isteyebilirsiniz. Maalesef okula yakın yerlerde kiralar biraz pahalı. Okulun instagram üzerindeki itiraf sayfalarından da ev arkadaşı ilanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kastamonu Üniversitesi
Kastamonu Üniversitesi

Üniversite hayatına hoş geldiniz…

İlginizi Çekebilir: Dublin’de Erasmus ve Yaşam

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kastamonu Üniversitesi ile ilgili Hap Bilgiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.