Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Marsilya, Fransa’nın güneydoğu bölgesinde bulunan bir şehirdir. Fransa’nın başkenti Paris’ten sonra en büyük ikinci Fransız şehri konumundadır. Her sene dünyanın çeşitli ülkelerinden milyonlarca turistin ziyaret ettiği Marsilya şehri, özellikle doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

Konuşulan Dil ve Nüfus
Konuşulan Dil ve Nüfus

Konuşulan Dil ve Nüfus

Marsilya’nın nüfusu yapılan son sayımlara göre 850.000 kişidir.  Bu nüfusun Fransızlardan sonra tamamına yakınını Kuzey Afrika kökenli olan göçmenlerden oluşmaktadır. Bu multi kültürel yapısıyla kozmopolit bir şehir görünümü sergiler. Marsilya’nın bu yapısı nedeniyle bu şehirde Fransızcanın hemen her aksanı konuşulmaktadır.

Para Birimi

Fransa ve Avrupa Birliği ülkeleri Euro para birimi kullanırlar. Fransa Euro’ya geçmeden evvel Frank adı verilen para birimini kullanmaktaydı. 2002’de Euro’ya geçişin ardından Fransa’da kullanılan Franklar da birer birer kaybolmuş ve günümüzde yürürlükteki tek para birimi Euro olarak devam etmektedir.

Hava Durumu
Hava Durumu

Hava Durumu

Fransa’nın belki de en güzel bölgelerinden birinde bulunan Marsilya’da genellikle Fransa’nın genel iklim ve hava özelliklerinin dışında bir durum söz konusudur. Diğer bölgelere nazaran Marsilya’da daha çok Akdeniz iklimi hakimdir. Marsilya’da kış zamanlarında dahi sıcaklık ortalamaları 6-7 derece civarında seyretmektedir. Yağış biçimi genelde sağanak yağmur olan bu bölgede en çok yağış daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsiminde görülmektedir.

Ulaşım
Ulaşım

Ulaşım

Türkiye’den Marsilya’ya gitmek isteyen seyahat severler için en çok tercih edilen yöntem elbette hava yoludur. Türk Hava Yolları ve Pegasus Airlines’ın direkt uçuşlarının bulunduğu Marsilya, yaklaşık olarak 3 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından ulaşabileceğiniz bir mesafede yer alıyor. Marsilya’da bulunan havalimanın uluslararası adı Marseille Provence Airport’tur. Marsilya havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda otobüsleri tercih edebilirsiniz. Biletleri kalkış noktalarından alabileceğiniz bu otobüsler, sizi şehir merkezine kadar yaklaşık 30 dakikada ulaştıracaklardır. Şehir merkezine ulaştığınızda ise St. Charles Metro istasyonundaki trenleri veya yine aynı noktada yer alan metro bağlantılarını kullanarak konaklayacağınız yere veya ziyaret edeceğiniz mekanlara kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marsilya şehir merkezi o kadar da büyük olmadığı için, yürüyerek de gezebilirsiniz.

Marsilya'ya Ne Zaman Gidilmeli
Marsilya’ya Ne Zaman Gidilmeli

Marsilya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Fransa’nın en büyük ikinci şehri ve bir Akdeniz şehri olan Marsilya, yılın büyük bir kısmını güneşli geçiren şehirlerden bir tanesidir. Bundan dolayı şehir her zaman ziyaret edilebilir. Eğer turistik gezinin yanı sıra bir de deniz turizmi yapmayı düşünüyorsanız ve seyahatinizin bir tatile dönüşmesini istiyorsanız yaz aylarında gitmenizi iyi olacaktır.

Kış

Marsilya’da kış mevsiminde hava yağışlı ve kuru olsa da aslında ılık ve güneşli olduğunu da söylemek mümkündür. Bu nedenle bu şehir soğuktan hoşlanmayanlar için idealdir. Marsilya’nın en soğuk ayı ise Ocak ayıdır. Ocak ayında yıllık ortalama hava sıcaklığı 9 derece civarında seyretmektedir.

 İlkbahar – Yaz

Yaz ve ilkbahar ayları Marsilya’nın belki de en güzel dönemi olarak nitelendirilebilir. Tam bir Akdeniz ikliminin görülmesi sebebiyle Marsilya’da yaz mevsimi sıcak ve hatta kurak geçmektedir. Şehrin en sıcak olduğu Temmuz ayında ortalama hava sıcaklığı 30 derece civarında seyretmektedir. Yaz aylarında şehrin kurak olduğunu da söylemek mümkündür. Aslında ilkbahar ayları da yaz ayları ile benzerlik göstermektedir.  Marsilya’da ilkbahar aylarında ortalama hava sıcaklığı 20 derecedir.

Sonbahar

Marsilya’da sonbahar mevsimi şehrin en yağışlı dönemidir. Şehirde ortalama hava sıcaklığı 19 derece civarındadır. Sonbahar mevsimi Marsilya için her ne kadar sıcaklık açısından oldukça güzel bir dönem olsa da bu aylarda şehirde yağmura yakalanma ihtimali de mevcuttur.

Marsilya'da Nereleri Gezmek Lazım
Marsilya’da Nereleri Gezmek Lazım

Marsilya’da Nereleri Gezmek Lazım?

  • Viex Port
  • Notre – Dame de la Garde
  • Course Julien
  • Le panier
  • MuCem
  • Velodrome Sendromu
  • Long Champ Sarayı

Fransa’nın Paris’ten sonra en büyük ikinci şehri konumunda bulunan Marsilya, turistler tarafından her zaman doğal güzelliğini ve eşsiz havasını korumuş bir şehir olarak tanımlanır. Aynı zamanda burası tarihi ve günümüz yapılarının muhteşem bir uyum ile iç içe olduğu bir şehirdir. Şehir eşsiz güzellikteki, Fransa ve Akdeniz’in en büyüğü olan limanıyla da fazlasıyla öne çıkmaktadır. Bundan dolayı milattan önce 6. yüzyılda Foçalı denizciler tarafından kurulan Marsilya’da gezilecek yerler oldukça fazla sayıdadır. Zaten Marsilya gezisi için şehre ilk adımınızı attığınızda buraya âşık olmama ihtimaliniz yoktur. Şehir sanki özene bezene yapılmış bir tablo gibidir.

Her bir köşesinde ayrı bir güzelliğin bulunan Marsilya, gezilecek görülecek yerler bakımından muhteşem bir şehirdir. Marsilya’yı gezerken yanınızda bir defter ve bir fotoğraf makinesi bulundurmanızı önerebiliriz. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler,bu şehirde inanılmaz güzel kareler yakalayabilirler.

Şehre ilk defa gittiğinizde etkileyici yapısına hayran kalabilir ve nasıl bir şehri nasıl gezeceğinizi unutabilirsiniz. Bundan dolayı şehre ilk geldiğinizde çeşitli turistik noktalardan ve turist bürolarından Marsilya gezi rehberi satın almanız iyi olacaktır. Marsilya gezi rehberi, şehirde gezerken size yardımcı olacak bir ve şehirde gezilecek noktaları gösteren bir kitapçıktır. Şehri yaklaşık 2 günde güzel bir şekilde gezebilirsiniz. Ancak Marsilya’da gezilecek yerler bu süre zarfında bitmiş olsa da şehirde biraz daha kalıp, tamamen tatil gibi burada vakit geçirmeniz ve şehrin eşsiz dokusunu hissetmeniz iyi olacaktır.

Vieux Port

Marsilya’ya gittiğinizde ilk olarak kesinlikle Vieux Port’u ziyaret etmelisiniz. Vieux Port, Fransızca “Eski Liman” anlamına gelmektedir. Bu liman şehrin hem eski hem de çok popüler ve elit bir limanıdır. Üstelik burası Marsilyalıların buluşma noktası olarak kullandıkları yerdir. Limanın bulunduğu yerde tavanda oldukça büyük bir ayna bulunmaktadır. Burası şehre ilk defa gelenlerin saatlerce başlarını havaya dikip fotoğraf çektikleri yerdir.  Liman bunun dışında ihtişamlı ve antik yapısıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Notre – Dame de la Garde

Marsilya’da gezilecek yerler listesinde mutlaka Notre Dame Bazilikası, diğer adıyla Notre – Dame de la Garde yer almalıdır. Burası Marsilya şehrinin en yüksek yerlerinden biridir. Şehrin neredeyse her yerinden görülen ve aynı zamanda şehri muhteşem bir şekilde kuşbakışı olarak izlemeye olanak sağlayan Notre Dame Bazilikası 1864’te yapılmış ve Neo – Bizans mimarisinin oldukça önemli bir örneğidir. Burası şehirde gezebileceğiniz en ilgi çekici yerlerden bir tanesidir. Bu nedenle kiliseye çıktığınızda eşsiz Marsilya manzarasının fotoğrafını çekmeyi unutmamalısınız.  

Notre – Dame de la Garde’ın adresi; Rue Fort du Sanctuaire, 13281 Marseille. Burayı 07.00ila 18.15 arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca burayı ziyaret etmek ücretsizdir.

Cours Julien

Marsilya’da gezilecek yerler arasında bulunan Cours Julien oldukça ilginç bir yerdir. Buranın grafitiler ile dolu bir açık hava müzesi olduğunu söyleyebiliriz. Aslında burası tamamen turistik bir noktadır. Ancak şehrin bu noktası grafiti sanatı ile oldukça eşsiz bir yere dönüşmüştür. Bu grafitileri görmek için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.  Ayrıca Cours Julien’de pek çok plakçı, kitapçı, organik yiyecek dükkânı ve antikacı bulunması sayesinde burası daha çok turistin ilgisini çekmektedir. Buraya Vieux Port istasyonundan metroya binip, Notre – Dame du Mont durağında inerek ulaşabilirsiniz. Tam adresi: Notre-Dame-du-Mont, 13006 Marseille.

Le Panier

Marsilya’nın en eski mahallesi olarak bilinen Le Panier muhteşem tarihi ile göz dolduran bir bölgedir. Mahallede pek çok etnik köken bir arada yaşamaktadır. Buraya girdiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şey II. Dünya Savaşı zamanında oldukça acı bir dönem yaşamış olan dar sokakları, tarihi ve kendine has binaları olacaktır.

MuCem

Şehirdeki en güzel müzelerden bir tanesi de MuCem’dir. Akdeniz’in eşsiz güzelliklerini tarihi olarak anlatan bu müzede hem şehri hem de bölgeyi çok daha güzelve ayrıntılı bir şekilde tanıma imkânı bulabilirsiniz. Müzenin tam adresi; 7 Prom. Robert Laffont, 13002 Marseille. Müze Salı günleri hariç diğer günler 11.00 ila 19.00 arası ziyarete açıktır.  Ayrıca Cuma günleri de 22.00’ye kadar açık kalmaktadır. Müzenin giriş ücreti ise 9,5 Euro’dur.

Vélodrome Stadyumu

Orijinal ismi Stade Vélodrome olan ve Olympique de Marseille takımının maçlarının oynandığı bu stat da görülmeye değer bir yerdir. Fransa’nın en büyük kapasiteli stadyumu olan Velodrome, iki kez de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştır. Statta maça gitmenin yanı sıra 13 Euro ödeyerek stat turuna yapabilirsiniz. Bu tur yaklaşık olarak 75 dakika sürmektedir. Stadyumun adresi ise;  3 Boulevard Michelet, 13008 Marseille.

Longchamp Sarayı

1869 yılında yapılmış olan ve orijinal adı Palais de Longchamp olan bu saray, muhteşem mimarisi ile kesinlikle herkesi büyüleyen bir yer gibidir. Sarayın eşsiz güzellikteki bir bahçesi de bulunduğunu belirtmek gerekir. Sarayın adresi ise; Boulevard du Jardin Zoologique, 13004 Marseille. Burası Salı günleri hariç diğer her gün saat 10.00 ila19.00 arasında ziyarete açıktır. Burayı gezmek için yaklaşık 5 Euro ödemeni gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Paris Rehberi

Tayfun Ataman makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Marsilya Gezi Rehberi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.