Menü
içinde

Lastik Teknolojisi Değişebilir – Havasız Lastikler

Pek çok araç kullanıcısının asıl sorunu olmasa da ara ara karşılaştığı sorunlardan biri araç lastiklerinin kötü yol koşulları veya yolda bulunan yabancı nesnelerden dolayı hasar görmesi ve kullanılmaz hale gelmesi. Bu da büyük bir maliyete yol açıyor ve lastiklerin hurdaya çıkmasına neden oluyor. Ancak Michelin geliştirmiş olduğu havasız lastik teknolojisi sayesinde bu konunun önüne geçmeyi planlıyor.

Havasız Lastik Teknolojisi Nedir

Yeni bir lastik teknolojisi olan UPTİS sayesinde araçların lastiklerinin dış etkenlerden alacağı hasarın sıfıra yakın olması hedefleniyor. Bu da demek oluyor ki şimdikinden çok daha verimli bir teknoloji bizi bekliyor.

Zaten pek çok ulaşım aracının farklı lastikler kullanıyor olması ve hepsinin farklı boylara farklı genişliklere sahip olmasının nedenlerinden biri de tutuşu sağlamak ve aracın manevra kabiliyetini, dengesini korumaktır. Havasız lastikler bu konularda olumsuz bir etkide bulunmayacak olup sadece lastiğin yapısında gidilen bir değişiklik olarak piyasaya sürüleceklerdir.

2024’te Kullanılması Bekleniyor


Michelin yaptığı açıklamada bu teknolojinin şimdi duyurulmasına karşın 2024 yılında hayatımıza girmeye başlayacağını duyurdu. Gerçekten rüya gibi olan bu teknolojinin hayatımızda yer alması herkesi şaşkınlığa uğratabilirdi. Bu sebeple biraz gecikmeli olarak piyasaya sürülmesi iyi olmuş 🙂

UPTİS Ne Anlama Geliyor

Altın Teker isimli internet blogunda yazılan havasız lastik teknolojisi yazısına göre UPTİS “Unique Punctureproof Tire System” yani ” Benzersiz Darbeye Dayanıklı Lastik Sistemi” demektir. Lastiğin havasız olmasının en büyük katkısı patlayacak bir durumu olmamasıdır. İçerisinde hava bulunmadığı için lastik darbeleri emmekte ve çok rahat bir şekilde bu olumsuz koşulların üstesinden gelebilmektedir.

Geleceğin Asıl Teknolojisi

Araçların lastiklerinin değişeceğinden bahsediyor olsak da araçların yakın zamanda yaşayacağı en büyük değişiklik yakıt tüketiminde olacaktır. Artık fosil yakıt kullanan araçların ömrünün kalmadığını sebepleriyle açıklayan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sektörün Öncüleri Burada

Araç ve otomotiv teknoloji hakkında bilgiler barındıran bu yazı ise size sektörün içindekilerin neler yaptığı ve nasıl eğitimlerden geçtiği hakkında bilgi verebilir. Aynı zamanda üniversitede mühendislik bölümleri okumayı düşünen arkadaşlara çok yararı olacaktır. Çünkü teknik bölümlerin hepsi birbirine benzer noktalar bulundurmaktadır.

İlginizi Çekebilir(Yazım) : Elektrik ve benzin : Geleeceğin Teknolojisi ne olacak?

Tolga Kaan tarafından yazıldı

Bir cevap bırakın

Exit mobile version
Araç çubuğuna atla