içinde

KENDİ AJANDANI KENDİN YAP: ‘’BULLET JOURNAL’’

Plan yapmak veya yaptığımız planları hayata geçirmek birçok kişi için çok zordur. Bunun stres, yoğunluk, karmaşa, hangisinden başlayacağımızı bilememek vs. gibi nedenleri olabilir. Bunun sonuncunda hiç istemesek de planlarımızı, hedeflerimizi ve belki de en kötüsü hayallerimizi ertelemiş oluruz. Hem de bunu fark etmeden yaparız bazı zamanlar.

indir

Bullet Journal çocukluğunda öğrenme güçlüğü çeken Ryder Carroll tarafından keşfedilen bir planlayıcı olarak tanımlanabilir.Birçok kişi bu metot sayesinde hayatının daha düzenli daha verimli olduğunu ve planladıkları şeyleri yapabildiklerini fark etti.  Bu sayede Bullet Journal akıma dönüştü.  O kadar güzel örnekleri var ki sanat akımı desem yanlış olmaz.
Avatar-2017/12/07-to-14-28-56.png
Kısaca BuJo’da diyebileceğimiz bu akım aslına kişisel bir günlük ve ajanda arası bir şey. Bu ajandaları kendi kişisel işlerinize göre kişiselleştiriyorsunuz. Gezilecek yerler, izlenecek filmler, okunacak kitaplar, hedefler, randevular, duygu düşünceleriniz kısacası sizinle ilgili her şeyi yazıyorsunuz. Sizi dijital dünyadan uzaklaştırdığı için hedeflerinize ulaşmanızı bir nebze de olsa kolaylaştırıyor diyebiliriz.
Peki… Bullet Journal yapmaya nasıl başlanır?
Öncelikle herhangi bir yerden zevkinize göre bir defter alın. Bu defter çizgili, çizgisiz, kareli veya noktalı olabilir. Hatta noktalı olursa daha kolay olur. ( Bullet Journal defterlerine buradan ulaşabilirsiniz. )
İlk olarak defterin sayfalarına numara vererek başlıyorsunuz. İsterseniz numaralı defterlerden alabilirsiniz. O zaman numaralandırma yapmanıza gerek yok.

a7a3a05fad55124c1cb2bdbbc34dfd80
indeks

 
 
İkinci adımda bir İndex yani içindekiler kısmı ekliyorsunuz ve ekleyeceğiniz her bölümün sayfa numaralarını yazıyorsunuz. Böylece aradığınız sayfaları kolayca buluyorsunuz. Örneğin izlemek istediğiniz filmler için bir bölüm yaptığınızda filmler yazarak belirleyebilirsiniz.
Kurşun jurnalli-Key.jpg
Anahtar Kelimeler

Üçüncü adımda adımda anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Örneğin görevler, tamamlanmış veya tamamlanmamış görevler, randevular vb. kelimeler için belirleyeceğiniz simgeler sonraki bölümlerde kullanarak karışıklığı ortadan kaldırmış olacaksınız.
7s0ziodryh821.jpg
Gelecek Günlüğü

Dördüncü sonraki adımda “Future Log” denen yılın tüm aylarını bir arada görebileceğiniz bir takvim hazırlıyorsunuz. Bu şekilde önceden belli olan önemli günler ve organizasyon gibi şeyleri önceden görebiliyorsunuz.
11-bahcampos-Aylık-Log.png
Aylık Görünüm

Beşinci adımda aylık görünüm var.  Başlayacağınız ayın adını yazıp altına tüm günleri sıralıyorsunuz ve yanına önemli etkinlikleri vb. yazıyorsunuz. Aynı zamanda o aydan beklentilerinizi, hedeflerinizi, yapacaklarınızı da yazabilirsiniz. Bu bölümde o ay okunacak kitaplar, hedefler, izlenecek filmler hatta bir mood tracker bile ekleyebilirsiniz. Mood tracker ile o ay günlük ruh halinizi yani moodunuzu gün sonunda not ediyorsunuz.
Çay-Mood-Tracker.jpg
Mood Tracker

Altıncı ve son adım ise günlük görünüm. İsterseniz bu adıma geçmeden haftalık görünüm ekleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı. Günlük görünüm aslında tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey.  Hayal gücünüze göre istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Artık Bullet Journal’ınız hazır. Her ayı, haftayı ve günü istediğiniz gibi yapabilirsiniz.
il_794xN.1371928904_hveu.jpg
Günlük Görünüm

İlginizi Çekebilir : Üniversitelerin Sorunu: Satış’ı Öğretememek

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semtin Serseri Çocukları; ÇARŞI

Yapay zeka ile tasarım mümkün mü ?