Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

LSI Nedir?

Merhabalar, sizlere bu yazımda latent semantic indexing yani LSI’dan bahsedeceğim. Eğer sizde içerik üretiyorsanız bunu göz önüne almanız gerekmektedir. LSI, Türkçe anlamıyla Gizli Anlamsal İndeksleme demektir.

LSI Neden Gerekli?

İçeriklerinizi neden kime oluşturuyorsunuz? diye size bir soru sorsam herhalde öyle ya da böyle bir cevap alırım ancak bir şeyleri eksik yapıyor olabilirsiniz. İçeriklerinizi kullanıcılarınızın istediği şekilde şekillendirirseniz, 2 tarafta kazanacaktır, ve unutmayın karşı taraf yani kullanıcı eğer kazanırsa Google’da size kazandıracaktır. Bundan emin olun 🙂

LSI’ı Nasıl Yapabilirim? SEO’ya Etkisi Nedir? 8 Adımda LSI Kullanmak

Şimdi dedik ki bunu tamamen kullanıcı deneyimi için gereklidir, peki nasıl mı yapacağız?

LSI’ın SEO’ya Fayda Süreci

Siz içeriğinizi LSI‘lara göre düzenleyerek yaptın – Kullanıcı girdi ve içeriğe doydu, sitede gezindi – Google botları geldi baktı ki kullanıcılar uzun süre etkileşimli kalıyor o zaman ” bu sayfa iyiymiş” dedi ve üst sıralara aldı

Tabii bu çok sığ bir şekilde açıklanan bir açıklama. Google 200+ veriyi inceliyor ama ana fikir “kullanıcı dostu ol, marka fikrini geliştir”. Aşağıda 8 maddede açıkladım..

1) İnsanlar Bunları da Soruyor’a Bakarak

LSI'ın SEO'ya Etkisi
LSI’ın SEO’ya Etkisi

Burayı eminiz ki bir çok sorguda görüyor, kimi geliyor yararlanıyoruz, ama unutma ki daha önce dediğim gibi;

SEO dijital empati sanatıdır. LSI’ ise bunun pratik halinin bir parçası.

İbrahim Aydoğdu

Aslında Google biz içerik üreticilerine ücretsiz bir çok seçenek ve fırsat sunuyor ancak görebilen onu değerlendiriyor..

2) Arama Sonu Sonuçlarına Bakarak

 Bedava Veri : LSI
Bedava Veri : LSI

Buranın da amacı aynı tamamen kullanıcı odaklı olmak.. İçeriklerinizi kullanıcıya göre üretin derler. Aslında dedikleri LSI’ları göz önünde bulundurun demektir. Çünkü bu anahtar kelimeleri içeriğinizde geçirirseniz emin olun sizi Google üst sıralara çıkaracaktır.

3) Marka İle İlişkisi

Kafanızdaki bir soru var “Abi tamam anladık kullanıcı odaklı olalım, ama allasen marka ile ne alaka” diyorsunuz ancak şunu unutmayın ki bir müddet sonra artık ürünler + marka adınız birleşiyor. Örnek mi;

Ayhan Karaman, Site Destek ve ayhankaraman.com kurucusu ve sektör öncüsü. Nereden mi sektör öncüsü olduğunu biliyorum? Alttaki fotoğraf her şeyi açıklıyor..

Ayhan Karaman'ın SEO ile İlişkisi
Ayhan Karaman’ın SEO ile İlişkisi

Bir örnek daha ister misiniz?

SEO'da Ayhan Karaman Gücü
SEO’da Ayhan Karaman Gücü 🙂

Örneğin bu içerikte görüldüğü üzere “SEO“, “SEO Nedir?” gibi bir içerik oluşturacaksanız, seo nedir, seo uzmanı, seo iş ilanları, seo hizmeti, seo nasıl yapılır, sem nedir gibi 360° düşünerek kullanıcıyı tatmin etmeniz gerekecektir.

4) Otomatik Tamamlama Sonuçlarına Bakarak

Arama Yapılırken ki Önerilen Sorgular
Arama Yapılırken ki Önerilen Sorgular

Burada da amaç elbette ki Google’ın kullanıcı odaklı olma çabası. Ne kadar pazarın %90+ Google’a ait olursa olsun Google kullanıcıyı düşünmezse kullanıcılar hizmeti kullanmaktan ayrılacaktır.

Başka bir örnek ister misiniz?

Arama Sonuçlarında LSI Etkisi
Arama Sonuçlarında LSI Etkisi

5) Keyword Shitter Kullanarak

Eğer hala gizli anlamsal indekslenmiş anahtar kelimelerini bulmakta zorlanıyorsanız Keyword Shitter kullanmanızı önerebilirim.

6) Rank Math’ın LSI Tool Eklentisini Kullanarak

LSI Tool Rank Math SEO eklentisidir. Buradan daha hızlı bir şekilde LSI anahtar kelimelerinizi bulabilir, içeriklerinizi doğru geliştirebilirsiniz..

7) Rakip Analizi Yaparak

Rakiplerinizin ne yaptığını biliyor musunuz? Rakiplerinizin ne kullandığına bakarak kendinizi ona göre geliştirebilirsiniz. Unutmayın rakiplerinizi geçmeniz için onların ne kullandığını bilmeniz gerekecektir.

8) Google Neural Language Processing API Kullanarak

Abi ben mis gibi kodumu çalıştırır SEO’da akarım diyenlerdenseniz Google doğal işleme API’si ile sizlerde LSI yapabilirsiniz.

LSI Faydaları
LSI Faydaları

LSI Faydaları Nelerdir?

1) Site trafiğini artırır.

LSI’larla içeriklerinizi zenginleştirirseniz güçlü içeriklerinizle trafiğinizi geliştirebilir ve daha çok kişiye erişebilirsiniz.

2) Marka Değerinizi Artırırsınız

Yukarıda Ayhan Karaman‘ın fotoğrafından görüldüğü gibi sizler de sektörlerinizin aranan adamı olabilir, marka değerinizi artırabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

3) Google’da hızlı indeksleme sağlar.

İçeriği kaliteli yaptınız, LSI’larınızı kullandınız. Google bunları tabii ki de boş verip geçmeyecektir.. Emin olun daha hızlı indekslenir, daha hızlı arama sonuçlarına girersiniz..

Bu içeriğimizde sizlere LSI nedir, faydaları, nasıl yapılır onu anlatmaya çalıştım.. İyi okumalar.. İyi yıllar ayrıca 🙂

İlginizi Çekebilir: 6 Adımda Markalaşma Süreci

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Latent Semantic Indexing (LSI) Nedir? 8 Adımda LSI

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.