Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bu içeriğimde sizlere kübizm nedir ve kübizmin sanata etkilerini konuşacağım.

Günlük hayatımızda fark etmesek de bir çok geometrik şekille karşılaşıyoruz. Okuduğumuz kitaplar, telefonlarımız, yemek yediğimiz tabaklar, tuttuğumuz kapı kolları bunlara bir kaç örnek. Kübizm akımı, bu şekilleri sanata aktarmayı deneyen ve başarı yakalamış bir akımdır. Doğayı olduğu gibi yansıtmanın gerekmediğini savunan ve nesneleri geometrik biçimlerle gösteren bir akımdır. 20.yüzyılın başında Paris’te emprsezyonizme tepki olarak doğmuştur. Kübistler, ressam Paul Cezanne’in izinden gitmişlerdir.

Ayrıca bu ressamlar, Cezanne’den, onun Provence manzaralarından ve natürmortlarından esinlenmişlerdir ve bunun sonucunda Kübizm akımının ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Başlangıçta bu akım sanat dünyası tarafından bir çok eleştiriye maruz kalmıştır. Hatta Fransız sanat eleştirmeni Louis Vauxcelles tarafından “küplerden oluşan geometrik tuhaflıklar” olarak tanımlanmıştır. Bu sözden sonra henüz bir adı olmayan akım, Kübizm olarak adlandırılmıştır.

Kübizm Akımı Özellikleri

  • Yeni bir sanat dilidir, klasik resim temellerini sarsar.
  • Eserlerde manzara resimleri, çıplak figürler ve natürmortlar ne oldukları anlaşılabilecek şekilde kalarak geometrik şekillere ayrıştırılıp ,sonra ise birleştirilip resmedilir. Şekillerin boyutlarıyla oynanır. Burada amaçlanan, tabloya bakan kişinin bir çok farklı açıdan bir çok farklı yorumlama yapabilmesidir.
  • Bu eserlerde genel olarak geometrik vurgu sağlamak adına nötr renkler kullanılmıştır, ilerleyen dönemlerde parlak renklere de yer verilmiştir.
  • Eserlerde söylenmemiş ve görülmemiş olanı vurgulamak denenmiştir.
  • Varlıkların iç dünyası da yansıtılmaya, insanların duygu ve istekleri gösterilmeye çalışılmıştır.
  • “Soyut denen şey aslında somuttur.” ve “Karşımızdaki nesneyi sadece bize bakan yönüyle algılarız.” düşünceleri hakimdir.
  • Nesneler sanki çevresinde dolaşılıyormuş gibi bir kaç bakış açısından, cepheden, yandan, alttan, üstten verilir. Dolayısıyla karmaşık bir görünüm vardır.
  • Kolaj sanatının temellerini atan bazı uygulamalar yapmışlardır. Örneğin daha önce resimlerde hiç kullanılmamış olan kağıt, kibrit çöpleri, gazete parçaları gibi öğeleri de eserlerine eklemişlerdir.
Kübizm Nedir| Kübizm Tarihçesi ve Kübizm Evreleri
Kübizm Nedir| Kübizm Tarihçesi ve Kübizm Evreleri

Kübizm Tarihçesi ve Kübizm Evreleri

Kübizm nedir öğrendiğimize göre gelin bir de tarihçesine ve evrelerine bir bakalım..

Erken Kübizm (1906-1908)

Pablo Picasso ve Georges Braque bu dönemde kübizmin temellerini atmıştır. Olağan nesnelerin geometrik varoluşlarıyla oynamışlar, göze değişik görünmelerini ancak kimliklerini de kaybetmemelerini sağlamışlardır.

Yüksek Kübizm (1909-1914)

Bu evrede kübizmin üçüncü silahşörü olarak anılan Juan Gris, kübizme canlı ve parlak renkleri katmıştır. Nesneler giderek daha analitik, parçalı ve ayırt edilmesi zor çizilmiştir.1911’de ilk kübist sergi açılmış ve Kübizmin ünü artmaya devam etmiştir.

Geç Kübizm

Bu evrede çalgılar, insan figürleri, günlük ev eşyaları avangart stilde işlenmiştir. Harf ve sözcükler de bu dönemde bazı eserlere eklenmiştir.

Kübizm Nedir| Ünlü Kübist Ressamlar
Kübizm Nedir| Ünlü Kübist Ressamlar

Ünlü Kübist Ressamlar ve Ses Getiren Eserleri

Pablo Picasso

Avignonlu Kızlar, Ayna Karşısındaki Kız, Ağlayan Kadın, Dora Maar au Chat, Las Meninas

Georges Braque

Estaque’daki Evler, Şişe ve Balıklar, Keman ve Palet

Juan Gris

Harlequin with Guitar, Guitar and Fruit Dish, Bıçak ve Şişeler, Picasso Portesi

Fernand Leger

Kedili Kadın, Gri Akrobatlar

Albert Gleizes

Brooklyn Bridge, New York,Woman wtih Animals, Cubist Landscape

Jean Metzinger

Kafedeki Dansçı, Nature Morte, Le gouter, Femme a l’Eventail

Marcel Duchamp

Merdivenden İnen Çıplak

Kübizmin Edebiyata Etkisi

Kübizm, sadece resim dünyasını değil, edebiyatı da etkisi altına almıştır. Edebi eserlerde önce manzara ve olayın geçtiği yer ana parçalara ayrılmış, sonra ise sanatçının görüşlerine göre yeniden sentezlenmiştir. Toplumdaki sosyal adaletsizlikler konu edilmiştir. Max Jacob,Blaise Cendrars, Apollonaire, Jean Cocteau gibi isimler temsilcisidir.

Kübizmin Etkileri ve Günümüzde Kübizm

Kübizm 1914’ten itibaren etkisini yavaş yavaş kaybetmiştir ancak 20yüzyıl edebiyatı, müziği ve mimarisi gibi pek çok alanda sınırları yıkarak adeta bir devrim getirmiştir. İtalya’da fütürizm, İngiltere’de vortisizm, Rusya’da süprematizm, Almanya’da dışavurumculuk olarak tanınmıştır. Özgür düşüncenin kapılarını aralamış sanatta bir dönüm noktası niteliğindedir. Kübizmin ilkeleri bugün bile pek çok sanatçıya ilham olmaktadır.

Bu içerikte sizlere kübizm nedir, neden kübizm diye bir akım var ve kübizm temsilcilerini anlattım. Umarım beğenmişsinizdir..

İlginizi Çekebilir: Yerleştirme Sanatı: Enstalasyon

Zeynepalev makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Kübizm Nedir? Resmi ve Ressamları Nasıl Etkilemiştir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.