Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Giriş

Meditasyon nedir, ne işe yarar gibi dünyanın en klişe sorularını yanıtlamadan önce size bir varsayımda bulundurmak istiyorum. Düşünün ki günün 16 saati fiziksel olarak hareket ederek geçiriyorsunuz. 16 saat boyunca durmaksızın yürüyorsunuz, spor yapıyorsunuz, konuşuyorsunuz. Düşünmesi bile acı verici değil mi? Peki beynimiz… O da 16 saat boyunca çalışmıyor mu?

Bu yazımda hayatınıza bir mola vermenizi sağlayacağım. Günün temposunda kısa bir dinlenmenizi, stres içinde koşuştururken birazcık soluklanmanızı ve kendinize bir iyilik yapmanızı sağlayacağım. Bunların ileri boyutu olarak da ölüm ile kavuşulan huzuru size öncesinde getireceğim.

Meditasyon nedir
Meditasyon nedir

Meditasyon Nedir?

Meditasyon nedir sorusunun cevabı herkes için farklı cevaplar olabilir. Kendi cevabınızı keşfetmeden önce terim olarak meditasyon nedir inceleyelim.

Latince ‘meditatio’ kelimesinden gelen derin düşünme anlamına sahip meditasyon; kimileri için iç huzuru bulmaktır, kimileri için de ölmeden önce ölmektir. Buddha’ya göre ise zihni öldürmektir. Sizin içinse başka bir anlama gelebilir ve bunu zamanla keşfedebilirsiniz. Hayatında hiç duymayanlar için meditasyon nedir sorusunu yanıtlarsak, kendinizle baş başa kalabildiğiniz dakikalar diyebiliriz. Zihninizi serbest bırakmak istiyorsanız serbest bıraktığınız, anlam veremediğiniz bir konuda alt sebebi bulmak istiyorsanız derinlere indiğiniz veya sadece dinlendiğiniz zihinsel bir aktivitedir. Fiziksel olarak sadece oturmanız veya uzanmanız yeterli.

Neden Meditasyon Yapılır
Neden Meditasyon Yapılır

Neden Meditasyon Yapılır?

Bilimin Tanrı’nın varlığını kanıtlamak için çıktığı söylenildiği gibi meditasyon da ilahi güçler ile bir bağ kurabilmek için çıkmıştır diyebiliriz. On binlerce yıl öncesinde insanların doğa ve yaşamın zorluklarına karşı koyabilmek için bir destek aradılar. Çareyi de ilahi güçlerden kendilerini korumalarını istemekle buldular. İlahi güçler ile bir bağ kurarak, sert doğa koşullarına karşı korunacaklardı. Bu bağ kurma girişiminde ise meditasyon ortaya çıktı.

Peki ilahi güçler ile bağ kurmanın konumuzla ne ilgisi vardı? Meditasyon nedir sorusunun cevabı onlar için ilahi güçler ile bağ kurabilmekti ve metotları ise trans hale geçmekti.

Hindistan’ın Vedalar diye geçen M.Ö. 2000-2500 döneminde de farklı bir meditasyon çeşidi yapılmaya başlanılmıştır. Fakat bu, trans hale geçmekten farklı olarak kurban etme ritüelleridir. Bu ayinlerde yine ilahi güçler ile bağ kurmaya çalışırlar. Meditasyonda yaptığımız nefes tutma, mudralar ve mantraların temeli buradan gelir.

Hintlilere meditasyon nedir diye sorarsak cevapları ilahi güçler ile bağ kurmak ve metotları ise kurban etme ritüelleri olacaktır.

Meditasyon yıllar öncesinde sadece bir toplulukta yapılan bir şey değildi. Çin, Japonya, Amerika…  Dünyanın uçlarında birbirinden habersiz teknikler üretilerek yapılıyordu. Meditasyon nedir sorusunun cevabı diğer medeniyetler, ülkeler için benzer veya farklı olabilir.

Geçmişte kimisi ilahi güçlerle bağ kurmak için yapıyordu, kimisi de korunmak için. Bazı topluluklar hastalıklara karşı tedavi yöntemi olarak yapıyordu, diğerleri ise bilgelik için. Günümüzde ise daha modernleşerek farklı sebeplerden dolayı yapılmaya başlanıldı. İç huzuru bulmak, öfke veya stres gibi duygularla başa çıkabilmek, kendinizi keşfetmek, affedebilmek, dinlenebilmek, mutlu olabilmek ve daha pek çok amaç için yapılıyor.

Hayata Bir Mola Verin

Hayata Bir Mola Verin

Herkes için meditasyonun anlamı, sebebi, niyeti ve faydaları farklı olabilir. Bir arkadaşım bana ‘Meditasyon nedir?’ diye sorduğunda benim yanıtım ‘hayata bir mola vermek’ olacaktır.. Sizin de hayata bir mola vermeye ihtiyacınız yok mu?

Gün içinde sürekli bir şeyleri düşünüyor, strese giriyor, dert ediniyor, üzülüyor, kafayı takıyor veya hesaplıyoruz. Beynimizi sürekli aktif halde kullanıyoruz. Ortalama 8 saat uyuduğumuzu varsayarsak geri kalan 16 saat beynimiz asla durmuyor. Aklımızdan sürekli düşünceler geçiyor. Stresle boğuşuyoruz. Dertlerimize üzülüyoruz. Günün sadece birkaç dakikasını kendimizi ve beynimizi dinlendirerek geçirmeye ihtiyacımız yok mu sizce de?

Günün 16 saati kaslarımızı hiç dinlendirmeden çalıştırmak bizim için eziyet olacağı gibi bu kasları çalıştıran beynimizi de dinlendirmeliyiz. Tüm gün sürekli bir şeyler düşünen kendimizi bir anlık da olsa mutlu etmeliyiz. Gün içinde oradan oraya koşuştururken gergin ruhumuzu birazcık soluklandırmalıyız.

Koşuşturmaca içinde geçen gününüzün tam ortasında 10 dakikalık bir meditasyon yapabilirsiniz. Hem kendinize çok yüklenmemiş olursunuz hem de günün geri kalanı için enerji depolarsınız.

Eğer güne başlamanız için yeterli enerjiyi kendinizde göremiyorsanız uyandığınızda da yapabilirsiniz. Tüm gün için motivasyon elde edebilirsiniz. Yoğun geçen gününüz ardından uyumakta zorlanıyorsanız, bir türlü yarın yapacaklarınızı düşünmeden duramıyorsanız kendinizi gün sonunda meditasyon ile gevşetebilirsiniz. Ne zaman ve nasıl yaptığınız önemli değil. Yeter ki hayata bir mola verin.

Meditasyon Nasıl Yapılır
Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyon Nasıl Yapılır?

İnternette meditasyon nasıl yapılır diye arattığınızda bin tane teknik, bir sürü taktik veya birçok araç bulabilirsiniz. Fakat bence bu kadar araştırmak yerine sadece geçin, uzanın, keşfettiğiniz herhangi bir videosunu açın ve kendinizi bırakın. Fakat illaki birkaç tüyo bekliyorsanız, elbette güzel önerilerim var.

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Yeni başlayanlar için meditasyon başta sıkıcı ve boş geçen birkaç dakika gibi gelebilir ama inanın vücudumuzun ve beynimizin o boş vakte ihtiyacı var. ‘Meditasyon nedir?’ dediğimizde sadece Nirvana’ya ulaşmaktan bahsetmiyoruz. Hayatınızda giden bir sorunu keşfetmektir ve o sorunu çözebilmektir. Dinlenip soluklanabilmektir. Öfkenizi dindirmek veya belki de birilerini affedebilmektir.

Netflix hesabınız var ise Headspace: Meditasyon Rehberi adlı seriye başlamanızı tavsiye ederim. Her bölümün ilk 10 dakikasında meditasyonun sandığınızdan daha önemli olduğunu kavrayacaksınız. Son 10 dakikasında ise çok verimli bir şekilde meditasyon yapacaksınız. Youtube’tan Mistik Yol, Çetin Çetintaş gibi kanalların meditasyonla ilgili birçok güzel videoları var. Videolardan beğeninize göre bir tanesini açıp dinleyerek yapabilirsiniz.

Ölmeden Önce Ölmek İçin Meditasyon

Daha meditasyona yeni başlamışken bedeniniz hareket etmese de zihninizi tamamen düşüncesiz bırakmak imkansız olabiliyor. Tam nefesimize odaklanmışken aklımıza bir konu gelebilir, bir anda kendimizi başka bir şey düşünürken bulabiliriz. Bunlar çok normal. İleri düzeyde ise artık kendimizi tamamen bırakıp hiçbir şey düşünmediğimiz noktada oluruz. Uykuda değiliz ama ne hareket ediyoruz ne de düşünüyoruz. Uyanık bir şekilde uyur gibi olduğunuzu düşünün. Yaşarken ölü gibi durduğunuzu düşünün.

Kendinizi, kaslarınızı ve beyninizi sonsuz bir boşluğa bırakırsınız. Hayat sanki akmıyor, zaman sanki durmuş gibi… Hiç hareket etmiyorsunuz. Aklınıza gelen hiçbir düşünce yok.

Bu anı 1 dakika sürdürmek bile çok şey değiştirir. Tekrar düşünmeye başladığınızda artık eskisi gibi yoğun ve hızlı düşünmezsiniz. Düşünceler sadece gelir ve gider. Gereksiz olanları fark eder ve peşine takılmazsınız.

Meditasyonun Faydaları

Meditasyonun Faydaları

  • Meditasyonun beynimizde, bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası vardır. Düzenli bir şekilde yaptığınızda çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Anksiyete veya panik atak gibi rahatsızlıklarınız varsa ilk önerilenlerden biri meditasyon yapmaktır. Sürekli olumsuz düşünmeyi azaltır. Sizi gün içinde sakinleştirir. Günün geri kalanında verebileceğiniz tepkilerin düzeylerini düşürür. Stresi azaltır.
  • Öz farkındalığınız artar. Buna kendimden bir örnek vermek istiyorum. Headspace isimli seriyi yaparken bir bölümde minnet duyduğumuz bir şeyi bulmaya çalışıyorduk. Tahmin edemeyeceğim şaşırtıcı bir eşyaya minnet duyduğumu keşfettim. Seslendiren kişinin açıklamalarından yola çıkarak o eşyaya neden minnet duyduğumu sorguladım. Altında yatan sebepler ise özgüvenimi yerine getirmesi ve stresimi azaltmasıydı. Bunun gibi birçok deneyim elde edebilirsiniz.
  • Beyinde hafıza kısmını geliştirir ve unutkanlığınızı azaltır. Odaklanmanızı da arttırır. Kalp sağlığını iyileştirir.
  • Bunlar gibi pek çok faydası vardır. Sizin isteğiniz ve hedefiniz neyse ona yönelerek meditasyon yapabilirsiniz ve verim elde edebilirsiniz. Belki de ‘Meditasyon nedir?’ sorusunun cevabı sizin için kendinize ve bedeninize iyilik yapmaktır.
Sonuç

Sonuç

Meditasyon nedir? Bir inanç değildir. İnancınız doğrultusunda adım attığınız bir basamaktır. Kendinizi keşfetmeniz için başladığınız yoldur. Belki de kendinize olan saygınızdan dolayı kendinize yaptığınız iyiliktir.

Meditasyon nedir diye bana sorduğunuzda benim için günüme, dertlerime ve hayatıma bir mola vermektir. Fakat yüz yıllar öncesinde yaşayan insanlar için meditasyon nedir diye sorduğunuzda ilahi güçler ile bağ kur demektir. Buddha’nın ‘Meditasyon nedir?’ sorusuna cevabı ise zihninizi öldürmektir. Peki sizin için meditasyon nedir?

İlginizi Çekebilir: Ayurveda Tıp Nedir?

Irem Akbas makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Meditasyon Nedir?: Ölmeden Önce Ölmek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.