Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Instagram reklamlarının Facebook’tan beş kat daha fazla etkileşime neden olduğunu biliyor musunuz? Markanız sosyal medyayı kullanıyor mu? Hangi sosyal medya mecralarında varsınız? Bu sosyal medya mecralarını ne kadar stratejik kullanıyorsunuz?

İnstagram Pazarlama Rehberi sizlere kapsamlı bir içerik oluşturduk.

Markanız çevrimiçi ekosistem içinde bir yer edinebildi mi? Bu yazımda sizlere markanızın Instagram sosyal medya mecrasında nasıl var olacağını ve markanızın Instagram’ı e-ticaret için nasıl kullanacağını anlatacağım. Sırayla ipuçlarımıza geçelim;

Instagram Pazarlama Rehberi| Instagram Biyografisi ve Hesap Optimizasyonu

Markanız için Instagram’da işimize, biyografimizi (profil açıklaması) alışveriş ve SEO için optimize ederek başlıyoruz. Hadi hemen birkaç basit soru ile biyografimizi oluşturalım;

 • Biyografiniz potansiyel müşterilerinize markanızın hangi sorunları çözdüğünü anlatıyor mu?
 • Harekete geçirici mesaj ve bağlantı eklediniz mi?
 • Ana anahtar kelimeniz ve pazarlama hashtag’iniz (etiketiniz) açıklamanızda yer alıyor mu?
 • Biyografinizi endüstri ve pazar değişikliklerini, eğilimlerini yansıtacak şekilde güncelliyor musunuz?
 • E-ticaret sitenizin linki paylaşıldı mı?
 • Çevrimdışı mağazanız varsa adresini eklediniz mi?

Bio kısmına sadece bu soruların cevaplarını eklememiz yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda hesap içeriğiniz ve hikayeniz de markanızla uyumlu olmalıdır. Hesabınızın görünümü potansiyel müşterilerinize ulaşmada önem arz eder. Hesabınız güvenilir bir izlenim vermiyorsa veya estetik olarak sattığınız ürünle veya sunduğunuz hizmetle eşleşmiyorsa potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz.

Instagram pazarlama rehberi
Instagram pazarlama rehberi

Instagram Pazarlama Rehberi| Organik İçerik Stratejisi Üretmek

Organik içeriğiniz genel marka stratejinizin önemli bir parçasıdır. Ayrıca markanız ile takipçileriniz arasında bir bağ kurmanızın anahtarıdır. Takipçilerinizi arttırmayı ve markanızla etkileşime geçmelerini sağlar.

Instagram içerik stratejinizi oluştururken; ürün görsellerinizden, kitlenize hitap eden, duygularıyla konuşan alıntılardan, mutlu alışveriş yapan müşterilerin geri dönüşlerinden yararlanabilirsiniz. Takipçilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi içeriğinizle etkileşime geçiren Instagram fotoğrafları, videolar ve hikayeler gibi yaygın türlerden de yararlanabilirsiniz.

Şimdi marka hesabımız için bir Instagram estetiği oluşturalım;

 • Her şeyden önce tutarlı olalım,
 • Renk düzeni oluşturalım,
 • Aydınlatma odağını tutarlı tutalım,
 • İçeriklerimizin zamanlamasını ayarlayalım,
 • İçerik boyutlarına ve piksellere dikkat edelim,
 • Markamızın hikaye vurgularına dikkat edelim,
 • Orjinallikten ödün vermeyelim.

Bu arada Instagram’da en çok başarılı olan fotoğraf ve video türlerinin şu sıralar; yaşam tarzını yansıtan ürün fotoğrafları, ürünlerimizin nasıl yapıldığını gösterecek fotoğraf ve videolar yani markamızın arka perdesi, paylaşılan müşteri içeriği ve video yayınları olduğunu unutmayalım.

Markamızın DM’ler, yorumlar ve gelen her türlü tepkiye mutlaka cevap verip, ilgilenmesi gerektiğini de unutmuyoruz. Takipçilerimiz ile etkileşim kurmak, yalnızca potansiyel müşterilerle doğrudan konuşabilmenin ve markanızın ‘insan’ tarafını gösterebilmenin bir yolu değil, aynı zamanda mağazanıza gitmeden önce ürünlerinizi satın almayla ilgili olabilecek rezervasyonları veya soruları hızlıca yanıtlamanıza yardımcı olur.

İçerik stratejimizin kitlemize uygun olması ve dolayısıyla daha fazla etkileşim alabilmemiz için;

 • Rakiplerimizin Instagram hesaplarını kontrol etmeli ve benzer pazarların ilgisini neyin çektiğini görmemiz gerekir.
 • Etkileşim açısından hangi içeriğin kazandığını görmek ve bu stratejileri genişletmek için Instagram analizlerini kullanmamız faydalı olacaktır.

INSTAGRAM PAZARLAMA (1)

Instagram Pazarlama Rehberi| Instagram Ürün Fotoğrafçılığı ve Video Kullanımı

 Instagram söz konusu ise, ister gönderimiz için isterse reklamımız için içerik hazırlıyor olalım, görselin önemini atlamamız gerekiyor. Bazı görsel ipuçlarımız;

 • Instagram ürün fotoğrafınızın ve videolarınızın bir hikayeyi anlatmasına olanak sağlayın. İçeriğinizle uyumlu olmalı ve markanızın sesini pazara duyurabilmeli. Etiketler eklemelisiniz. Eklediğiniz etiketlerin, görseliniz ve videonuz ile alakalı olmasına dikkat edin.
 • Potansiyel müşterileriniz Instagram ürün fotoğrafınızı tıklayıp mağazanıza gittiklerinde ya da e-ticaret sitenize geçiş yaptıklarında fotoğraftaki ürünün estetiği ile aynı mı? Tutarlılık, açıklamalarınız ve başlıklarınızdaki his, arka planlar, ürün düzeni ve tonlar açısından hayati önem taşımaktadır.

Instagram Pazarlama Rehberi| Marka Takipçileriniz İle Doğru Şekilde Büyümek

Kaç takipçiniz olduğu değil, bu takipçilerin kalitesi önemlidir. Hedef müşteri demografinize girmeyen 100.000 katılımsız takipçidense, 1000 yüksek katılımlı takipçiye sahip olmak daha iyidir. Çünkü, katılım anahtardır ve içerik pazarlaması; zaman, çaba ve para gerektirir. Bu nedenle markanızla alışveriş yapma olasılığı daha yüksek olan müşterilere ve potansiyel müşterilere ulaştığınızdan emin olmak istersiniz. Organik büyümeniz için ipuçlarımız;

 • Markanız olarak hedef kitleniz ile ilgi çekici etkileşime geçin. Instagram’ın bir sosyal medya platformu olduğunu unutmuyoruz. Bu nedenle markanız içerikte ‘’insan’’ olmalı ve katılım sağlamalıdır. İçerikleri yorumlayıp, beğenmek, paylaşmak daha fazla potansiyel müşteri ve takipçi bulmamıza yardımcı olur.
 • Rekabetiniz olmayan aynı niş içinde pazarlanan bir marka ile işbirliği yapabilirsiniz. Sektörünüz ile ilgili kişi ve kuruluşları da takip etmeyi unutmayın.
 • En aktif takipçilerinizi saptayın ve onlarla iletişime geçin.
 • Kullandığınız hashtag’lerde stratejik davranın. Hashtag’leri (etiketleri) popüler oldukları için değil, içeriğimizle veya ürünümüzle/hizmetimizle alakalı olduğu için kullanalım. Aksi takdirde hesabınız spam olarak algılanabilir.
 • Instagram hesabınızın takip edilmesi için web sitenizde hesabınızı takip edenlere özel indirimler uygulayabilir, çekilişler ve sürpriz hediyeler ile takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Aynı şekilde çevrimdışı mağazanızda da Instagram hesabınızı takip edenlere özel indirim uygulamaları veya hediyeler verilebilir.

Instagram Pazarlama Rehberi| Markanız İçin Doğru Instagram Reklam Türünü Seçme

Markanız için başarılı bir Instagram pazarlama akışı oluşturduğunuzdan emin olmanın ilk adımı, doğru reklam türlerini kullandığımızdan emin olmaktır. Bazı Instagram reklam türleri;

 • Hikaye Reklamları
 • Fotoğraf ve Video Haber Akışı Reklamları
 • Alışveriş Reklamları
 • Anında Deneyim (IX) Reklamları
 • Koleksiyon Reklamları
 • IGTV Reklamları

Pazarlama stratejimize en uygun Instagram reklam türü nasıl seçilir?

 1. İlk olarak, genel pazarlama satış dönüşüm huninizi entegre etmek ve beslemek için reklamlarınıza nasıl ihtiyacınız olduğunu görmek için Instagram pazarlama hedeflerinizi değerlendirin.
 2. Bu hedef için en uygun reklam türüyle başlayın ve tam metninizi uygulamadan önce hedeflemenizi ve reklamlarınızı test edin.
 3. Bütçeleriniz ve içerik türleriniz arttıkça ve hedefleriniz birer birer değiştikçe yeni reklam türleri ekleyin. Tüm içerik türleri tüm markalar için çalışmayacaktır; ürünlerinize, markanıza ve hedefli alışveriş yapanlara uygun türleri test ettiğinizden ve kullandığınızdan emin olun.
 4. Dönüşüm sağlayan güçlü bir Instagram pazarlama stratejisi oluşturana kadar reklamlarınızı sürekli olarak izleyin, optimize edin ve düzenleyin.

Instagram Reklamlarınızı Oluşturun ve Optimize Edin 

Bir araştırmaya göre, Instagram kullanıcılarının %72’si satın alma kararlarını Instagram’da gördükleri içeriğe dayandırıyor. Bu, Instagram reklamlarının çevrimiçi mağazalar için ne kadar güçlü olabileceğini kanıtlamakta. İşin püf noktası, reklamlarınızı başarılı olmak için oluşturduğunuzdan ve optimize ettiğinizden emin olmaktır.

Satışları artırmak için reklamlarınızı oluşturma ve optimize etmenin yolları;

 • Unutmayın, Instagram sosyal bir platformdur. Reklamlarınız insanlara yönelik olmalı ve kullanıcıların haber beslemelerinde dikkatini çekmek için samimi ve otantik bir duyguya sahip olmalıdır.
 • Daha küçük kitleler oluşturmak, daha kişiselleştirilmiş mesajlaşma anlamına gelir. Daha kişiselleştirilmiş mesajlaşma, daha fazla tıklama şansı anlamına gelir. Daha fazla tıklama, daha fazla dönüşüm fırsatı anlamına gelir.
 •  Kazanan bir kampanyanız olana kadar ilk önce tüm reklamlarınızı test edin.

Segmentasyonu Sonraki Düzeye Taşı

Facebook’un kitle öngörüleri ve özel kitlelerinin gücünden yararlanarak, özellikle Instagram için niş kampanyalar oluşturabilirsiniz. En azından şunları dahil etmelisiniz:

 • Daha önce markanıza aşina olan veya daha önce çevrimiçi mağazanızı ziyaret eden Instagram kitlelerini yeniden pazarlayan reklamları yeniden hedefleme,
 • Ne kadar çok segmentasyona sahip olursanız, potansiyel müşterinizin ihtiyaçları ile o kadar fazla konuşabilir ve böylece sattığınız ürünü satın alma şansınızı artırabilirsiniz.

Influencer Pazarlama ile Daha Fazla Etkileşim

Tüm kanallarda Influencer Pazarlama oldukça başarılı olabilir, ancak çok benzersiz bir şey sunan Instagram özellikle mikro- influencer’lara odaklanır. Bu kişiler, markanızı tanıtabilecek 100.000’e kadar takipçisi olan kişilerdir.

Aslında, bir adım daha ileri gidelim ve 5.000’den az takipçisi olan mikro-influencer’lar kullanmanızı ve hatta çok mikro olmasını tavsiye edebilirim. Önemli olan, onların katılımını incelemektir. Yapılan bir çalışmada mikro-influencer (1000 takipçi) ile makro-influencer (100.000+ takipçi)’dan % 85 daha fazla etkileşim oluşturduğunu saptamıştır.

Kısacası, takipçi sayısı ne kadar yüksek olursa, etkileşim oranları da o kadar düşük oluyor. Genelde daha düşük maliyetli olduklarını, niş takipçileri tarafından daha güvenilir olduklarını ve çok segmentli pazarlara girmenize izin verdiklerini de eklersek, dönüşüm ve erişimin daha yüksek olma durumu kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu nedenle, yüz binlerce takipçisi olan büyük bir Influencer yerine, çok iyi hedeflenmiş birkaç mikro-influencer kullanmak idealdir.

Pazarlama Başarısını Artırmak için Instagram’ı İçerik Pazarlama Stratejileriyle Birleştirin

Son olarak, en önemlisi, içerik pazarlaması hakkında konuşalım. Herhangi bir içerik platformunda gerçekten başarılı olmak için, ürünlerinizi değil, markanızın kendisini de vurgulamak için içerik pazarlama stratejilerini kullanmanız gerekir. Instagram bir istisna değildir. Düşüncelerinizi Instagram reklamından içerik pazarlama stratejisine döndürmek, yalnızca başka bir çevrimiçi satıcı olmamanız için kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olacak ve potansiyel müşterilerin yayınlarını ‘şimdi beni satın alın’ diyen ürün çekimleriyle dolduracak.

İçerik pazarlama stratejilerini Instagram pazarlama ile birleştirmenin yollarından sadece birkaçı;

Instagram Öğeleriyle Eğlenceli Olun

Yazılarınızdaki ve hikayelerinizdeki coğrafi filtreler, çıkartmalar, çizimler ve metin yer paylaşımlarını denemekten korkmayın. Ayrıca, içeriğiniz her zaman ürünlerinizle ilgili olmak zorunda değildir. Bazı ilginç, yüksek değerli, eğlenceli içerikler de paylaşabilirsiniz.

Altyazılarınıza Çaba Katın

Altyazılarınızı yalnızca hashtag’lerden fazlası için kullanın; Bir hikaye anlatmak gibi. Açıkçası, kısa öz altyazılar için bir zaman ve yer var, ancak hikayelere de ihtiyaç duyulan zamanlar var.

Temalar ile Kalıpların Dışında Düşünün

Tüm Instagram içeriğiniz ve reklamlarınız için aynı yorgun beyaz arka planı veya ürünlerinizde düz bir yer paylaşımı kullanıyorsanız, platformu tam potansiyeliyle kullanmıyorsunuzdur. Ayrıca, tıklama, takipçi ve satış maliyetleriniz de yüksektir. Kalıpların dışında düşünmek istiyorsunuz ve içerik pazarlamasında olduğu gibi, altyazı ve çıkartmalarla veya yayınlarınızın genel temasında olsun, kitlenize kendi dillerinde hitap ettiğinizden emin olmak istiyorsunuz. Instagram pazarlama işlemlerinizi bir adım öne çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı temalar;

 • Ekiple tanışın yayınları veya sahne arkası hikayeleri ve videoları yayınlayın,
 • Öne çıkanları inceleyin,
 • Influencer’lara veya marka elçilerine hesap erişimi verdiğiniz ve birkaç gün boyunca hesabınızı yönetmelerine izin verdiğiniz tasfiye işlemleri yapın,
 • Markanızı gerçek hayattaki ortamlarda gösteren yaşam tarzı ürün fotoğrafları çekin,
 • Yarışmalar ve / veya kısa sınavlar ve anketler uygulayın,
 • Hedef kitlenizin eğlenceli bulacağı eğlenceli içerik konuları bulun vb.

Instagram Pazarlama Rehberi| SONUÇ

Markanız için kullanacağınız sosyal medya mecrasının özelliklerine hakim olmanız gerekir. Bu yazıda sizlere Instagram  pazarlamasında kullanabileceğimiz stratejilerden ve Instagram algoritmasının nasıl çalıştığından bahsettim. Markanızın Instagram’da başarıyı yakalayabilmesi için özgün içeriklere ihtiyacı olduğu kadar sürekli ve düzenli paylaşımlara da ihtiyacı vardır. Sürdürülebilirlik üzerine kurulu Instagram kullanımı ve stratejilerimiz ile satışlarımızı arttırıp, potansiyel müşterilere, doğru reklam hedeflemeleri ile ulaşacağımızdan eminim. Herkese şimdiden kolay gelsin.

İlginizi Çekebilir: Her Anlamda Gelişim için 15 İnstagram Kanalı

https://pazarlamaguncesi.home.blog/
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Markanız İçin Instagram Pazarlama Rehberi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.