içinde

LÖSEMİ DEĞİL İYİLİK BULAŞICIDIR!

Herkese tekrardan merhabalar bu yazımda sizlere LÖSEMİ’den bahsedeceğim. Peki LÖSEMİ nedir? Geçici midir? Belirtileri nelerdir? Tedavi süreci nasıl ilerliyor?

LÖSEMİ(KAN KANSERİ)


Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür.
Lösemiler, vücuttaki kan üretim sistemini (lenfatik sistem ve kemik iliği) etkileyen kanserlerdir. Lösemiler akut veya kronik olarak (mikroskoptaki görünüşlerine göre alt gruplara ayrılırlar) ve tümörün yayılım ve gelişim özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Genel olarak, akut lösemiler çocuklarda ortaya çıkarken, kronik lösemiler daha çok yetişkinlerde görülme eğilimindedirler. Kan kanserinin hücre tipine göre (myeloid, lenfoid gibi) ve hastalığın süresine göre (akut, kronik) çeşitleri vardır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Ele gelen büyük lenf nodu (Özellikle koltuk altı veya boyunda)
  • Nedeni bilinmeyen Ateş
  • Gece Terlemesi
  • Sık tekrarlayan Enfeksiyonlar
  • Devam eden halsizlik, yorgunluk
  • Ciltte kendiliğinden veya kolaylıkla meydana gelen kanama ve çürükler
  • Açıklanamayan ateş
  • Vücutta özellikle kemiklerde ve eklem yerlerinde ağrı

Çocuklarda lösemi hastalığının ilk belirtileri;
Kansızlık, İştahsızlık, Zayıflama, Burun ve Diş Eti Kanamaları, Tekrarlayan Yüksek Ateş, Bacak Kemik Ağrıları olarak gözlemleyebiliyoruz.

TEDAVİ?

Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir.
Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85’lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır. Tedavi Esasları ve İlk Tedavi Ccedil;ok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın 4-6 hafta içerisinde damardan ve ağızdan verilmesidir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir.
Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülmekte, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılmakta, halsizleşmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden bağışıklık sistemi yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır.
Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar. Bu da hastalığın (lösemi) bize geçmesin – bulaşmasın diye değil kendilerini dış etkenlere karşı koruma amaçlı yapılmaktadır.

PEKİ BİZ LÖSEMİ (KAN KANSERİ) HASTALARI İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Bildiğimiz gibi LÖSEMİ (KAN KANSERİ) hastalarının en çok da moral ve motivasyona ihtiyaçları vardır. Biz de onlar için LÖSEV’e gönüllü üye olup, gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz. LÖSEV’in tanıtımına yardımcı olabiliriz. Broşür dağıtabilir afiş asımında yardımda bulunabiliriz. Hastalara gönderilen yardım kolilerin hazırlanmasında yardımcı olabiliriz. Satış ve tanıtım stantlarında görev alabilirsiniz. UNUTMAYALIM Kİ, sağlığına kavuşan çocuklarımızın her biri sizin eserinizdir. Bunun dışında Kızılay’da kan bağışında bulunabiliriz.  Sağlıklı bireyler için, Erkeklerde; Bağış aralığı 90 günde birdir. Kadınlarda ise; 120 günde birdir. Ülke güvenli kan ihtiyacının karşılanabilmesi için düzenli kan bağışı gerekmektedir. Kök hücre bağışında bulunabiliriz. Yaşam boyu kendi kendini yenileme özelliğine sahip hücrelerdir. Bir dokuya nakledildiğinde o dokunun hücrelerine dönüşürler. Örneğin damar yolu ile hastaya verildiğinde kemik iliğine yerleşir ve kan hücrelerinin oluşumunu başlatırlar.

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yazan Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın En Etkileyici 20 Mimari Yapısı

Karanlığın Fotoğrafı Gerçekten Çekildi mi?