Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

85 / 100

Minecraft oyunu genel hatlarıyla değerlendirildiğinde küplerden oluşan eğlenceli bir oyundur. Eğlenceli diyorum, çünkü yeni sanal bir dünya yaratmaktan bahsediyoruz. Dilediğiniz her şeyi yapabileceğiniz, kafanıza göre bir yer inşa edebileceğiniz bir dünya… İster kule yapın, ister kale yapın, isterseniz onları yıkın. Bu sanal dünya bizi ve birçok insanı içine çekiyor. Öyle ki bugün sadece PC/MAC için 18 milyon kişinin bu oyunu oynadığından bahsediyoruz. Genel olarak bakıldığında ise 40 milyondan fazla kişi bu oyunu oynuyor. İyi de neden? Nedir çeken şey bu kadar? Minecraft oyunu faydaları var mı? Varsa neler? Gelin bunları 5 adımda açıklamaya çalışalım.

1. Çocukların Zekâsına Etki Ediyor

Minecraft oyunu faydaları saymakla bitmez. Ancak ilk olarak söylenecek madde çocukların zekâsı üzerindeki etkisi olmalıdır şüphesiz. Biz onları bilgisayarlarla baş başa bırakıyoruz. Ne yaptıklarından habersiz kalıyoruz. Oyun oynadığını görünce de “Hep boş vakit harcıyor bu çocuk” diyoruz. Hâlbuki oynadığı oyun Minecraft oyunu ise durum diğer oyunlardan farklı. Bu oyunun çocukların zekâsını geliştirdiğine dair MIT den mesaj var. MIT profesörü Eric Klopfer, Minecraft oyununun çocuklar üzerinde uzamsal zekâlarını geliştirdiklerine dair bir açıklama yapmış. Ayrıca onların çevre bilinci kazanmalarına da oyunun katkıda bulunduğuna değinmiş. Çocukların oyun sayesinde daha hızlı ve daha bireysel karar verebildiklerine vurgu yapılmış. Anlayacağınız bu minik sanal dünya onlara iyi geliyor.

2. Şiddet İçermiyor

İlgi çeken çoğu dizide, filmde dikkatinizi çekmiştir. Bir yerlerde hır gür mutlaka vardır. Heyecan katmak amacıyla şiddet, sinir gibi duygulara sıklıkla yer verilir. Yok o bunun babasını öldürmüş, yok bu şuna silah çekmiş. O sıra basit gibi görünüp gözümüzden kaçmış olabilir. Ancak bunlar özellikle 14 yaş ve altı bireyler için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Minecraft oyunu faydaları burada da işe yarıyor. Nasıl derseniz, Minecraft oyunu şiddet içermiyor. Oyunda yer alan komik görünümlü zombimsi yaratıklar insanları korkutmak amacı gütmediği gibi onları zorluklara karşı eğitiyor. İnsanlar başlarına ani bir şey geldiğinde bir an önce karar alıp harekete geçebiliyor. Bu bahsettiğim zombiciklerin bazı türleri ve özel isimleri var. Creeper, husk, zombi köylü, iskelet…

3. Ekip Çalışmasına İmkan Tanıyor

İnsanlarla çalışmanın ve sosyallik kazanmanın verdiği mutluluğu hepimiz biliyoruz. Peki ya bunu bilgisayar üzerindeki sadece küplerden oluşan bir oyunun sağlayabildiğini söylesek? Şaşırmanız normal, ancak Minecraft oyunu faydaları söz konusu olduğunda ekip çalışması da parantezin içine giriyor. Özellikle çocuklar bir takımın verdiği cesaret ve güvenle adım atmanın keyfine varıyor. Ekip içinde yer alan bireyler birbirlerine destek olarak, birbirlerini sürekli kollayıp gözeterek birlikten kuvvet doğar sözünü vurgulamayı başarıyor. Çocuklar sadece Minecraft oyununda eğlenmekle kalmıyor aynı zamanda öğreniyor. İletişim becerilerini ise kurdukları takımlardan, ekip çalışmalarından öğreniyorlar.

Minecraft oyununun 4 faydası

4. Geometri Açısından Faydalı

Biliyorsunuz, küpler altı adet kareden oluşur. Bu altı adet kareden oluşan şekillerden oluşturulan şekillerden de dikdörtgenler prizması oluşur. Yani oluşturulan şekil düzgün bir şekildir. Kareler, küpler, prizmalar gibi nesnelerden bahsedince aklımıza direk geometri gelmesi normaldir. Her tarafı blok olan bir oyun içinde özellikle çocuklar konumsal düşünme yetkinliği kazanacaktır. Minecraft oyunu faydaları görüldüğü üzere çocuklar üzerinde büyüklerden daha etkilidir.

Lafın kısasına gelecek olursak; Minecraft oyunu diğer oyunlardan neden farklı ve neden oynanmalı bunlara değindik. Çocukların zekâsına olan katkısından ve buna benzer faydalı üç maddeden daha bahsettik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

İlginizi Çekebilir: İyi Bir Okurun Gözünden Okumak

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Minecraft Oyununun 4 Faydası

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler

%d blogcu bunu beğendi: