içinde

MİMARLIK İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Evet, uzun bir aradan sonra herkese merhaba . Öncelikle malum tercih sonuçlarının açıklanmasına az kaldı “Mimarlık” yazmayı düşünenler için  merak ettikleri soruları derledim. Buyurun efendim başlayalım.

1-Mimarlık ve  İç Mimarlıkta çizim yeteneği gerekli mi?

Teknolojinin gelişmesinin de Mimarlığa büyük katkıları olduğu için artık çizim yeteneğiniz ister olsun ister olmazsın ‘Mimarlık’ yazabilirsiniz. Çünkü projeler artık bilgisayar ortamında hazırlandığı için çizim yeteneğine bakıp bu bölümü yazmamazlık yapmayın. Tabi çiziminiz iyise bunun sizin kariyerinizde avantajları olacaktır. Gelen müşterinin aklındakileri hemen kağıda dökmek onlarında hoşuna gidecektir.
7.jpg

2- Projecilik mi? Şantiyecilik mi?

Bu gerçekten kişiden kişiye göre değişebilecek bir kavram. Çünkü kimisi tasarım yapmaktan ve müşteri ile direkt olarak ilişkilerde bulunmayı sever , kimisi de ayağının tozu , kafasından bareti , üzerinden yeleği ve elinden telsizi eksik olsun istemez inşaatlardan inşaatlara dolaşmak ister.Karar tamamen kişiye bağlı.Her ikisi için de ciddi mimar ihtiyacı var diyebilirim. Projecilik kavramının sadece proje geliştirmek ve ruhsat almak olmadığını da hatırlatarak görselleştirme çalışmalarını da kapsadığını belirtsek  sanırım yanlış olmaz. Şantiye işinde de işin fiziksel yoruculuğu projejecilikteki kafa yorgunluğuyla hemen hemen eşdeğer ölçüde olduğu bilinmekte.
1

3-Hangi okuldan mezun olunduğunun önemi var mı?

Tabiki de yok! Neden önemi yok diyorum?.Çünkü meslek aşkı, genel tasarım yeteneği, meslek vizyonu ve öğrenme tutkusu hangi okuldan mezun olunduğuyla ilgili şeyler değil.Kendini geliştirmeyle ilgili..
 
4.jpg
 

4-Çizim programları konusunda nasıl geliştirebilirim?

Pratikle ve araştırmakla..İnternette yığınla blog , teknik web sitesi ve anlatım videosu / resimleri yer alıyor.İyi bir arama ile tüm sorunlara çözüm bulunup geliştirilebilir.Bu noktada sizlere bir tavsiyem olacak,  o da öğrendiğiniz en ufak bilgiyi bile bir kenara not alırsanız ileride lazım olur mantığıyla bakarsınız ve kafanıza iyice yerleşir .Ne kadar çok çizerseniz eliniz o kadar hızlı olur ve pc-beyin-el koordinasyonunuz da o derece yüksek olur.
10.jpg

5-Mimarlıkta para var mı?

Her zaman çok çalışmanın ve emeğinin karşılığını bir gün  alacağı kanısındayım . O yüzden ne kadar çok çalışır, kendinizi geliştirir, kendi tarzınızı oluşturursanız  müşterilerin sizi seçme şansı artacaktır. Müşteri = Para
11.jpg

6-Okul her şeyi öğretiyor mu?

Okul her şeyi öğretmiyor.Okul sadece tek bir şey veriyor diplomayla ; ”artık öğrenebilir” belgesi..Gerisi iş hayatında ezilip büzülerek, mahcup olarak , yanlış yaparak , zarar ettirip zarar ederek ve rezil olarak öğreniliyor.Mimarlık gerçekten yürek gerektiren bir meslek.Bu sebeple öğretmenler fakültelerde yürekli öğrenciler yetiştirmek zorunda.
Tüm kalbimle ve heyecanla yazdığım yazıları ve paylaşımlarımı keyifle okumanız ve merakla takip etmeniz dileğiyle !

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Turizmi vs Dünya Turizmi

Carlos Gardel Kimdir?