Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Marie Curie hayatı, bilginin gücünün her şeye yeteceğini ve her zaman keşfedilecek, bilinmeyen yollar olduğunu düşünen başarılı bir fizikçi ve kimyagerdir. Yaptığı araştırmalar sonucu birçok ödüle sahip olabilen Marie Curie, dünyada büyük etkiler yaratan keşifler yapmış ve adını bilim tarihine altın harflerle kazımıştır. Tarihe adı geçirilen kadın bilim insanlarındaki azınlığa karşın Curie, bilim dünyasına damga vuran araştırmaları ile insanlar tarafından en çok bilinen bilim insanlarından biri olmayı başarmıştır. Peki ya adını çoğu kişinin en az bir kez duyduğu Marie Curie hayatı, araştırmaları ve başarıları yeteri kadar bilinmekte midir?  Bu yazımda sizlere adı ve başarıları ile tüm dünya tarafından tanınması gereken Marie Curie hayatından ve araştırmalarından kısaca bahsedeceğim.

Marie Curie Hayatı

Çocukluk ve Gençlik Hayatı

 Asıl adı Marie Sklodowska Curie’dir. 1867 yılında Polonya’nın Varşova şehrinde dünyaya gelen Curie’nin babası da kendisi gibi bilim uğraşlarının içinde olan bir fizik ve matematik öğretmeni, annesi ise yurt müdüresiymiş. Çok küçük yaşta annesini kaybeden Curie’nin çocukluğu çeşitli zorluklarla geçmiştir.  Kadınların üniversiteye gitmelerinin yasak olduğu bir ülkede yaşamış, yaşadığı onca zorluğa rağmen bilim aşkından vazgeçmeyip hedeflerinin peşinden giderek kız kardeşlerinden biri ile birlikte para biriktirmeye başlamıştır. Kardeşleri ile birbirlerini destekledikleri uzun bir süreç sonunda Marie, ilk diplomasını fizik ikinci diplomasını ise matematik üzerine almayı başarmıştır.

Evliliği

Kendi gibi başarılı bir bilim insanı olan Pierre Curie ile evlenmiştir. Irene ve Eve adında iki kızları olmuştur. Hayatlarını bilim uğruna adayan bu çift, zor ve yetersiz laboratuvar koşulları ve zaman zaman radyoaktif elementler yüzünden yaşadıkları sağlık sorunlarına rağmen evlilikleri boyunca birlikte devamlı soruların peşinden giderek çözümler üretmeye çalışmış ve çok başarılı bilimsel keşifler yapmıştır. İki insanın bilim aşkıyla harmanlanan bu aşkın, Curie çiftinin yaptığı çığır açan bilimsel keşifler sayesinde, dünyanın kaderini etkilediğini söylemek mümkündür.

Marie Curie Kariyeri
Marie Curie Kariyeri

Kariyeri

Marie Curie hayatı adeta kariyeri üzerine kurulmuştur. Her gün labarotuvarda giydiği koyu renk kıyafet dışında hiçbir giysisi olmadığını söylemiştir ve düğününde bile gelinlik yerine koyu renkli bir elbise giydiği söylenmektedir. Bu küçük örnekten bile, Madam Curie’nin hayatındaki en önemli şeyin bilim uğruna çalışmak olduğunu anlamak mümkündür. Aynı zamanda öğretmenlik diploması da alan Curie, bilim üzerine sadece çalışmakla kalmamış, bilimi gençlere öğretmek için de çabalamıştır.

Radyoaktivite konusundaki araştırmaları yoğunlaştıkça Curie’nin laboratuvarları yetersiz kalıyordu. Marie Curie, bir radyoaktivite araştırma laboratuvarı kurmak için Pasteur Enstitüsü ile görüştü. Birinci Dünya Savaşı 1914 ‘te çıktığında Marie Curie araştırmasını askıya aldı ve savaşın ön safhalarındaki doktorlar için mobil X-ışını makineleri düzenledi. Savaştan sonra Radium Enstitüsü’ne para toplamak için çok çalıştı. Ancak 1920’de, muhtemelen radyoaktif maddelere maruz kalmasından dolayı sağlık sorunları yaşıyordu. 4 Temmuz 1934 ’te Marie Curie, aplastik anemiden öldü. Doktor, “Kemik iliği, uzun bir radyasyon birikimi sonucu yaralandığı için muhtemelen tepki veremedi” dedi. 

Öncelikle radyoaktif elementler olan toryum ve uranyumdan yayılan ışın üzerine araştırmalar yaparak, yeni bir radyoaktif element olan polonyumu sonrasında ise radyumu keşfetmişlerdir. Bu alandaki araştırmalarından dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü almış ve tarihte bu ödülü alan ilk kadın olmuştur. Bu çalışmalar süresince doktorasına devam etmiş ve Fransa’da bilim alanında doktorasını alan ilk kadın olmuştur.

Marie Curie ‘nin defterleri hala o kadar radyoaktiftir ki Paris’in ünlü kütüphanesi Bibliothèque Nationale’de saklanan çalışma defterlerinden radyasyon gelmeye devam ettiği açıklandı. Bu defterler hala kurşun ve radyoaktif korumalı gereçlerle incelene bilmektedir.

Eşinin ölümünden sonra öğretmenlik yapmaya başlamış ve  Sarbonne’daki ilk kadın profesör olmuştur. Daha önceden keşfetmiş olduğu radyum ve polonyum için 1911 yılında Nobel Kimya Ödülünü alarak, tarihteki iki Nobel Ödülüne sahip ilk kişi olmuştur. Günümüzde ise hala iki Nobel Ödülüne sahip olan tek kadın Marie Curie’dir. Ayrıca radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalar ve elde ettiği başarılardan dolayı radyoaktivitenin birimi “Curie” olarak bilinmektedir.

Madam Curie, bu ödüllerle ve başarılarla dolu hayatın içinde oldukça sarsıcı ve zor anlar yaşamış ve depresyona girdiği dönemler de olmuştur. Cinsiyetinden dolayı çeşitli saldırılara, haksızlıklara ve yanlış yansıtılan haberlerde adının geçtiği iftiralara da maruz kalmıştır. Fakat Curie, yaşadığı onca zorluğa rağmen asla vazgeçmemiş her zaman sorularının, bilim aşkının ve merağının peşinden giderek tüm dünyaya önemi yadsınamayacak miraslar bırakmıştır.

Marie Curie Layık Görüldüğü Ödüller
Marie Curie Layık Görüldüğü Ödüller

Layık Görüldüğü Ödüller

  • Nobel Fizik Ödülü (1903)
  • İngiliz Kraliyet Birliği’nden Davy Madalyası (1903)
  • Matteuci Madalyası (1904)
  • Elliot Cresson Madalyası (1909)
  • Nobel Kimya Ödülü (1911)
  • John Scoot Madalyası (1921)
  • Bilime katkılarından ötürü, Amerika’nın kadınları adına, başkan Warren Harding‘ten 1 gram radyum (1921)
  • Willard Gibbs Madalyası (1921)
  • Benjamin Franklin Madalyası (1921)

Ölümü

Marie Curie, 1934 yılında kan kanseri nedeniyle vefat etmiştir. Ölümü birçok söylentiye göre radyoaktif maddelerin zararlı etkilerine bağlanmıştır. Bu nedenle ona çeşitli kaynaklarda bilim fedaisi veya bilim uğruna ölen kadın denmektedir.

Marie Curie hayatı tüm insanlık tarafından bilinmesi gereken hikayeler, alınması gereken örnekler içerir. Onca zorluğa rağmen pes etmeden çalışmış, toplum algılarını yıkıp bilim dünyasında kadın olarak onlarca ilke imza atmış olan Curie; özellikle azmin ve çalışkanlığın en güzel örneklerinden biridir. Marie Curie, hayatı boyuncabilginin ve bilimin sonsuz gücüne inanarak her zaman yeni bilgiler peşinde koşmuş ve tüm herkesi buna teşvik etmeye çalışmıştır. Bilim dünyasına bıraktığı bu sayısız mirasların farkında olmak, onları örnek alarak insanlığa ve bilime katkılarda bulunmak ise bizlere düşmektedir.

Bu içeriğimde sizlere, benim de idolüm olan ve fikrimce çok daha fazla kişi tarafından bilinmeyi hak eden Marie Curie hayatını kısaca anlattım. Umarım beğenirsiniz…

İlginizi Çekebilir: 5 Maddede Liderlik Türleri

Sude Ercan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bir Bilim Fedaisi: Marie Curie Hayatı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.