Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Herkese merhaba, endüstri mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Bu ilk blog yazım. İleride kozmetik sektöründe çalışmak istediğim için bu konuda yaptığım araştırmaları sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle Kozmetik ‘Cosmetique’ kavramı Türkçeye Fransızcadan geçmiştir; görüntü güzelleştirmeye ilişkin, güzellik müstahzarı anlamına gelir. Kozmetiğin tarihi nedir?

Kozmetiğin tarihçesine kısaca bakacak olursak:

Kozmetiğin Tarihi| Güzel Olma Arzusu

Güzel olma arzusu insanlık var olduğundan beri karşı konulamayan bir süreçtir. Bundan dolayı tarihçesi de çok eskilere dayanır. Eski Antik Yunan’da arkeolojik kazılarda bulunan, yüze sürülen boyaların karıştırıldığı küçük kaseler ve bundan binlerce yıl sonra bile güzel kokusunu koruyan merhem kapları,  insanlığın karşı konulamayan bu arzusunu doğruluyor.

mısır

Kozmetik sektörü gittikçe büyüyen bir sektör. Türkiye’de enflasyondan dolayı çoğu sektör küçülürken, kozmetik sektöründe bir büyüme söz konusu oldu. Bunun sebebini, kadınların sosyal hayata daha çok dahil olmasına bağlıyorum. Geçtiğimiz yıllara göre satışı en çok artan sınıfın, renkli kozmetik olduğunu gözlemliyorum.Ve aynı zamanda kadınların arasında gittikçe artan bir güzellik yarışı var. Bu da kozmetik sektörünün büyümesinin sebepleri arasında yer alıyor.Erkekler de eskiye göre daha fazla kozmetik ürün tüketmeye başladı.

kadın-ve-makyaj

Kozmetiğin Tarihi| Sosyal Medya ile tavan yapması

Kadınlar arasındaki büyük bir rekabet, söylediğim gibi çok net. Bu rekabetin sebebini sosyal medyaya ve özellikle de İnstagram’a bağlıyorum. Artık herkes fotoğraf çekmek için bir yerlere gidiyor. Dekorasyonu güzel kafeler, bahçeler, parklar…
Durum böyle olunca da, güzel görünme ihtiyacı artıyor. Bu ihtiyacı da kozmetik sektörü karşılıyor. Çünkü kadınlar, bir başkası tarafından nasıl göründüklerini çok önemsiyor ve her zaman olduklarından daha güzel görünmek istiyorlar. Bunu da makyaj malzemeleri ve diğer sayısız cilt bakım ürünleriyle sağlıyorlar. Bu yüzden kozmetik sektörünün hiç bitmeyecek bir sektör olduğunu söyleyebiliriz.

erkek-ve-bakım
Erkeklerin bu sektöre katkısına gelecek olursak:
Artık erkekler kişisel bakımlarına en az kadınlar kadar önem vermeye başladı. Eskiden nemlendiricileri, yüz jellerini, sivilce kremlerini yalnızca kadınlar kullanırdı, ama şu an bu furyaya erkeklerin de katıldığını söyleyebiliriz. Peki erkekler neden bu furyaya dahil oldu? Bence bunun sebebi, markaların erkeklere özel seriler çıkartması. Son yıllarda neredeyse bütün büyük kozmetik firmalarında Men, For Men gibi ifadeler yer alıyor. Bu strateji sayesinde erkeklere özel yapılan iletişimlerin, bu kategorinin büyümesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Ben bu yazımda sizlere kozmetik sektörünün tarihçesinden, sektörün büyüme sebeplerinden, kadınlar ve erkeklerin bu sektöre nasıl ve neden katkı sağladığını bahsettim. Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilir: Instagrammable Hayatlarımız

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kozmetiğin Tarihi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.