Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bugünlerde herkesin konuştuğu bir konu var ; Nasa’nın yeni uzay aracını Mars’a göndermesi… 

Fakat bu konuya ayrıntılarıyla değinmeden önce sizlere Mars’ın özellikleri hakkında  bazı bilgiler vermek istiyorum.

  Öncelikle, adına sonradan Mars diyeceğimiz, gezegen hakkında ilk gözlem, 16. yüzyıl sonlarında, Danimarkalı gökbilimci Tycho Brahe tarafından yapıldı. Brahe, Mars’ın bulunduğu konumları ilk kez saptadı ve bu konumlarda gözüktüğü zamanları kaydetti. Yapmış olduğu gözlemler sonradan gerçeğe çok yakın olarak tarihe geçti.

 Brahe’nin asistanı ve izleyicisi Johannes Kepler, gezegenlerin, Kopernik’in düşündüğü gibi çemberimsi değil, elips biçiminde yörüngeler içinde hareket ettikleri sonucuna, Brahe’nin gözlemlerden yararlanarak vardı. Kepler’in bulduğu bu sonuç Mars’ın özellikleri hakkında bilgi edinmemize yardımcı oldu. Brahe’ın gözlemleri, Mars’ın hareketlerinin mekaniğiyle sınırlıydı ve Galilei’nin teleskobu geniş çapta yaygınlaşıp gelişene kadar gezegenin yüzeyi konusunda gözlem yapılmadı. Dolayısıyla uzun bir süre Mars’ın özellikleri hakkında bilgi sahibi olamadık.

Mars’ın Adı Nereden Geliyor?

 Mars, Güneş Sistemimizdeki 4. gezegendir. Bulunduğu konum nedeniyle Mars’ın özellikleri çoğunlukla Dünya ile benzerdir. Adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’tan almıştır. Bir diğer adı da “Kızıl Gezegen”dir. Kızılca bir yapısı vardır. Böyle denilmesinin sebebi yapısında bulunan demir oksitten kaynaklanmaktadır. Bu Mars’ın spesifik bir özelliğidir.

Mars Dünyaya Benziyor mu?

  Mars’ın özelliklerinden bazıları Dünya’ya ile benzerdir. Mars, mesafe açısından Dünya’ya en yakın gezegendir. Gezegende Dünya’da olduğu gibi volkanlar, kutuplar, dağlar, vadiler bulunmaktadır. Ayrıca Mars’ın 2 adet de uydusu olması da Dünya ile benzer bir Mars özelliğidir. Mars’ın uydularının isimleri Phobos ve Deimos’tur. Mars aynı zamanda Güneş Sistemimizdeki en büyük kanyona  (Valles Marineris) ve en büyük dağa(Olympos Mons) sahiptir. Benzerlikleri bunlarla da sınırlı değildir. Mars, kendi etrafındaki bir tam turunu 24.6 saatte tamamlar. Güneş etrafındaki tam turu ise 687 gün sürer. Mars’ın bu özelliğinden de gezegendeki mevsim sürelerinin Dünya’daki süreden sadece 2 kat fazla olduğunu söyleyebiliriz. Mars’ın eksen eğikliği 25 , Dünya’nın ise 23.4 derecedir.

Mars Dünyadan Ne Kadar Farklı
Mars Dünyadan Ne Kadar Farklı

Mars Dünyadan Ne Kadar Farklı?

 Mars’ın özellikleri,  ayırt edici olup bizlere gezegenler hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır.   Öncelikle, Mars’ın özelliklerinden şunu söylemek gerekir ki Mars, boyut olarak Dünya’nın yarısı kadardır. Mars’ın atmosferi Dünya’ya göre oldukça incedir. Mars’ın özelliği yüzünden gezegendeki sıcaklık hapsedilemez ve geceleri sıcaklıklar , -150 derecelere kadar düşer.Bu durumda, gelecekteki olası bir Mars seyahatinde, karşılaşacağımız en büyük zorluklardan birisi şüphesiz yaşayacağımız sıcaklık farkları olacaktır, dememiz yanlış olmayacaktır.

Mars’taki maksimum sıcaklık 35°C iken ortalama -65°C sıcaklık düzeylerindedir. Yani, Mars’ın özelliğinden bir diğeri de bizim için bir nevi Antartika olmasıdır. Gezegenin atmosferindeki karbondioksit oranının da oldukça fazla olduğunu söylemek gerekir. Mars’taki yerçekimi Dünya’dakinden çok daha azdır. Yani Dünya’da sarf ettiğiniz 1 birimlik enerji miktarı ile Mars’ta 3 birim hareket sağlarsınız. Ayrıca Mars’ın manyetik alanı yoktur. Bu da gezegenimiz karşında ayırt edici bir Mars özelliğidir.

Neden Mars ile bu kadar ilgileniyoruz?

 Mars’ın özellikleri ve yapısı bakımından Dünya’ya olan  benzerliği ile Dünya’dan sonra yaşanabilecek en uygun gezegen olarak görülmektedir. Bu yüzden insanoğlunun dikkatini fazlasıyla çekmektedir. Yapılan jeolojik incelemelere göre, milyarlarca yıl önce, Mars’ın yüzeyinde akan sular ve masmavi bir gökyüzü olduğu düşünülmektedir. Bu da bizi şu soruya götürüyor: Acaba milyarlarca yıl önce Mars’ın özellikleri Dünya ile daha mı benzerdi?

Mars ile ilgili yapılan uzay çalışmalarının gelişimi bir hayli ümit verici.

 Rusya, ABD, Avrupa ve Hindistan tarafından bugüne kadar onlarca uzay aracı Mars’a gönderilmiş, Mars ilk kez 1964 yılında bir uzay aracı tarafından ziyaret edilmiştir. Yani insanoğlu Ay’a ayak basıp ünlü “Bizim için küçük , insanlık için büyük bir adım. “ sözünü söylemeden 5 yıl önce .Sonrasında ise Mars’ın yörüngesinde araştırmalar yürütecek birçok araç uzaya gönderilmiştir. Denemelerin bazıları başarısız olsa da birkaçı Mars etrafında dolanarak gezegenin  görüntülerini çekebilmiştir. Bu görüntüler Mars’ın özellikleri ve Mars’ın uzaydaki konumu hakkında bizlere daha fazla bilgi sağlamıştır.

  1975 yılında Mars’a King 1 isimli uzay aracı gönderilmiştir. Fakat burada zorluk , uzay aracını gezegene göndermek değil gezegende onu hareket ettirmek olarak kendisini göstermiştir. Daha sonra Nasa, Pathfinder yani rehber isimli uzay aracını 1997 yılında gezegene başarı ile indirmiştir ama bu uzay aracında önemli bir yük de bulunmaktadır. Uzay aracında bulunan minik robotik araç Sojourner (Misafir),Mars’ta araştırmalar yapmak üzere Pathfinder’ın uzay yolculuğunda misafir olup onunla beraber gezegene gelip burada 3 aylık bir araştırma süreci yürütmüştür.

Yapılan araştırmalar ile insanlık Mars’ın özellikleri hakkında önemli bilgiler elde etmiştir. Sonrasında daha iyi bir robotik araç olan Spirit (İnsan Ruhu) görev bayrağını devralıp Mars’a 2004’te iniş yapmış ve Mars’ta 6 yıl boyunca sorunsuz şekilde çalışmıştır. Mars’a gönderilen ve aktif olarak gezegende görev yapan iki uzay aracı insanlığın umut dolu hedefini gerçekleştirmek için çalışmalar yapmaktadır.

Opportunity yani Fırsat adlı araç daha önce Mars’a gönderilen Spirit uzay aracının ikizidir. Opportunity’nin ikizi Spirit’e uzay araştırmalarında eşlik etmesi 3 haftalık bir sürenin ardından gerçekleşmiştir. Mars’ın özellikleri hakkında yeni bilgiler bulmamızı sağlayan 2012 yılında başarıyla Mars’a giden ve çalışmalar yürüten diğer uzay aracının adı ise Curiosty’dir. 2012 yılında gezegene gönderilen bu araçlar, Mars’taki topraktan ve kayalardan aldıkları örnekleri kendi üzerlerinde incelemelerine yarayan araçlarla donatılmışlardır. Bu sayede vakit kaybetmeden, toplanmış olan örnekler sayesinde Mars’ın özellikleri hakkında yeni bilgilere ulaşabilir hale gelmiş olduk.

Mars Macerasında Bize Eşlik Edenler: Yörüngedeki Araçlar

  2005 yılında Mars’a gönderilen Mars Reconnaissance Orbiter isimli uzay aracı da onlardan biri. Reconnaissance Orbiter, NASA’nın belki de şu ana kadarki en büyük keşfi olan, Mars yüzeyinde sıvı suyun varlığına ilişkin en güçlü delili buldu: sulandırılmış tuz akıntıları…

Mars Gelişmesi İnsanlara Nasıl Açıklandı?

  28 Eylül 2015 Pazartesi günü NASA, önemli bir bilimsel keşfin duyurusunu yaptı.NASA, Mars’a gönderdiği  Reconnaissance Orbiter adlı uzay aracının gezegende sıvı olduğuna ilişkin bulgusunu tüm insanlık ile paylaştı. Bulgunun sulandırılmış tuz olduğu duyuruldu.

Günümüzde Mars
Günümüzde Mars

Günümüzde Mars…

   30 Temmuz Perşembe günü Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan, Mars’a yola çıkan NASA’nın uzay aracı Perseverance, görevi için bir Mars yılı boyunca Mars’tan kaya ve toprak örneklerini toplayarak dünyaya getirmek üzere yola çıkmıştı.

  Geçtiğimiz günlerde başarılı bir şekilde iniş yapan Perseverance’ın, Mars’tan kaydettiği ilk görüntü uzay aracının Twitter hesabından “Merhaba Dünya, sonsuz evime ilk bakışım.” mesajıyla paylaşıldı ve tüm insanlığın odak noktası oldu. Dünya’dan yaklaşık 470 milyon kilometre ötedeki Kızıl Gezegen’den yeni fotoğraflar gelmeye devam ettikçe de insanlığın Mars’a olan ilgisi katlanarak ilerleyeceğe benziyor.

 Uydu görüntülerine bakılarak 3.5 milyar yıl önce eski bir göl olduğu düşünülen ve Jezerk Crater adı verilen bölgeye gönderilen Perseverance, Mars’ta yaşamın potansiyel kanıtı üzerine keşfe başladı. NASA’nın seçmiş olduğu bölgenin ülkemizdeki Salda Gölü ile benzerliği dolayısıyla  NASA’nın Salda Gölü’nde çalışmalar gerçekleştirdiği de açıklandı. Yani seyahat öncesi çalışmaların bazıları ülkemizde yapılmış ve bu oldukça gurur verici. Aslında Mars’ın özellikleri ve Dünya’nın özellikleri arasındaki benzerlikler karşılaştırılırsa bu benzerlik bizim için pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki Perseverance uzay aracı Mars’a giderken bizlerden de bir hediye ile gitti. NASA’nın aylar önce düzenlediği bir etkinlik ile milyonlarca kişi adını Perseverance aracılığı ile Mars’a gönderdi.

  Umuyorum ki Perseverance görevini başarı ile tamamlayıp Mars’tan topladığı örnekleri Dünya’ya geri getirebilir ,topladığımız örneklerle Mars’ın özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve  hatta dünya dışı yaşama dair kanıtımızı bulabiliriz. 

İlginizi Çekebilir: 1 Örnekle Siber Saldırı Nedir?

Melodi Bayraktar makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Mars’ın Özellikleri Nelerdir? 8 Soruda Neden Mars?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.