Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kelebek etkisinin kısaca tanımı bir kelebeğin kanat çırpmasından fırtınalar kopması durumu olarak özetlenebilir. Yani küçük bir olayın büyük sonuçları olmasıdır. Bu kaos teorisi ile ilgili çalışmayı  Edward N. Lorenz yapmıştır. Lorenz bu teoriye hava durumu ile ilgili şu örneği vermiştir. Amazondaki bir kelebeğin kanat çırpmasından ABD’de fırtına koparmasına neden olabilir. Lorenz bu etkinin olumsuzluğunu varsaymıştır. Ama kelebek etkisinin olumlu örnekleri de var elbette. Sizlere bir olumlu bir olumsuz örnekle bu konuyu pekiştirmek istiyorum.

Olumlu Örnek Newton
Olumlu Örnek Newton

Olumlu Örnek: Newton (Yerçekimi)

O elma Newton’un başına düşmeseydi yerçekimini  bulabilmek için çok zaman gerekecekti veya yerçekimini başka mucit bulacaktı. Ünlü fizik ve matematik dehası Newton bir ağacın altında yaptığı çalışmalardan yola çıkarak doğanın gücü hakkında düşünüyor o anda ağaçtaki elma kafasına düşünce birden aklına bu düşmedeki sebepten yola çıkarak yerçekimi keşfetti. Ardında da bu yerçekimi kuvvetinin tüm nesneler arasında da olduğunu belirtti. Bu keşif birçok bilim insanı için keşif bulmalarına da yardımcı olmuştur. Bilim de tesadüf pek rastlanılan bir şey değildir ve rastlantıya da pek inanılmaz. Bu elmanın düşmesi rastlantı değil midir? Bir elma bu kadar ilham olabilirdi insana. Küçük bir olay büyük bir keşif “kelebek etkisi”.

Olumsuz Örnek Bosna Hersek Sırbistan Savaşı
Olumsuz Örnek Bosna Hersek Sırbistan Savaşı

Olumsuz Örnek: Bosna Hersek – Sırbistan Savaşı

Kelebek etkisinin bir örneği de Bosna Hersek  Sırbistan savaşı. Her şey Bosna Hersek’in 1992’de bağımsız olmasıyla başlamıştı. Bu bağımsızlığın onlarca Bosnalının  katledeceğini kim söyleyebilirdi ki. Bu durumu kabul etmeyen Sırbistan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’yı ele geçirmek  ve Sırpların yoğun olduğu yerleri Sırbistan’la birleştirmek istendi. Gizlice askerlerini yerleştirmiş, milis grupları da silahlandırarak silahsız Bosnalılara karşı katliamlar gerçekleştirdiler. Sırplar iki aydan kısa süre içinde Bosna topraklarının üçte  ikisini ele geçirmiş oldular. Yıl sonunda ise Bosna’nın büyük bir kısmı Sırpların kontrolüne geçti.

Yıl 1995’e geldiğinde, daha önce BM Güvenlik konseyi tarafından “güvenli bölge” ilan edilmiş olan Doğu Bosna’daki Serebrenika’yı General Ratko Mladiç komutasındaki Sırp güçleri işgal  ederek, genç yaşlı kadın çocuk demeden Bosnalı müslümanlardan binlerce sivili topluca katletti. 1992-1995 yılları arasında katliamlarda uluslararası Kızılhaç Örgütünün verilerinde  Bosna Hersek’te  35.000’i çocuk toplam 312.000 kişi hayatını kaybetmiştir. İlginçtir ki Bosna Hersek’deki  bu savaş sorasında katliamları kelebeklerin izinden gidilerek saklamak istenen mezarlar ortaya çıkarılmıştır. Gizlenmek istenen mezarlar savaş suçluları tarafından onlarca kilometre uzaklarda yeşillendirdiler böylece mezarları sakladılar.

Bu toplu mezarlar, normalden derin kazılarak mezar içine bırakılan metal parçalar ile manyetik değişkenlik taraması yapılmasını(uydu resimleri vs.) engellemek suretiyle gizlenmek istendi. Bosna Hersek’de  incelemelerde toplu  mezarların üzerinde yetişen Artemis çiçeği  ve bu  çiçekten beslenen mavi kelebeklerin nüfus sayısında önemli bir artış gözlemlenmiş bu güne kadar 370’i geçkin fazla toplu mezar tespit edildi. Gün geçtikçe Bosna Hersek’te yeni toplu mezarlar açığa çıkmaktadır.

Kelebek Etkisini Konu Alan Filmler
Kelebek Etkisini Konu Alan Filmler

Kelebek Etkisini Konu Alan Filmler

Sizlere kelebek etkisi hakkımdaki filmleri derledim, izlemek isteyenlere iyi seyirler..

 1. Kelebek etkisi /The Butterfly Effect (2004)
 2. Bir kelebeğin kanat çırpışı/ Le battement d’ailes du papillon (2000)
 3. Deja vu (2006)
 4. Frekans  / Frequency (2000)
 5. Bay Hiç kimse / Mr. Nobody (2009)
 6. Geleceğe Dönüş / Back to the Future serisi (1985-1989-1990)
 7. Geleceğin Adamı / O Homem do Futuro (2011)
 8. Steins;Gate (2011)
 9. Kör Talih / Przypadek (1987)
 10. Tetikçiler / Looper (2012)
 11. Zaman Yolcusunun Karısı / The Time Traveler’s Wife (2009)
 12. Zamanın Ötesinde / Predestination (2014)
 13. Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular / Frequently Asked Questions About Time Travel (2009)
 14. Zamanda Aşk / About Time (2013)
 15. 12 Maymun / Twelve Monkeys (1995)
 16. Çıldırış / The Jacket (2005)
 17. Rastlantının Böylesi / Sliding Doors (1998)
 18. Karanlık Yolculuk / Donnie Darko (2001)

Dip not: Kelebekler 1 gün yaşar

Bu kadar kelebekten bahsettim madem yaygın  olarak doğru bilinen bir yanlışı burada düzeltmek isterim. Halk arasında “kelebeğin ömrü 1 gündür” olarak biliniyor. Bu anlayışın hikayesi mayıs sineğinden gelmektedir. Bu sineğin özelliği bir gün olduğundan mütevekkil ve kelebeğe çok benzerliği bu yanılsamayı yani zihinlerde “kelebeğin ömrü bir gündür” yargısı  oluşmuştur. Kelebeler genel olarak bir hafta ile bir sene arasında yaşarlar. Bu yazımda sizlere küçük görünen bir olayın büyük sonuçlar doğuran kelebek etkisinden söz ettim. Yazımda dikkat etmenizi istediğim nokta var. Sizin hayatınızda kelebek etkisi var mı bunu düşünmenizi istiyorum. Bu bağlamda bazı şeyleri gözden geçirebilirsiniz. Sizlere keyifli okumalar diliyorum.

İlginizi Çekebilir: Psikolojik Şiddet – Kanatmadan Yaralar

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kelebek Etkisi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.