içinde

KENDİ SONUMUZU MU GETİRİYORUZ?

ai

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Aslında bu konu hakkında çeşitli yazılar, düşünceler, teoriler, filmler ve diziler mevcut. Bu yazıdaki amacım sadece bu konu hakkındaki merakım sonucunda doğmuştur. Konu basit: YAPAY ZEKA( Artificial Intelligence).

YAPAY ZEKA (AI) NEDİR?

Bildiğimiz üzere yapay zeka; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zeka, bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar. Yapay Zeka, hayatımızın her alanında yer alan bir sistemdir. Yani elimizdeki telefonlar, bilgisayarlar, her türlü elektronik cihazlar ve kurumların kullandığı bütün sistemlerin yazılımlarının temelidir.

Peki bu harika sistem insanoğlunun sonunu nasıl getirebilir?

Bu konudaki diğer bir teori ya da hipotez  TEKNOLOJİK TEKİLLİK(Singularity)’tir. Teknolojik tekillik kavramı, matematikçi ve bilimkurgu yazarı olan Vernor Vinge tarafından kullanılmıştır. Singularity veya teknolojik tekilliğin temelinde, gelecekte yapay zekanın insan zekasının ötesine geçerek, medeniyeti ve insan doğasını radikal bir biçimde değiştireceğine inanılır. Tekillik, teknolojideki tüm gelişmelerin, özellikle de yapay zeka gelişmelerinin insan uygarlığını kaçınılmaz bir şekilde değiştirmesidir. Teknolojik tekillik, tıpkı uzay-zamandaki tekillikler olan kara delikler gibi, kendisinin ötesinin görülmesinin mümkün olmadığı teknolojik bir sıçramayı tarif eder. 

değişim ve gelişim

Düşündüğümüzde bu konu bir madalyonun iki yüzü gibi. Bir yüzünde; yaratılan sistemin hayatımızı giderek kolaylaştırması  hatta sağlık ve benzeri konularda insanoğlunun ilerleme kaydetmesini sağlamaya devam etmesi. E tabi kimsenin buna itirazı olamaz.

Ama diğer yüze gelirsek sıkıntıyı görürüz. Kimilerine göre yapay zeka henüz emekleme evresinde olsa da, birçok insan kısa zaman içerisinde yapay zekanın insanları kontrol etmeye başlayacağı inancında. Başlangıç olarak üretilen Robot Sophia, belki de bu hipotezin de bir başlangıcıdır. Yakın gelecekte işsizliğe sebep vereceği de gözle görülür bir problem. Hatta bu yönünü birçok film ve dizide görüyoruz. En bilineni Terminatör filmidir bence.

terminatör

Yapay zeka, insanlığın son buluşu olacak.

Stephen Hawking

Yapay zekanın birçok açıdan insanlardan daha becerikli olduğunu hesaba katarak olası bir ayaklanma fikrini tamamen yok saymak akıllıca olmayacaktır. Yapay zekanın varoluşumuzu tehdit eden en büyük tehlike mi yoksa hayatımızı birçok açıdan kolaylaştıran ve kalitesini yükselten, minnet duyacağımız bir teknoloji mi olacağını zaman gösterecek.

Peki sizce kendi topuklarımıza mı sıkıyoruz?

İlginizi Çekebilir: Yapay zeka ile tasarım mümkün mü ?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

ulasalgan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coronavirüs

CORONAVİRÜS

Busbar Enerji Dağıtım Sistemleri