içinde ,

METALLERE UYGULANAN YÜZEY İŞLEMLERİ

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Metaller.. İnsanların en çok kullandıkları mal..

Mesleğim gereği ilk önce yazılarım çalışmakta olduğum konu ve edindiğim bilgiler üzerinden çok genel bir bilgi aktarımı olacak. Daha sonrasında bu alandaki genel yazılarım özelleşecektir. Ardından bu yazılarım kişisel gelişim, gündelik tecrübeler ve gelecek teknolojisi alanında geniş kollara uzatmayı planlıyorum.

Tez çalışması olarak metallerin yüzey işlemleri üzerine bir çalışma yürütmekteyim.
1
Yüzey işleme dediğimiz husus bir bağın ömrünün belirlenmesinde ya da ne kadar sürmesi gerektiğine büyük ölçüde yardımcı olur. Bağın devreye gireceği aktif görev koşullarına kolayca dayanabilecek bir yapıştırıcı seçtiyseniz, o zaman bu bağın hizmet ve ömrü genel olarak uygulanan yüzey işleminin seviyesine bağlı olacaktır. Yapıştırma adımları, ilave işlemlerin yanı sıra bu tedavinin uygulamaya konmasıyla daha da artmaktadır.
Metallerin başka bir metal veya ametal olmayan malzemeler ile kaplanması yaygın olarak yapılır ve yaygın olarak da kullanılan yöntemler şunlardır;

  1. Daldırma ile kaplama
  2. Elektrolitik (elektrometal) kaplama
  3. Püskürtme ile kaplama
  4. Fırça ile kaplama

Daldırma ile Kaplama İşlemi

Kaplama yapılacak parçanın yüzey alanı çok büyük ise elektrolitik kaplama yapacak sistemin trafo gücü yeterli gelmeyebilir.
Seri üretim yapılacaksa ve yüksek kaplama kalınlıkları gerekli ise daldırma kaplama tercih edilebilir. Daldırma yoluyla metal kaplama genellikle ergime sıcaklığı düşük olan Çinko gibi metallerin kaplamasında tercih edilir. Parçanın geometrisinin karmaşık olması da bizleri daldırma kaplamaya yöneltmektedir.
Homojen kaplama kalınlığının çok da önemli olmadığı, ayrıca kaplanan metalin maliyetinin de çok yüksek olmadığı durumlarda tercih sebebidir.
Parçanın çok uzun veya çok geniş olduğu durumlarda ise elektrolitik kaplama yapacak banyo büyüklüğünü sağlamak neredeyse imkansızdır.
2

Elektrolitik (elektrometal) kaplama

Metal kaplama yüzeylere elektrolitik birikim yolu ile uygulanır. İletken bir yüzey tabakası sağlanmak koşuluyla, kaplanan yüzey metal ya da metal olmayan bir maddedir. Elektrolitik şekillendirme metal birikiminin kullanıldığı başka bir yöntemdir. Bu yöntemde biriken tabakanın kalınlığı normal kaplamada uygulanandan çok daha fazladır ve yüzeydir. Biriken metal birikim tamamlandıktan sonra yüzeyden ayrılabilir. Metalin kalınlığı kendi başına yönetecek ve dayanıklı olacak şekilde ve biriktiği yüzeyin geometrik şeklini alacak ölçüde olmalıdır.
( Bir kaplama birimi başlıca bir katot, bir anot, bir elektrolit ve uygun bir kaplama banyosundan oluşur. Bunun yanında bazı ek araçlara da gereksinim duyulur).
3


Püskürtme ile kaplama

Püskürtmede kaplama oluşturmak amacı ile önceden hazırlanmış olan esas metale çok ince metalik veya metalik olmayan malzemeleri çökerten bir grup yöntemi tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Kaplama malzemesi;
Toz                              
Çubuk veya                              
Tel biçiminde olabilir.
4


Fırça ile kaplama

Fırça ile kaplamada elektrolit pasta veya ağdalı sıvı formundadır (kalınlaştırılmış elektrolit) ve özel katot fırçası ya da süngeri ile ile sürülerek bir doğru akım kaynağından elektrik verilir. Kaplanan malzeme katot gibi, fırçanın içindeki metal levha ise anot gibi davranır. Malzemenin fırçalanması ve kaplanması eş zamanlı olarak yapılır.
Göreceli olarak küçük alanları ince bir tabaka ile kaplamak için uygundur. Bununla birlikte geçmişte fırçaya sürtünerek döndürülebilen el aletleri vb. onarımında kalın metal katmanları kaplamak için kullanılmıştır.

PEKİ HER ŞEY ÇOK GÜZELDE BİZ BU KAPLAMA İŞLEMLERİNİ NEDEN YAPIYORUZ ???

Kullanılan yapı elemanlarının aşınma ve korozyon korunmasında,

İş parçalarının kullanım ömürlerinin uzatılmasında,

Malzemelerin verimli kullanmak için zorlamalarında,

Ekonomik enerji zorluklarından arınmakta,

diyerek en temel önemli nedenleri sıralayabiliriz.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin Üretim Tekniği: Kompozit Malzemeler

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenilenebilir Enerji Serisi – 5 "Biyokütle Enerjisi

Değer Katacak Videolar #1