Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte fabrikalarda insansız üretimin artması ve makineleşmenin üreticiler tarafından daha çok tercih edilmesi, hem makine mühendislerine hem de malzemeyle ilgilenecek mühendislere olan ihtiyacı artırmıştır. Metallerin ana özelliklerini inceleyip metal parçalarını tasarlayan ve üretim sırasında karşılaşılabilecek olası problemlerin çözümünü sağlayan metalurji mühendisi, madencilik endüstrisinde son derece önemli bir role sahiptir. Peki, metalurji nedir? Meta bilimi anlamına gelen metalurji, metallerin ayrıştırılması, zenginleştirilmesi ve işlenmesi ile ilgilenen bir bilim dalı şeklinde tanımlanabilir. Son derece geniş kapsamlı bir alan olan metalurji metaller ile ilgili olan her türlü süreci içine alır. Metalurji alanı teknoloji ile iç içe çalışan bir alandır. Tarihte metallerin kullanımı oldukça eskilere dayansa da günümüzde metalurji bilimi teknoloji ile birlikte gelişim içerisine girmiştir ve hızla ilerlemektedir. 

Metalurji nedir? Metalurji mühendisi ne iş yapar? Sorularının detaylarına yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Metalurji Mühendisi Ne İş Yapar?

Üniversite tercihleri yapacak adaylar tarafından metalurji nedir? sorusu da yoğun ilgi görmeye başlamıştır. Metalurji mühendisliği, ülkemizde son yıllarda oldukça ilgi gören mesleklerin başında gelmektedir. Adını çokça duyduğumuz fakat hakkında pek bir bilgiye sahip olmadığımız metalurji nedir, sorusunun cevabında da belirtildiği gibi oldukça geniş bir iş sahasına sahip bir alandır. Metalurji mühendisleri; malzemenin hammadde halinden başlayarak, tasarımında, üretiminde ve kalite kontrolünde aktif olarak çalışırlar. Tüm bunların yanı sıra üretilen malzemenin Ar-Ge çalışmasında da görev alabilirler. Hızla gelişen bir alan olan metalurji mühendisleri günümüz teknolojisiyle de bağlantılı olarak nanoteknoloji alanında da çalışmalarda bulunurlar. Madenlerdeki malzemelerin işlenmesinde rol aldıkları için madencilik endüstrisinde önemli bir konuma sahiptirler. Metalurji mühendisleri günümüzde hemen hemen her sektörde kendilerine iş imkanı bulacaklardır. Bunlarla birlikte metalurji mühendislerinin iş alanlarını, görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Metallerin veya alaşımlarının üretimi ve uygulaması süreçlerinde görev almak,
  • X-ışını cihazları, elektron mikroskopları ve spektrograf gibi gelişmiş ekipmanları çalışmalar sırasında araştırma ve geliştirmede kullanmak,
  • Maden çıkarma işlemini koordine etmek için maden mühendisleri ile iş birliği halinde çalışmak,
  • Olası problemlerin çözümü sürecinde mevcut mühendis ve teknik kadro ile birlikte çalışmaları planlamak,
  • Yeni test ve onarım süreçleri tasarlamak,
  • Üretim problemlerini araştırmak ve bunları analiz etmek. 

Matalurji nedir, detaylıca incelendiğinde bu alana yalnızca günümüzde değil gelecekte de son derece ihtiyaç duyulacağı açıkça görülecektir. Teknoloji ile iç içe çalışan metalurji mühendisliği yaşanan teknolojik gelişimlere de paralel olarak önü açık ve geleceği parlak mühendislik bölümleri arasında yer alır. Bir ürün ya da ürünlerde profesyonelleşmesi beklenen metalurji mühendisleri, metallerin en basit ve ucuz biçimde dönüştürmeyi ve geliştirmeyi amaçlar. Metalurji Mühendisleri, özellikle maden alanında ve diğer tüm alanlarda kullanılan neredeyse tüm malzemelerin işlenmesinde son derece önemli bir konuma sahiptir. Demir Çelik Fabrikaları, Döküm Sanayii, Demir Harici Metal Üretimi Fabrikaları, Cam ve Seramik Sanayii, Kimya Endüstrisi, Polimer Üretim Sektörü, metalurji mühendislerinin çalışabilecekleri alanlardan bazılarıdır. Analitik düşünme ve tasarım yeteneğine sahip olan bireyler; genellikle tasarım ve analitik üzerine derler görecekleri 4 yıllık bir bölüm olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü okuyarak metalurji mühendisi unvanı ile mezun olabilirler ve metalurji nedir, kapsamında saydığımız bu alanlarda aktif olarak çalışmaya başlayabilirler. 

Metalurji Mühendislerinin Bilmesi Gerekenler

Metalurji mühendisleri; analitik düşünme ve teknik becerilere sahip, diğer alanlarla ve takım arkadaşları ile işbirliği halinde çalışmaya yatkın, matematik ve bilim alanlarında etkin becerilere sahip, problem çözme, planlama ve hızlı organizasyon yeteneklerine sahip, kişiler arası iletişim becerileri yüksek ve bunları etkin kullanabilen kişiler olmalıdır. Bu becerilere sahip metalurji mühendisleri alandaki bilgileri ile becerilerini sentezleyerek oldukça başarılı işler çıkarabilirler. Fakat yalnızca bunlar yeterli değildir. Metalurji nedir, bölümünde de belirtildiği üzere metalurji teknoloji ile paralel ilerleyen bir alandır. Dolayısıyla bir metalurji mühendisi çağın getirdiği teknolojiye en iyi şekilde hakim olmalı ve bu teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilmelidir. Metalurji mühendisliği bünyesinde diğer mühendislik dallarından da parçalar taşır. Bu nedenle diğer tüm mühendislik dallarında olduğu gibi metalurji mühendislerinin öncelikli olarak Office programlarına hakim olmaları gerekmektedir. Metalurji mühendislerinin bilmesi gereken CAD Programlarını da; AutoCAD, Solidworks, Catıa olarak sıralayabiliriz. Aynı zamanda ANSYS Workbench ve CES Selector gibi yazılımlar, özel amaçlı olduğundan, metalurji mühendisleri tarafından aktif olarak kullanılabiliyor olmalıdır. Tüm bunların yanında İngilizce de iyi bir metalurji mühendisinin bilmesi gereken önemli konular arasında yer alır.

Metalurji'nin Görevleri
Metalurji’nin Görevleri

Metalurji’nin Görevleri

Metalurji’nin görevleri, “Metalurji nedir?” sorusunun cevabından da açık olarak anlaşılabilir. Bu nedenle görev tanımlarını yapmadan önce “Metalurji nedir?” sorusunu ele alabiliriz. Metalurji veya  bilinen diğer adıyla metal bilimi, metal ve alaşımların, cevher ya da metal içeren ham maddelerden; kullanım amaçlarına uygun olacak kalitede üretilmesini, saflaştırılmasını, uygun şekilde şekillendirilmesini, korunmasını temel alan bilim ve teknoloji dalıdır. Metalurji; konusu bakımından, üretim metalurjisi ve fiziksel metalurji olmak üzere iki ana dalda incelebilir. Üretim metalurjisi, doğada halihazırda var olan cevherlerden, metal içeren ham maddelerden ya da ikincil kaynaklardan fiziksel ve kimyasal yöntemlerle saf metallerin veya alaşımların üretimi konularını içerir. Fiziksel metalurji, metallerle birlikte seramikleri, organik yapı malzemelerini, çimento, ahşap, fiber ve kompozit malzemeleri, elektrik- elektronik ve manyetik malzemeleri, dişçilik ve tıpta kullanılan malzemeleri, yakıt malzemelerini ve bunların özelliklerinin geliştirilmesini ve üretimini kapsar. 

Bu yazımızda günümüzün yükselen ve hızla gelişen meslek gruplarından olan metalurji nedir, metalurji mühendisliği nedir ve çalışma alanları nelerdir? Konularına değindik. İyi okumalar. 

İlginizi Çekebilir: Ürün Müdürü Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Metalurji Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.