içinde

Kurşun Geçirmez Cam

kırılmaz-cam

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Cephedesiniz, her yöndeki mermilerin hedefindesiniz ve alabileceğiniz her türlü yardıma ihtiyacınız var. Keskin nişancı mermisini atlatmaya yetecek kadar hızlı hareket edemezsiniz. Kendinizi korumanın tek bir yolu var: Vücudunuzun önüne, merminin enerjisini dağıtacak bir bariyer yerleştirmek. Bu kurşun geçirmez camın arkasındaki temel fikirdir. Kurşun geçirmez camın nasıl çalıştığına bir de benim penceremden bakalım.

Kurşun Geçirmez Cam Nedir| Kurşun geçirmez camın mucidi kimdir?

Modern kurşun geçirmez cam, lamine güvenlik camı üzerinde bir çeşitliliktir ve 1909’da fikriyle ilgili bir patent alan Fransız bir kimyacı olan Édouard Bénédictus (1878–1930) tarafından icat edilmiştir.

Orijinal versiyonunda selüloit (erken plastik) kullanmıştır. İki cam arasına sıkıştırılmış lamine camda polivinil plastikleri kullanma fikri ilk kez Pittsburgh Plate Glass Company’nin Earl Fix’i tarafından önerildi (1936).

Kurşun geçirmez cam nedir?

Kurşun geçirmez cam, çeşitli plastiklerin ara katmanları (plastik ara katmanlar, cama elastikiyet özelliği kazandırır) olan çok sayıda sert cam tabakasından oluşur. Bazen bir polikarbonat (sert bir plastik türü) tabakası ya da plastik bir film tabakası vardır. Aksi taktirde camın ya da plastik parçanın tehlikeli parçalarının bir merminin etkisiyle parçalanmasına neden olur. Bu sandviç katmanına laminat denir. Tek bir sıradan camdan on kat daha kalın olabilir ve genellikle çok ağırdır. Tabi ki kurşun geçirmez camlardaki önceliğimiz güvenlik olduğundan dolayı estetiği arka plana atarız. Can baldan tatlıdır sonuçta değil mi?

kurşun-nasıl-kurşun-geçirmez

Kurşun Geçirmez Cam Nedir| Kurşun geçirmez camlar nasıl çalışır?

Bir mermi kurşun geçirmez bir cama çarptığında enerjisi katmanların içinden yana doğru yayılır. Günlük hayattan örneklendirecek olursak, suya atılan taşın suda yarattığı enerjiden dolayı enerjinin suda yanlara doğru yayılması gibi somutlaştırabiliriz. Mermi o kadar yavaşlar ki artık delmek için yeterli enerjiye sahip olmaz. Cam paneller kırılsa da plastik tabakalar onları uçurmayı durdurur. Kurşun geçirmez camı enerji emici cam olarak düşünün. Bu şekilde nasıl çalıştığına dair daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz.

Kurşun Geçirmez Cam Nedir| Polikarbonat nedir?

Polikarbonat bir termoplastik (ısıtıldığında yumuşayan, soğutulduğunda ise tekrar sertleşen plastik grubudur) polimerdir. Polimerler, uzun zincirlerde tekrarlanan yapısal birimlerden oluşan büyük moleküllerdir. Hem doğal hem de sentetik polimerler vardır. Doğal polimerlerin örnekleri arasında ahşap, lastik, pamuk, yün, deri ve ipek bulunur. Sentetik örnekler arasında polikarbonat, pleksiglas (kolay işlenebilen hafif bir plastik) ve PVC bulunmaktadır. Polikarbonat, kurşun geçirmez camda çok yüksek mukavemete sahip olması ve optik olarak şeffaf olması bakımından ideal bir uygulamaya sahiptir.

Polikarbonat genellikle kurşun geçirmez camda yumuşak malzeme olarak kullanılır. Çünkü kırık cam parçalarını yerinde tutarken geriye doğru bükülebilir yani esneklik özelliği kazandırır. Polikarbonat akrilikten 30 kat daha güçlüdür. Bu da eşit kalınlıkta bir cam tabakasından 17 kat daha güçlü demektir. Kurşun geçirmez cam esas olarak çok katmanlı bir cam ve plastik sandviç diye adlandırabiliriz. Birçok düzenleme modeli mümkündür. Hayal gücümüzü biraz zorladığımızda kurşun geçirmez camı bol malzemeli kalın bir sandviçe benzetebiliriz.

Kurşun Geçirmez Cam Nedir| Kurşun geçirmez camlar nasıl üretilir?

Basit PVB bazlı kurşun geçirmez cam yapmak için ince PVB filmi kalın bir cam arasına sıkıştırılarak laminat (birçok tabakadan oluşan bir yapı) haline getirilir, ısıtılır ve sıkıştırılır. Böylece plastik erir ve cama yapışır. Çoğu zaman bu süreç tabakalar arasında havanın sıkışmasını önlemek için bir vakumda gerçekleşir. Bu da laminatın daha zayıf olmasını ve optik özelliklerini (geçmekte olan ışığı bozan) etkiler. Ünite daha sonra bir otoklavda (bir çeşit endüstriyel düdüklü tencere) çok daha yüksek bir sıcaklıkta (yaklaşık 150°C) ve basınçta (normal atmosfer basıncının 13-14 katına kadar çıkan basınçlarda) tamamen pişirilir. Isı ve basınç kömürü bile elmas yapabilirken kurşun geçirmez cama etkisine şaşırmamak gerekir değil mi?

kullanım-alanı

Kurşun Geçirmez Cam Nedir| Kurşun geçirmez camların kullanım alanları

STADYUM VE ARENALAR

Stadyumlar ve arenalar genellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerdir. Bu yerler genellikle, ödemelerin ve biletlerin etkili bir şekilde değiştirilebilmesi için özel olarak boyutlandırılmış pencerelere dayanmaktadır. Bu pencereler, çalışanların sıcak tutulması için ek bir yarar sağlarken, kutu ofisleri dışarıdayken de fayda sağlar. Birde tabi ateşli taraftar gruplarına sahibiz, buna karşı çıkabilecek herhangi bir kargaşada çalışanların can güvenliğinin sağlanması gerekir.  

FİNANSAL KURUMLAR

Bankalardaki güvenlik sorunlarının tarihi iyi bilinmektedir. Banka soygunu, bir zamanlar olduğu kadar kolay değil, gözetleme kameraları ve güvenlik görevlileri sayesinde oldukça azalmış durumda, ancak küçük bir  ihtimal olsa dahi, insan hayatını korumak için önlem almayı gerektiriyor. Artık müşterilerle etkileşime giren çalışanları korumak için bankalara ve kredi birliklerine kurşun geçirmez pencereler monte ediliyor. Bu da kötü niyetli insanlar için caydırıcı bir sebep olabiliyor.

POLİS MERKEZLERİ

Toplumun güvenliği için gece gündüz demeden çalışan polislerin de güvenliğinin düşünülmesi gerekir ve bir zorunluluk olmasına rağmen polis istasyonlarında kurşun geçirmez ürünler birçok şehirde nispeten yeni bir gelişme. Lobide kurşun geçirmez ürünler kullanıldığında, polis karakolları kamuya hizmet ederken ziyaretçileri, memurları ve idari çalışanları güvende tutabilirler. Emniyet yetkililerinin görev başında kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için bu gibi önlemler alınmaya geç de olsa başlandı.

Kurşun Geçirmez Cam Nedir| SONUÇ

Toparlayacak olursak, standart bir camın birçok testte kolaylıkla kırıldığı bilinmektedir ama cama uygulanan bazı işlemler ve yapısına eklenen malzemeler ile şeffaf bir zırh halini alır. Bu tür camların genel işlevi gelen mermiyi sektirmek değil de merminin enerjisini emerek mermiyi yavaşlatmaktır. Kurşun geçirmez camların diğer bir işlevi ise savunma pozisyonunda olan kişiye zaman kazandırma ve saldırı için imkan sağlamaktır. Kurşun geçirmez camların kullanım alanları gün geçtikçe artıyor, umarım kurşun geçirmez camları evimizde kullanmak zorunda kalacak kadar kötü bir dünya yaratmayız.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin Üretim Tekniği: Kompozit Malzemeler

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

fatih tür tarafından yazıldı

Merhaba ben Fatih, Sakarya Üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği öğrencisiyim. Malzeme bilimine, teknolojiye ve bilim dünyasına merakımı ve öğrenme açlığımı giderdiğim yazılarımda sizlerle buluşmak istedim. Umarım yazılarımı zevk ve merak eşliğinde okursunuz.

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coronavirüs

COVID-19’u 5 Soruda Bir de Bizden Dinleyin

1 Kapak

Tarihte Bugün 6 Ocak