içinde

Kültür Mühendisliği Neden Gereklidir?

farklı kültürler

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar. Bu yazımda kültür mühendisliği (cultur engineering) nedir ve neden önemlidir bundan bahsedeceğim..

Savaş, insanların ilk oluşturduğu ilk toplumdan beri yeryüzünde… Fakat zaman içerisinde her şey gibi savaş kavramı da pek çok değişikliğe uğradı.

amerika iç savaşı
Kültür Mühendisliği| Savaşları Üçe Ayırabiliriz

Kültür Mühendisliği| Savaşları Üçe Ayırabiliriz

  • Sıcak Savaşlar
  • Ekonomik Savaşlar
  • Kültür Savaşları

Sıcak Savaş

İlk çağlarda insanlar belirli alanların kendilerine (birliklerine) ait olduğunu bildirmek için belirli semboller kullandılar. Kendilerini daha üstte (inanç vb. sebeplerle) gibi gördükleri için başka yerleri himayeleri altına almak istediler. Sıcak savaş böyle ortaya çıktı. Dünyada bilinen ilk savaş  M.Ö 2700 yılında Sümerler ve Akadlar arasında bugün Basra olarak bilinen bölgede gerçekleşmiştir. İlk şehir devletleri bu dönemde kurulmuştur.

Ekonomik Savaş

Ülkeler kurulmuş, topluluk bilinci yerleşmiştir. Ülkeler artık ellerinde ki maddi gücü öğrendikleri için birbirlerine ” benim bu kadar altınım var, senin ne kadar” diye varlıklarını birbirleri ile yarıştırdılar, ve askeriye de ilk kez “paralı” askerler ortaya çıktı. Artık ne kadar yer altı zenginliğin varsa o kadar güçlüydün.

Sonra “sömürge” çıktı. Dediler ki “bu nedir lo, neye yarar ki?”. Cevap gelmişti!  “Efendim alıyorsunuz, köle olarak kullanılıyor, hatta ülkelerinde ki yer altı kaynaklarını da kullanabiliyorsunuz”.

İngilizler, İspanyollar, Hollandalılar bunun için yüzyıllar boyunca çatıştı ve galip belli idi: İngiltere (Büyük Britanya)

Kültürel Savaş

1940’lardan sonra televizyonun icadı, sinemanın geliştirilmesi/renklendirilmesi ile birlikte artık ülkeler “sanal” olarak savaşıyor ve üstünlük kurmaya çalışıyordu. Örneğin Türkiye’de pizza lahmacuna karşı kaybedince, Ninja Kaplumbağalar adlı bir çizgi film çıkarılarak pizza empoze edildi. Günümüzde ise kültürel savaş had safhada. Netflix vb. gibi yeni nesil işletmeler artık kültürel savaşın namlusu. Netflix yaptığı bir araştırmada Netflix’den bir Türk dizisi (örneğin Atiye) izledikten sonra Türkiye’yi ziyaret etme olasılıkları 3 kat attığını söylüyor.

Kültür Mühendisliği| Peki Kültürel Savaşta Nasıl Bir Aksiyon Almalıyız?
Kültür Mühendisliği| Peki Kültürel Savaşta Nasıl Bir Aksiyon Almalıyız?

Kültür Mühendisliği| Peki Kültürel Savaşta Nasıl Bir Aksiyon Almalıyız?

Bugün dünyayı etkileyen ve bir şekilde ürün kategorinizle örtüşebilecek toplumsal bir mesele belirleyin.

Örneğin, Selpak burada bir toplumsal sıkıntı olan cinsiyet eşitsizliğini ele almış. Marka danışmanlarının tek yürek dediği tek bir madde var “Artık tüketicinin kalbine giremezseniz, yok olursunuz”. Büyük firmalar artık nasıl alanımda daha duygusal olarak tavlarıma oynuyor.

Eskisi gibi onlar bize muhtaç ya da;

+ Ürünümüzü kesin alırlar

–  Neden böyle düşünüyorsunuz?

+ Çünkü daha ucuzuz, daha çok reklam veriyoruz gibi diyalogların işlemediğini biliyorlar…

Sizi almaları için onlara sebep sunun, fakat bu hijyenik faktörleri bu meselelere alet etmeyin.

Daha ucuz, daha kaliteli, daha çok gibi unsurlar değiştirilebilir unsurlardır. Başkası daha ucuza verir, daha kaliteli yapar, yapmayın. Mundar etmeyin güzelim firmaları.

Selpak’ın cinsiyet eşitsizliğine karşı reklamı

Kültürel değerleri iyi analiz edip, “neden burası?” kelimesinin altını dolduralım.

Türkiye’nin kültürel hazinesi birçok ülkeden daha iyi. Elini kaldırsan han, hamam, saray, harabe, stadyum vb. gibi dokuların olması. Ancak pazarlayamıyoruz…

Biz şu an varlık içinde yokluk yaşıyoruz. Marka(firma demiyorum) yaratma/geliştirme alanlarında daha çok kişinin olması gerek ki, ülkemizi daha iyi temsil edebilelim..

Neden acaba? Bunun ile ilgili naçizane iki içerik üretmiştim.. Bu yazılarımda açıklamaya çalıştım.

Türkiye’de Neden Dünyaya Açılan Yüksek Katma Değerli Marka/Ürün Yok?

Türkiye’nin Dünyada Söz Sahibi Olması için Stratejisi Ne Olmalı?

Bunu sürdürülebilir kılın

Hayatta her şeyde olduğu gibi markalaşma ve duygu pazarlamasında süreklilik çok önemli.. Marka fikrinizin sizin ürününüzü bir zırh gibi sarması ve işlemesi gerek, ve tabii ki bununda sürdürebilir olması gerek..

Eğer sizler bu yazıyı sevdiyseniz ne mutlu bana. 1 yıl 6 aydır sizler için araştırıyor, okuyor, kendimizce yorumlayarak analiz ediyoruz.. Destekleriniz için şimdiden teşekkürler..

Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Mustafa Kemal Atatürk

İlginizi Çekebilir: Akıllı Kadınların Markalaşma Rehberi

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOĞADA MÜZİK

Doğanın Saklı Sırrı: Müzik

Anoreksiya Nervoza

Yeni Neslin Korkulu Rüyası: Anorexia Nervosa