içinde

Lo-fi Hip Hop ve Müzik Listesi Vol 2

hiphop kız

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

   Günümüzde Hip Hop revaçta. Şahsen benim de çok sevdiğim bir tür. Ama şu anki piyasaya nedense ısınamıyorum. Anlarsınız ya sözler ve beatler (arkadaki müzik) hoşuma gitmiyor. Kendi müziğini yapmaya çalışan biri olarak da çok basit ve kalitesiz geliyor Trap dediğimiz olay. O yüzden bugün sizlere Hip Hopun ülkemizde pek bilinmeyen bir türü olan lo-fi Hip Hoptan bahsedeceğim. Önceki yazılarımdan bir tanesinde ders çalışırken müzik dinlemekten bahsetmiş ve yanında bir liste vermiştim. Bu yazımda da o konuya kısa bir dönüş yapacağız ve sonunda bir liste daha vereceğim. Umarım size bir şeyler katacağım da.

    Dinlediğimiz zaman Uzak Doğu’yu anımsatan lofi hip hop Japonya’da zaten çok dinlenen bir tür olmasına rağmen Çin gibi diğer Uzak Doğu ülkelerinde pek bilinmez. Zaten bu tür beat yapan çoğu beatmaker Japon’dur ya da mahlasları Japoncadır. Anime izlemem ve izlemeyi de sevmem ama yanılmıyorsam bazı animelerden sample alıp kullandıkları oluyor. Yani göründüğü üzre, içinde Japonya’yı çokça bulunduran bir tür. Ama türün tohumlarının atıldığı yer İngiltere. Daha Rap yokken, Rock yeni yeni yükselirken yumuşak enstrümental müzik tanımıyla çıkıyor lofi. Yumuşak seslerin yumuşak sözlerle birleşmesi. Aslında bir bakıma Indie’nin dedesi oluyor lofi. Zaman geçtikçe diğer türlerle beraber unutuluyor. Ta ki 2000’lere kadar. Hip Hop’un yükselmesi ve beraberinde oluşturduğu yan dallarla lofi de kendine bir yer buluyor. Hip Hop ilk çıktığında daha çok lirikalite önemliyken yani sözler ağır basarken zamanla beat yaptığımız uygulamaların da gelişmesi ve artmasıyla beatlerin güzelleşmesiyle biraz daha arkadaki müzik ağır basmaya başladı. Bununla beraber lofi beatler artmaya ve dinlenmeye başladı.

       Türün dokunduğu şeyler çok fazla ve değişiyor. Parçaya göre dersinizi çalışabilirsiniz, elinizde kahveyle dışarıyı izleyebilirsiniz ya da sevgilinizden ayrıldıysanız ağlayabilirsiniz. İnsanlar daha çok ders çalışırken ya da işte konsantre olacakları zaman kullanıyorlar bu müziği. İlla dinlemişsinizdir XXXTENTACION’un da kullandığı beatler lo-fi beatleridir.

  Youtube’da 24 saat bu müziklerin yayınlarını yapan kanallar var. Özellikle ders çalışanlar için. Ama siz o an ki ruh halinize göre istediğiniz yayına girip rahatlayabilirsiniz. Aşağıya birkaç link bırakacağım.

   Aslında daha çok şey anlatmak isterdim bu harika tür hakkında ama Hip Hop bakımından ne zaman çıktığı ya da nasıl yayıldığı hiçbir bilgi bulamıyorum. İsterseniz ilk lo-fi hakkında Wikipedia’dan bilgi alabilirsiniz.

Bu da Spotify’ın kendi listesi:

İlginizi Çekebilir : Ders Çalışırken Müzik Dinlemek ve Müzik Listesi Vol 1

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

hilmibey tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teknoloji

Çevrimiçi Ekosistem Nedir?

Bir Kolejin Edebiyat Dergisi & Eskişehir Anadolu Lisesi Çınaraltı Dergisi