Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bir elimizde çerez bir elimizde kumanda ve yüzümüzde şaşkınlık ifadesiyle televizyona bakıyoruz. Nasıl olurda mermi, camı delemiyor diye kendimize soruyoruz. Yıllar önce ben de kendime sormuştum. Geçen günlerde de hepimizin bildiği bir aksiyon filmini izlerken aynı şaşkınlıkla tekrardan bu soruyu sorunca, bu yazıyı yazmanın vaktinin çoktan geldiğini anladım. Gelin hep beraber kurşun geçirmez cam nedir? sorusuna cevap arayalım…

Kurşun Geçirmez Camın Mucidi Kimdir?

Kurşun geçirmez cam ilk olarak 1909 yılında Fransız kökenli bir kimyager olan Édouard Bénédictus tarafından ortaya atılmıştır ve kurşun geçirmez camın patenti de bu adama aittir. Édouard Bénédictus tarafından piyasaya sürülen camda selüloit kullanıldı. Peki selüloit nedir? selüloit, erken plastik anlamına gelmektedir. Çok değil, yaklaşık 25-30 sene sonra daha gelişmiş bir fikir ortaya atıldı. Selüloit malzemesi yerine, polivinil plastiklerini kullanma fikri ortaya atıldı. Bu fikrin sahibi ise Earl Fix’ti.

Kurşun Geçirmez Cam Nedir?

Kurşun geçirmez camların, kurşunun enerjisini absorbe ettiğinden dolayı kurşunu geçirmez. Gelin daha detaylı inceleyelim… Aslına bakacak olursak, kurşun geçirmez camlar, sadece cam malzemesinden oluşmaz. Bu camlarda en az cam kadar önem taşıyan bir malzeme daha vardır. Bu malzemenin türü değişmekle birlikte genel adı plastiktir. Kurşun geçirmez camı, bir CAD programı yardımıyla parçalarına ayırdımız takdirde göreceğimiz görüntü: cam ve plastiklerin katman katman şeklinde bir malzeme oluşturduğunu görebiliriz. Bu plastik katmanların camlarda kullanılmasının en önemli sebebi, camlara elastik bir özellik kazandırmasıdır. Sonuç olarak esneyen malzeme kırılmaz felsefesinden yola çıkarsak, konuyu daha iyi özümseyebiliriz. Plastik ve camdan oluşan malzemeyi elde ettikten sonra, son bir işlem olarak cama polikarbonat malzemesi de eklenir ve güvenilirlik onayından geçer.

Polikarbonat Nedir?

Polikarbonat, plastik gurubuna aittir. Daha da önemlisi bir termoplastiktir. Peki termoplastik nedir? Termoplastik, ısıya maruz kaldığında yumuşayan, soğuğa maruz kaldığında ise sertleşene bir malzemedir. Polikarbonatın, kurşun geçirmez camlarda sıklıkla kullanılan bir malzeme olmasının nedeni ise yüksek mukavemet değerleri ve bir camdan beklenilen özelliklerden biri olan şeffaf olmasıdır.

Kurşun Geçirmez Camların Çalışma Prensibi
Kurşun Geçirmez Camların Çalışma Prensibi

Kurşun Geçirmez Camların Çalışma Prensibi

Burada sizin hayal gücünüzden faydalanmak istiyorum. Merminin silahtan çıkış anını sonrasında ise kurşun geçirmez cama isabet ettiği anı, dış kısımdaki camı tuz buz ettiğini ama içeride katman katman olan plastik malzemeleri esnettiğini ama delemediğini düşünelim. Bunun sebebi ise mermini hızından dolayı belli bir enerjisi vardır, öncelikle dıştaki cama çarptığında biraz enerji kaybeder sonrasında ise iç katmanlardaki esneyebilen bir malzeme olan plasitklere çarpar ve burada da enerjisinin tamamını harcamasına rağmen bir sonuç elde edemez.

Kurşun Geçirmez Camlar Nasıl Üretilir?

Plastikler ve camlar belli bir düzene göre yerleştirilir. Tabiri caizse bir sandviç haline getirilir. Daha sonrasında ise ısıtılarak sıkıştırılır. Bu işlemler sayesinde eriyen plastikler cama yapışır ve yüksek dayanım elde edilir.  En son işlem olarak ise belli bir forma ulaşmış camı, otoklav adı verilen bir çeşit düdüklü tencerede, yüksek sıcaklıklarda-basınçlarda pişirilir ve kurşun geçirmez camlar hazır hale gelir.

Kurşun Geçirmez Camların Kullanım Alanları

Kurşun geçirmez camlar birçok sektörde kullanılmaktadır. Özellikle tehlikeye açık ve kendini güvende hissetmek isteyen kişilerin ve kurumların tercih ettiğini görmekteyiz. Kurşun geçirmez camların kullanım alanlarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

 • Stadyum ve arenalar
 • Bankalar
 • Polis merkezleri
 • Kişisel araçlar
 • Askeri araçlar
 • Devlet çalışanlarının araçları
 • Yaşam alanlarımız
Sonuç
Sonuç

Sonuç

Şimdiye kadar kurşun geçirmez camın mucidi, kurşun geçirmez camın ne olduğu, nasıl çalıştığı, nasıl üretildiği ve nerelerde kullanıldığını öğrendik. Sonuç itibariyle bu malzemeyi her ayrıntısıyla tanıdık. Artık, bu camlar nasıl kurşun geçirmiyor? Diye soran birisine, entelektüel bir edayla hava atabiliriz. 😊 Bilimin her geçen gün gelişmesiyle beraber, kurşun geçirmez camların da üretimi ve kullanımı kolaylaştı.

Geçmişten günümüze doğru baktığımız zaman, insanoğlunun hayatında sürekli tehdit unsurları vardı. Son zamanlarda bu tehditler arttı mı bilmiyorum ama bizlerin koruma içgüdüsünün arttığını rahatlıkla söyleyebilirim. Önümüzde iki seçenek var. Birincisi tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak. İkincisi ise koruma yollarını arttırmak. Muhtemelen ikinci seçenek bizlere daha mantıklı gelecektir. Bundan dolayı her geçen gün daha emniyetli ve güvende hissedebileceğimiz bir dünya inşa etmeye çalışıyoruz.

İlginizi Çekebilir: Tersine Mühendislik Nedir?

Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Kurşun Geçirmez Cam
 • 4 Nisan 2020

  Gayet açıklayici ve anlasilir olmus eline sağlık.

  Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.