Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bu yazımda mucizevi bir malzeme olan kevları, baştan aşağıya, bütün ayrıntılarıyla inceleyeceğiz. Tek yapmanız gereken, arkanıza yaslanıp olup biteni izlemek.

Kevlar Nedir?

Kevlar Nedir?
Kevlar Nedir?

Tanım meraklısı olanlara; kevlar, karbon içerikli ve ipliksi yapıda olan hafif bir kompozit malzemedir. 1965 yılında DuPont firmasının icat ettiği kevlar, Ağırlık-dayanıklılık oranı çok iyi olduğu için birbirinden tamamen farklı birçok sektörde kullanılmaktadır.

Kevların Formülü

Kevlar’ın formülünü yazılı bir şekilde ifade edeceksek, polimer zincirlerinin iplik yönünde dizilmesi sonucunda oluşan bir malzemedir.

Kevlar’ın Özellikleri

 • Karbon içeriklidir.
 • Hafif bir malzemedir.
 • Yüksek mukavemet gösterir.
 • Çelikten çok daha güçlüdür.
 • Yalıtkan bir malzemedir (426 santigrat dereceye kadar ki sıcaklıklara dayanım göstermektedir.)
 • Kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır. (özellikle beraber kullanıldığı reçinelere)
 • Elastite modülü yüksektir.(mermiyi engellemesinde önemli bir faktördür)
 • Kesilmeye karşı güvenilir bir malzemedir.
 • Darbe aldığında, darbeyi enine ve boyuna yayarak enerjiyi sönümleme özelliği vardır.
 • İpliksi bir yapısı vardır.
 • Örgü yapılarak kullanılır.

Kevlar Polimer bir Malzeme midir?

Öncelikle polimer nedir onu açıklayalım. Polimer, monomerlerin art arda dizilmesi sonucu oluşan büyük moleküllere verilen addır. Polimerler, doğal ve sentetik olmak üzere iki ana başlık altında incelenmektedir. Doğal polimerlere kauçuğu, sentetik polimerlere de kevları örnek verebiliriz. Kevlar, amin ve asit klorürlerin tepkimesi sonucunda oluşan sentetik polimerdir.

Kevlar Ne Kadar Güçlü?

Kevların ne kadar güçlü olduğunu bir cümleye açıklayalım. Aynı ağırlıktaki iki malzemeyi yan yana getirelim, bunlardan biri çelik biri de kevlar olsun. Bu malzemeleri birtakım testlere maruz bırakalım ve göreceğimiz sonuç: kevların, çelikten beş kat daha güçlü olduğudur. Sağlamlık denilince akla ilk çeliğin gelmesi ve kevların çelikten daha sağlam olması, bu malzemenin ne kadar dayanıklı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Çekme mukavemeti

Aynı ağırlıktaki çelik ve kevları düşündüğümüz zaman, kevların çekme mukavemetinin çelikten 10 kat daha iyi olduğunu görmekteyiz.

Balistik direnç

Kevların mermilere karşı bu denli dayanıklı olmasının sebebi: çok sık örülmüş olmasıdır. Merminin kevlara değdiği anda, sık bir şekilde örülmüş elyaflar, merminin enerjisini emerek daha fazla ilerlemesini imkânsız hale getirir.  

Isı direnci 

Büyük dehalar için bu adam “doğuştan yetenekli” ifadelerini kullanırız. Aynı ifadeyi kevlar için de kullanmak abes kaçmaz. Kevlar, 426 santigrat dereceye kadar ki sıcaklıklara karşı dayanım göstermektedir. Kevlar malzemesini önemli kılan diğer bir özelliği ise erimez veya damlamaz olmasıdır (belli bir sıcaklık değerlerine kadar tabi)

TipDayanımModülKopma Uzaması
Kevlar 29 203049%3.6
Kevlar 49 208078%2.4
Kevlar 1491680115%1.3
Nomex4857.5%35
Twaron210060%3.6
Twaron210075%2.5
Technora220050%4.4
Kevlar Dayanıklılık

Kevlar Bıçağa Dayanıklı mı?

Bu soruya başka bir soruyla karşılık vermek istiyorum. Kevlar mermiye dayanıklı mı? Ana kullanım alanlarından biri olan balistik uygulamalarda, mermi geçirgenliği testini başarıyla geçmiştir. Bir merminin ortalama 400m/s hız ile hareket ettiğini ve kevların mermiyi engellediğini düşünürsek bıçak darbelerine de dayanıklı olduğunu anlayabiliriz.

Kevlar’ın Nesi kötü?

Kevlar böyle iyi, şöyle dayanıklı diye bir düzine özellik saydık. Peki hiç mi kötü özelliği yok bu malzemenin. Olmaz olur mu, şimdi de onlara değinelim.

Güneşe karşı büyük bir zaafı vardır. Güneş ışığına çok fazla maruz kalırsa, malzemede mukavemet kaybı görülür. Diğer bir eksiği ise malzemelerin köşelerine kaplama yapıldığı zaman zarar görüyor olmasıdır. Birçok kumaşta olduğu gibi kevlarda da örgü şekilleri vardır. Plain (düz) örgü yerine twil(çapraz) örgüyü kullanılırsa köşeli malzemelerin kaplamalarında sorun yaşanmayacaktır. Son olarak da temizlik konusuna değinmek istiyorum. Çamaşır suyunun kimyasal yapısı, kevlara birtakım zararlar verebilmektedir.

Kevlar nerelerde kullanılır?

Kevların kullanım alanlarını bazı çıkarımlar yaparak bulabiliriz. Öncelikle kevlar, ağırlığına göre yüksek dayanım gösteren, mermiye ve sıcaklığa dayanıklı kompozit bir malzemedir. Hafifliğin önemli olduğu, iş kazalarının fazlasıyla yaşandığı alanlarda kullanılır. Bu satırları okurken, sizin de aklınıza birçok kullanım alanı gelmiştir. Bunları maddeler halinde inceleyelim.

 • Askeri üniformalarda (yelek, miğfer vb.)
 • İtfaiyeci üniformalarında (yüksek ısılara dayanıklı olmasından dolayı kullanılır)
 • Halatlarda (paraşüt, dağcılık, gemi halatları vb.)
 • Motorcular için üretilen koruyucu ekipmanlarda
 • Kanatlarda (uçak ve helikopter vb.)
 • Madencilerin üniformalarında (iş kazasının olması ihtimaline karşı)
 • Tanklarda (kurşun geçirmez özelliğinden faydalanılır)

Kesici aletler ile çalışan işçilerin üniformalarında (özellikle eldivenlerde)

Kevlar Armor
Kevlar Armor

Kevlar Armor

Diğer bir adıyla kurşun geçirmez yelek ya da çelik yelek diyebiliriz. Counter strike oynayanlar bu malzemeyi tanımışlardır 😊

Bu yeleklerde, genellikle Dupont Kevlar malzemesi kullanılır. Ortalama ağırlığı altı kg’dır. Dış malzemesi Polyester, Naylon veya Cordura malzemesinden yapılır.

Kevlar Hakkında Sonuç

Dayanıklılığa ihtiyaç duyulan sektörlerde, uzun bir süre metaller kullanıldı. Son zamanlarda, metaller yerini fiber (elyaf) malzemelere bırakmaya başladı. Önemli bir fiber (elyaf) malzeme olan kevlar, gerek hafiflik gerekse dayanıklılık konusunda metallere taş çıkarır vaziyette. Zamanla, üretimi kolaylaşır ve maliyet açısından daha makul seviyelere inerse, metallerin pabucu dama atılabilir.

İlginizi Çekebilir: Güç Sistemleri

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kevlar Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.