içinde

Makine Mühendisliği Tanımı

makine mühendisliği

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Nedir bu mühendislik?

Mühendisliğin genel tanımıdır: günlük ve iş hayatımızda karşılaştığımız problemlere çözümler üretip bu çözümleri en az maliyetle ve en iyi performansla ortaya koymak. Peki bu süreç nasıl işliyor, tüm bu süreçten önce mühendisler nasıl bir eğitim alıyor, kendini nasıl eğitip bu problemleri tespit edip en iyi çözüme karar veriyor? İlk problemimizi bu kabul edelim. Mühendislik tek başına çok geniş bir kavram olduğu için her geçen gün yeni uzmanlık alanlarını duymaktayız. Temel mühendislikler dediğimiz Makine, Kimya, Elektrik-Elektronik ve yapay zeka çalışmaları ile beraber çağımız adına Bilgisayar Mühendisliğini sayabiliriz. Yine bu sınıflandırmanın sebebi var olan bilgilere erişim süresini kısaltmak ve uzmanlık alanlarını daha rahat tanımlayabilmek.

Mühendislerin Çalışma Prensiplerini Oluşturan Kavramlar

Mühendisliğin Atalarından: Makine Mühendisliği

Biz insanlar hayatımız boyunca için bazen bir mızrağa bazen bir vidaya bazen de diğer insanlarla iletişim kurmaya ihtiyaç duyuyoruz. Tüm bu aletlerin belirlenen amaca hizmet etmesi için iyi bir tasarım ve üretim süreci olmalı. Aslında makine mühendisleri tam olarak tasarım ve üretim sürecini yönetmek için çalışıyorlar. Bir vidadan Dünya’nın yörüngesine gönderilen bir uyduya kadar doğru boyutlar, hedefe uygun malzeme seçimi ve bu malzeme ve  boyutlara uygun üretim tekniğinin seçimi makine mühendislerinin görev tanımında yer almaktadır. Eğer direkt üretim sürecinde olmak tercih edilmezse bu sürece destek olan idari birimlerde de görev alınabilir. Satın alım mühendisleri bu tanıma örnek verilebilir.

 

Peki Makine Mühendisliği Eğitimi?

Makine Mühendisliği en çok temel dersi bulunan bölümlerden biridir. Makine Mühendisliği, Statik ve Mukavemet, Dinamik, Akışkanlar Dinamiği, Termodinamik, Malzeme ve Üretim Süreçleri dersleri ile temellendirilir. Bu derslerin hepsi başlı başına bir başlık olarak incelenebilir. Tüm bu eğitimin sonunda ilgi alanlarına göre tasarım mühendisleri, üretimden, malzeme seçimden sorumlu mühendisler olarak çalışma hayatına başlanmaktadır ve günlük hayatımızın bir şekilde parçaları olan otomobiller, buzdolabı, uydular ve akla gelebilecek küçük ev aletlerinden savaş gemilerine kadar makineler üretilmektedir, en küçük vidalarından devasa gövde ve motorlarına kadar.

Tüm bu heyecan verici sürecin detaylarını takipte kalın 🙂

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neden Üret(e)miyoruz?

FULAR, SİYAH T-SHİRT, GÖZLÜK, PAPYON KISACA ‘MİMAR’