içinde

KEVLAR NEDİR?

askeri-üniforma

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kevlar nedir? 1965 yılında Stephanie Kwolek tarafından otomotiv sektörü için birtakım  araştırmalar yapılırken bulunmuş, hafif ve karbon içerikli bir kompozit malzemedir. Özellikle savunma sanayinde kullanılan bu malzeme yüksek çekme gerilmesine sahiptir ve ince ipliksi bir yapıdadır. Başta savunma sanayi olmak üzere, kask, gemi halatı ve uçak kanadı  yaygın olarak kullanıldığı alanlardandır.

KEVLAR NEDİR| KEVLARIN ÜRETİMİ

Laboratuvar ortamında üretilen bu polimer, 1,4-Fenilen-diamin(C₆H₄(NH₂)₂) ve Tereftaloil klorür monomer eriyiğinin yoğuşma reaksiyonuyla HCl içinde çözünmesi sonucu meydana gelir.

KEVLARIN ÖZELLİKLERİ

 • Düşük bir yoğunluğa sahiptir. Aynı ağırlıktaki çelikle kıyasladığımızda çok daha sağlamdır. Bu özellik dayanıklılık ve ağırlık oranına kıyasladır. Ancak çelik dayanıklılık ve hacim oranında kıyaslandığında kevlara göre çok daha üstündür.
 • Yalıtkan özellikler gösteren bir malzemedir, kimyasal dayanıklılık özelliği gösterir ve  ateşe karşı oldukça dayanıklıdır. Yapısı yaklaşık olarak 500°C civarlarında bozulmaya başlar.
 • Elastisite modülü(N/m2), çekme mukavemeti(tensile strength),darbe mukavemeti(impact resistance), yorulma mukavemeti(fatigue strength) ve sürtünme mukavemeti(frictional resistance) yüksektir.
 • Tuzlar ve asitlere karşı hassastır.
 • Nemlenmeye meyilli bir malzemedir.
 • Basma mukavemeti düşüktür ve zor işlenen bir malzemedir.

KEVLAR NEDİR| KEVLARIN KULLANIM ALANLARI

 • Havacılık endüstrisinde pilotların ekipmanları ve üniformalarında kullanılır.
 • Ateşe karşı gösterdiği dayanıklılığından dolayı itfaiyecilik alanında özellikle üniformaların imalatında kullanılır.
 • Uçak kanatlarında kullanılır.
 • Tanklarda kullanılır.
 • Askeri alanda kask ve kurşun geçirmez ekipmanlarda kullanılır.

K29

Yüksek mukavemet, düşük yoğunluk ve yüksek kopma uzaması özellikleri istendiğinde tercih edilir. Kevlar 29 özellikle zırh malzemeleri, halatlar ve kablolarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

K49

Mukavemeti kevlar 29’a kıyasla biraz daha yüksek, kopma uzamasıysa düşüktür. Yoğunluk değeri benzerlik gösterir. Yaygın olarak otomotiv sektöründe ve denizcilikte yüksek güçte halat ve kablo yapımında kullanılır.

K100

Kullanım alanı kevlar 29 ve kevlar 49 ile benzerlik gösterir.  Üretici tarafından renklendirilmiş halidir.

K119

Yüksek uzama, yüksek esneklik ve yüksek yorulma direnci aranan durumlarda kullanılırlar.
Bu sebeple otomotiv sektöründe, kemer, hortum, iç aksandaki kauçuk ve lastik yapımında kullanılır.

K129

Basınca karşı dayanım, yüksek direnç ve hafiflik özelliklerinin arandığı durumlarda kullanılırlar. Yüksek basınca karşı dayanıklı hortumlarda ve motosiklet ekipmanlarında yaşam koruma aksesuarı imalatında  tercih edilir.

KM2

Parçalanmaya karşı dayanımı yüksek olan ve aynı zamanda yüksek performans sağlanması için kumaş haline getirilmiştir. Savunma sanayinde kurşun geçirmez yeleklerde ve kasklarda kullanılır.

balistik

KEVLAR NEDİR| BALİSTİK KORUMADA TERCİH EDİLME SEBEPLERİ

Balistik koruma ekipmanları iki ana grup altında değerlendirilebilirler.

Yumuşak Yapılı Koruyucu Malzemeler

 • Polimerik esaslı malzemeler kumaş ve benzeri yapılar olarak kullanılırlar ve yumuşak yapılı koruyuculardır.

Sert Yapılı Koruyucu Malzemeler

 • Metalik ve seramik malzemeler; zırh, kalkan ve koruyucu başlık olarak kullanılır.
 • Balistik korumada amaç: yüksek hızda oluşan çarpma etkisinden korunmak ve alınacak zararı minimuma indirgemektir.

Kevlar bu korumayı sağlarken gelen darbenin tek bir noktadan bütün yapıya yayılmasını sağlar. Bu durumun sebeplerinden biri lifli bir yapıda olmasıdır. Burada çarpma sonucunda oluşan dalgalanmalar enine ve boyuna olmak üzere dağılırlar. Bu durum bir noktada oluşacak olan delinmeleri engeller. Ancak kalibre, uzaklık ve daha birçok değişkene göre delinme durumu farklılık göstermektedir. Buna ek olarak darbe almış bir ekipman özelliğini büyük ölçüde yitirecek ve sonraki darbelere karşı direncinde azalma göstermesi beklenecektir.

Kısaca özetleyecek olursak yazımda da anlattığım gibi dayanıklı ve hafif olan, aynı zamanda da kumaş şeklinde kullanılan kevlar uzun zamandır hayatımız da büyük bir öneme sahip olmuştur. Birçok alanda kullandığımız bu malzeme özellikle de can güvenliğimizde bize çok yardımcı olmuştur. Gelecek, malzeme dünyasına ne gibi yenilikler getirir bilemeyiz ama uzun bir süre daha kevlarla dostluğumuz sürecek gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir: Lastik Teknolojisi Değişebilir – Havasız Lastikler

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

fatih tür tarafından yazıldı

Merhaba ben Fatih, Sakarya Üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği öğrencisiyim. Malzeme bilimine, teknolojiye ve bilim dünyasına merakımı ve öğrenme açlığımı giderdiğim yazılarımda sizlerle buluşmak istedim. Umarım yazılarımı zevk ve merak eşliğinde okursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozmetiğin Tarihi

Coronavirüs

CORONAVİRÜS